• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy są jakieś konsekwencje nieprzestrzegania regulaminu mundurowego?

+2 głosów
Czuwaj!

Od jakiegoś czasu zastanawia mnie pewna sprawa-czy istnieją jakieś konsekwencje drastycznego nieprzestrzegania regulaminu mundurowego. Na przykład drużynowy drużyny X ogłasza-od jutra wszystkie mundury mają być pofarbowane na niebiesko. Czy wobec takiego instruktora mogą być wyciągnięte jakieś konsekwencje? A co z harcerzami, którzy posłuchaliby takiego drużynowego? Czy oni też  mogliby zostać jakoś ukarani?
pytanie zadane 23 stycznia 2020 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Ronnie (790)   5 29 48
Współczynnik akceptacji: 56%
   

2 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza

Konsekwencje czy kary? To trochę różne kwestie. 

Kary

Ukarać może takiego drużynowego przełożony (komendant hufca), na podstawie statutu, który też określa, jakie są to kary. Ale pewnie wcześniej zaprosi go na rozmowę, kara mogła by mieć miejsce dopiero, gdyby te rozmowy nie poskutkowały. 

Harcerze formalnie pewnie też mogliby zostać ukarani, ale uważam to za bardzo mało prawdopodobne i nie na miejscu - realizując polecenie drużynowego działali raczej w dobrej wierze, nawet jeśli wbrew regulaminowi. Z drugiej strony, taka sprzeczna z regulaminem decyzja drużynowego jest nieważna, więc harcerzy nie można też ukarać za to, że zignorowali polecenie drużynowego, kierując się regulaminem ;)

 

Konsekwencje

Na takim dziwacznym mundurze w pierwszej kolejności ucierpi wizerunek ZHP i harcerstwa, bo spójny, "wspólny" mundur jest jego ważnym elementem. Dodatkowo wspólny mundur buduje poczucie wspólnoty, którą każde "u nas się tak nosi" podważa. 

Ale trzeba też pamiętać, że Prawo Harcerskie nakazuje być posłusznym przełożonym (a to właśnie przełożeni - GK - uchwaliła regulamin mundurowy). Więc jawnie go łamiąc pokazujemy harcerzom postawę ignorowania zasad i przepisów dla własnego widzi mi się. Nie tego chcemy harcerzy nauczyć.

odpowiedź 27 stycznia 2020 przez użytkownika qj0n (17,449)  
wybrane 8 lutego 2020 przez użytkownika Ronnie
Można jeszcze wspomnieć o możliwościach z instrukcji PJO pkt 138.

Komendant może wyznaczyć okres do 3 miesięcy na doprowadzenie stanu jednostki do zgodności z przepisami. Może też zmienić drużynowego. Komenda może rozwiązać jednostkę.
0 głosów
Wzór munduru jest zastrzeżony prawem, więc...  konsekwencje prawne mogą być. Oczywiście mówię tu o ingerencji w wygląd munduru jako takiego,czyli np. farbowanie, odprucie flagi czy chodzenie bez guzików :P
odpowiedź 24 stycznia 2020 przez użytkownika Skauciak (960)   4 8 24
No... nie. ;)

Wzór munduru nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym. Nawet gdyby był, nie zabraniałoby to przerabiania munduru na swoje potrzeby, a jedynie niezależnej produkcji takich mundurów poza naszą składnicą. Podobnie, przed takim przerabianiem nie zabezpiecza umieszczenie na mundurze logo – przecież logo producentów są np. na butach czy innej odzieży i nie oznacza to, że nabywca nie może butów Nike czy dżinsów Levisa pomalować.

Podobne pytania

+10 głosów
2 odpowiedzi 758 wizyt
+4 głosów
3 odpowiedzi 1,823 wizyt
pytanie zadane 3 lipca 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Kamil (609)   6 14 29
0 głosów
1 odpowiedź 372 wizyt
+3 głosów
1 odpowiedź 331 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 285 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...