Czuwaj!
Interesuje cię ten fragment Statutu ZHP:
§ 27
1. Wobec członków ZHP, naruszających postanowienia Statutu ZHP, mogą być stosowane następujące kary:
- upomnienie,
- nagana,
- wykluczenie z ZHP,
- ponadto w stosunku do instruktorów oraz członków ZHP pełniących funkcje instruktorskie pozbawienie, na okres do 4 lat, całości lub części praw członkowskich, w tym zakaz pełnienia określonych funkcji.
Czyli zastępowa nie może was karać w taki sposób, jak wyżej opisałaś. Do tego w innym fragmencie jest napisane, że w przypadku nie-instruktorów karę wymierza kierujący podstawową jednostką organizacyjną, czyli drużynowy. A jeszcze później Statut informuje nas, że metoda harcerska odznacza się m.in. pozytywnością (a cóż jest pozytywnego w karach?), dobrowolnością, naturalnością...
Druga sprawa-zastępowa nie jest dla was autorytetem. Jeśli przełożona nie respektuje zasad, które sama stworzyła, to traci szacunek podopiecznych. Osoby z wyższą funkcją są zazwyczaj dla nas wzorem, więc jeśli moja przełożona nie dba o punktualność, to czemu ja miałabym się tym przejmować?
No więc co powinnaś z tym zrobić?
Najlepsza opcja to rozmowa z drużynową. Jesteś kilka lat młodsza od swojej zastępowej, więc generalnie nie będziesz dla niej autorytetem, dlatego warto poprosić właśnie doświadczoną instruktorkę o pomoc. Myślę, że drużynowa będzie wiedziała, jak podejść do problemu. Jeśli zastępowa nie była na kursie zastępowych, warto się na niego wybrać-może tam dowie się, jak lepiej prowadzić zastęp. Trzeba też uświadomić druhnie, jaka jest rola zastępowej-ona nie ma być przełożoną, tylko przyjaciółką i starszą siostrą. Powinna się też dowiedzieć, że jest dla dziewczyn wzorem i jeśli sama nie będzie punktualna, jej harcerki też będą się spóźniać.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.
zast. Weronika