• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak pomóc harcerce, która wpadła w nieodpowiednie towarzystwo?

+1 głos
Czuwaj!

Do drużyny starszoharcerskiej, w której jestem przyboczną, należy pewna druhna. Jest harcerką od kilku lat, zawsze aktywnie uczestniczy w zbiórkach i wyjazdach.

Problem w tym, że i ją od jakiegoś czasu dotknął tzw. okres buntu. Wpadła w nieodpowiednie towarzystwo, zaczęła przeklinać, palić, wagarować itd. Harcerstwo jednak uwielbia, więc stara się jak najbardziej ukrywać to przed kadrą, ale jej rówieśnicy oczywiście to zauważyli i nam powiedzieli.

Druhna całkowicie "olała" swoją dotychczasową przyjaciółkę, nota bene jej zastępową, ponieważ (przyjaciółka)  nie chciała zadawać się z jej nowymi znajomymi.

Generalnie ma, a raczej miała dobry kontakt z kadrą, jednakże rozmawiałyśmy z jej rodzicami. Poprosiłyśmy ich, żeby delikatnie i dyskretnie porozmawiali z córką. Niestety rozmowę zaczęli od "Drużynowa i przyboczne mówiły, że..." i z dobrym kontaktem możemy się pożegnać.

Proszę, nie piszcie odpowiedzi w stylu "Nagana w  rozkazie/powinnyście ją wyrzucić z ZHP, bo wtedy pomyśli sobie pewnie "Dobra, jak mnie nie chcą, to mam ich w dupie i sobie idę".

Więc właściwe pytanie-co powinnyśmy (jako kadra) zrobić?
pytanie zadane 12 grudnia 2019 w Harcerze Starsi przez użytkownika Joanne (215)   2 8 13
Współczynnik akceptacji: 67%
   

1 odpowiedź

+2 głosów
 
Najlepsza
Porozmawiajcie z nią twarzą w twarz. Masz racje-wyrzucenie jej z drużyny czy nagana może tylko i wyłącznie mieć gorszy wpływ na sytuację. Starajcie się jej przekazać, że jej zachowanie nie jest zgodne z wartościami harcerza, spróbujcie ją nakierować na właściwą drogę i co najważniejsze-nie oceniajcie jej zachowania, a pomóżcie jej się z niego wydostać. Oczywiście, nic nie działacie jeżeli druhna stwierdzi, że ona nie widzi w tym problemu i nadal będzie chciała taka być, ponieważ dwie strony powinny w takiej sytuacji ze sobą współpracować. Co do tej rozmowy z rodzicami spróbujcie jej wytłumaczyć, że tylko i wyłącznie się o nią martwiłyście i o to, jak jej zachowanie się zmieniło. Niestety, bez rozmowy nie zdziałacie nic konkretnego, bo jak widać rozmowa przez kogoś najwyraźniej nie przyniosła dobrych skutków...
odpowiedź 12 grudnia 2019 przez użytkownika kucemder (224)   1 5 11
wybrane 19 grudnia 2019 przez użytkownika Joanne

Podobne pytania

+11 głosów
1 odpowiedź 781 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
0 głosów
2 odpowiedzi 302 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 310 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 157 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2020 przez użytkownika j.ess (110)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 244 wizyt
pytanie zadane 23 października 2015 w Harcerze Starsi przez użytkownika poziomka (209)   4 11 19
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...