• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak rozwiązać problem z zastępową?

+1 głos

Czuwaj!

Mam problem z zastępową. Ona bardzo często daje nam kary np. za spóźnienia, mimo, że sama nie zawsze jest na czas. Zazwyczaj są to przysiady albo stanie na baczność przez określony czas. Jakieś dwa miesiące temu powiedziała nam, że jak ktoś się spóźni, to pomnoży liczbę minut przez trzy i tyle ta osoba musi zrobić przysiadów. Ja ostatnio spóźniłam się sześć minut na zbiórkę, więc zastępowa kazała mi zrobić osiemnaście przysiadów. Ale jak ona się spóźniła dziesięć minut, to ich nie robiła. Zwróciłam jej na to uwagę, a ona zaczęła na mnie krzyczeć, że w ogóle nie mam szacunku dla przełożonych i cały zastęp musiał stać 15 minut na bacznosć za karę i i dziewczyny były na mnie trochę złe za to. Mówiłam o tym innej zastępowej, ale ona powiedziała "Chyba przesadzacie, trochę dyscypliny wam nie zaszkodzi". Zastanawiam się, czy nie powiedzieć o tym drużynowej. Jak powinnam rozwiązać ten problem?

PS. Mamy po 11 lat, a zastępowa 15.

 

pytanie zadane 5 stycznia 2020 w Metodyka i metoda przez użytkownika Iga176 (122)   2 5
Współczynnik akceptacji: 50%
   

1 odpowiedź

+5 głosów
 
Najlepsza

Czuwaj!

Interesuje cię ten fragment Statutu ZHP:

§ 27

1. Wobec członków ZHP, naruszających postanowienia Statutu ZHP, mogą być stosowane następujące kary:

  1. upomnienie,
  2. nagana,
  3. wykluczenie z ZHP,
  4. ponadto w stosunku do instruktorów oraz członków ZHP pełniących funkcje instruktorskie pozbawienie, na okres do 4 lat, całości lub części praw członkowskich, w tym zakaz pełnienia określonych funkcji.

 Czyli zastępowa nie może was karać w taki sposób, jak wyżej opisałaś. Do tego w innym fragmencie jest napisane, że w przypadku nie-instruktorów karę wymierza kierujący podstawową jednostką organizacyjną, czyli drużynowy. A jeszcze później Statut informuje nas, że metoda harcerska odznacza się m.in. pozytywnością (a cóż jest pozytywnego w karach?), dobrowolnością, naturalnością...

Druga sprawa-zastępowa nie jest dla was autorytetem. Jeśli przełożona nie respektuje zasad, które sama stworzyła, to traci szacunek podopiecznych. Osoby z wyższą funkcją są zazwyczaj dla nas wzorem, więc jeśli moja przełożona nie dba o punktualność, to czemu ja miałabym się tym przejmować?
 
No więc co powinnaś z tym zrobić?
Najlepsza opcja to rozmowa z drużynową. Jesteś kilka lat młodsza od swojej zastępowej, więc generalnie nie będziesz dla niej autorytetem, dlatego warto poprosić właśnie doświadczoną instruktorkę o pomoc. Myślę, że drużynowa będzie wiedziała, jak podejść do problemu. Jeśli zastępowa nie była na kursie zastępowych, warto się na niego wybrać-może tam dowie się, jak lepiej prowadzić zastęp. Trzeba też uświadomić druhnie, jaka jest rola zastępowej-ona nie ma być przełożoną, tylko przyjaciółką i starszą siostrą. Powinna się też dowiedzieć, że jest dla dziewczyn wzorem i jeśli sama nie będzie punktualna, jej harcerki też będą się spóźniać.
 
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.
 
zast. Weronika
 
 

 

odpowiedź 5 stycznia 2020 przez użytkownika Ronnie (790)   12 29 48
wybrane 14 stycznia 2020 przez użytkownika Iga176

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 352 wizyt
pytanie zadane 23 października 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   4 27 52
0 głosów
1 odpowiedź 500 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2019 przez użytkownika Natalia Bielik (105)   1 1 3
+2 głosów
2 odpowiedzi 294 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2022 w Drużyna przez użytkownika wind (214)   2 5 12
0 głosów
1 odpowiedź 1,025 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2017 przez użytkownika Lilka (206)   5 9 17
+3 głosów
1 odpowiedź 497 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   4 27 52
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...