• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Niesforni harcerze.

+2 głosów
Jak przemówić do rozsądku chłopakom w wieku wędrowniczym, żeby potrafili się zachować itp, przecież są wzorem dla młodszych harcerzy i po części wizytówką hufca!
pytanie zadane 6 lutego 2013 przez użytkownika Iga Chwiałkowska (395)   8 16 28
Współczynnik akceptacji: 9%
   
no i nie są szczególne.
Czyli nie ma najmniejszego powodu, aby się nie śmiali i ciągle trzymali szyku. Do tego zbiórka ich nudzi, nie jest interesująca.

Dziwisz się, że gadają, że się tak zachowują? Ja nie.
Niechodzi mi o dbiórki zrużyny przeciez ?!
"Niechodzi mi o dbiórki zrużyny przeciez ?!"

Wybacz, ale tym bardziej nie wiem, o co chodzi.

Trudno pomóc, jeśli się tylko wie, że oceniasz ich zachowanie na "złe", nie wiedząc nic - dlaczego tak się zachowują, co to znaczy "źle" i czego w tym momencie oczekujesz, w jakich to się dzieje okolicznościach...
Już dostałam bardzo obszerną odpowiedź od druha na dole. :D

2 odpowiedzi

+3 głosów
Najlepszym sposobem było spożytkowanie ich energii na czymś ciekawym, męczącym i stanowiącym jakieś wyzwanie. To niestety jest dosyć trudny czas. My w drużynie ustaliliśmy pewne zasady - jak chcielibysmy żeby nas na zewnątrz widziano i oceniano i co zrobić by to osiągnąć. Było wiadomo co nam wolno gdy jesteśmy we własnym gronie a czego nie gdy inni nas obserwują. Oczywiście bez przesady - wszyscy mają się dobrze bawić :)
odpowiedź 6 lutego 2013 przez użytkownika PLscout (2,667)   10 31 66
+1 głos
Największe pole do działania ma ich drużynowy. Od wędrowników można wymagać świadomego doskonalenia się, wchodzi w to też dbałość o czystość języka, czy kontola zachowania podczas zbiórki (jak rozumiem mowa tu o zbiórce w szyku, na jakiś imprezach hufca itp. a nie na zbiórce-spotkaniu drużyny). To nie jest już taki wiek, gdzie ciężko jest utrzymać skupienie i kontrolować własne zachowanie. Może oni nie wiedzą, że przeklinanie nie jest zgodne z 10. pph. A może nie wiedzą, że harcestwo to nie tylko fajne imprezki ale też doskonalenie samego siebie. Może powinno się z nimi popracować nad ideałami, celami, świadomością, przykładem, rolą. Bez świadomości tego wszysztkie inne rzeczy, będą tylko pustą formą, maskowaniem skutków, a nie leczeniem przyczyny. Pracę nad sobą warto uwzględniać w próbach wędrowniczej i na stopnie. Jak i w zwykłej codziennej pracy. Konkretny pomysł to ustalenie zasad zachowania (które proponuje Mirek) ze świadomością, że jest to praca nad wizerunkiem zewnętrznym drużyny ale przede wszystkim praca nad sobą.

Żeby jednak ułatwić im tę pracę można wykorzystać i ukierunkować ich energię, doć im konkretne i odpowiedzialne zadania. Może np. powierzyć "najaktywniejszemu" funkcję oboźnego na biwaku.

Uwzględnianie harcerskiej postawy w punktacji na imprezach.

Dodatkowo można też rozważyć wprowadzenie najbardziej drastycznego sposobu, który jednak daje do myślenia, że zachowanie na wspólnych imprezach nie jest sprawą nieistotną, że nie przymyka się oczu na dawanie złego przykładu młodszym: za rażące nieprzestrzeganie prawa harcerskiego i brak dyscypliny - pakujemy się i do domu. Z tym trzeba ostrożnie. To nie jest całkiem zgodne z metodą harcerską, ale trzeba bronić młodszych przed złym przykładem i sznować pracę innych drużynowych. Takie nagminne przeklinanie jest tylko niewiele gorsze od "strzelenia se po piwku".

Oczywiście konkrety trzeba dopasować do Waszej sytuacji. Do tego jak mocne jest to zjawisko, do tego z czego to wynika. A najlepszy sposób na początek to po prostu szczerze z nimi porozmawiać, to są dorośli (lub prawie dorośli) ludzie. Powinni zrozumieć.
odpowiedź 7 kwietnia 2013 przez użytkownika royas (22,164)  

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 146 wizyt
pytanie zadane 23 września 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (899)   3 17 43
+1 głos
1 odpowiedź 330 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2021 w Harcerze przez użytkownika Dżabolina (110)   1 3
+1 głos
1 odpowiedź 199 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2020 przez użytkownika julkkaga (312)   10 26 33
+1 głos
1 odpowiedź 361 wizyt
pytanie zadane 4 października 2020 w Drużyna przez użytkownika Kubinka (110)   1 4
+2 głosów
3 odpowiedzi 449 wizyt
pytanie zadane 19 sierpnia 2020 przez użytkownika Łukasz Lis (150)   1 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...