• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Przyboczna o znikomej wiedzy (wręcz jej braku)

+1 głos
Mam pewną znajomą, która jest przyboczną w drużynie harcerskiej. Tak w zasadzie jest to. Drużyna wielopoziomowa. Okazało się jednak, że osoba ta nie ma kompletnie żadnego pojęcia na temat harcerstwa (nie potrafi się zameldować, nie zna podstawowych rzeczy, zwrotów, prawa itd.). I naszło mnie pytanie. Są jakieś z góry ustalone" kryteria " przy wyborze kadry? Takie jak wiek, wiedza, umiejętności. Chodzi mi oczywiście o takie, które są np. Narzucone przez GK. Czy tylko i wyłącznie to sprawa drużynowej? Dodam też, że harcerka jest młoda ( ogólnie kadra w tej drużynie jest młoda, przyboczne mają mniej więcej 13 lat). Czy taka sytuacja może w ogóle miejsce(bo myślę, że raczej nie)? Pytam z czystej ciekawości.
pytanie zadane 9 grudnia 2019 przez użytkownika Harcowniczka (230)   4 10 16
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 9 grudnia 2019 przez użytkownika Harcowniczka
   

1 odpowiedź

+2 głosów
Wiesz, ogólnie to wybór przybocznych zależy od drużynowego. Wydaje mi się że "oficjalnie" przyboczny powinien mieć min. 16 lat, ale no to zależy od sytuacji drużyny , bo gdy nie ma szesnastolatków tylko 13-latki chętne do pomocy, to raczej ogarną harcrzy z klas 4-6.

Przyboczny jest prawą reką drużynowego - powinien mieć wiedzę, autorytet i zdolności zbliżone do niego, aby w każdej chwili móc go zastąpić i wyręczyć w jego obowiązkach. Jeśli przyboczny praktycznie nie posiada wiedzy ani zdolności harcerskich, to jak ma zdobyć autorytet i zastępować drużynowego ?

Pytasz czy taka sytuacja może mieć miejsce, ale nie wiem czy chodzi ci o ten brak wiedzy czy o dość młody wiek przybocznych. Jeśli chodzi o wiedzę, to cóż, raczej się to nie zdarza, chyba że harcerzy w drużynie jest dużo i potrzebna jest jakakolwiek pomoc. Jeśli chodzi o wiek, to jest to dość częsta sytuacja, bo po prostu brakuje starszych osób chętnych i odpowiednich wiedzowo i  wiekowo na pełnienie funkcji przybocznego.

Ale no coż, wszystko zależy od drużynowego. Nie znam się zbytnio na przepisach i statutach, ale wydaje mi się, że były podobne pytania (tj. o wiek ) a mamy na tej stronie kilku specjalistów od przepisów i regulaminu :) Poszukaj podobnych pytań, a znajdziesz odpowiedzi :)
odpowiedź 10 grudnia 2019 przez użytkownika h.a.r.c.e.r.k.a. (1,451)   4 11 34

Nie zgodzę się z jednym:

Wydaje mi się że "oficjalnie" przyboczny powinien mieć min. 16 lat,

 W żadnym dokumencie nie jest określany minimalny wiek przybocznego. Mam na myśli uchwały GK, może macie jakieś wymagania w hufcu/drużynie.

Tak najbardziej chodziło mi o wiedzę, co do wieku właśnie słyszałam, że nie ma minimalnego wieku. Dlatego chciałam się do informować. Aczkolwiek moim subiektywnym zdaniem 13 lat to przeważnie jest trochę za mało.
Zgadzam się z tobą w 100 % że 13 lat to za mało. Jednak zdarzają się sytuacje że drużynowy nie ma wyjścia i przyboczny musi być młodszy, bo inaczej nie dało by się ogarnąć drużyny.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 592 wizyt
pytanie zadane 29 września 2019 w Drużyna przez użytkownika Julaaa1201 (130)   2 3 9
+1 głos
2 odpowiedzi 464 wizyt
pytanie zadane 21 września 2021 w Drużyna przez użytkownika Misia0215 (132)   2 5 9
+1 głos
2 odpowiedzi 1,177 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2018 w Drużyna przez użytkownika TokiDoki (114)   1 1 4
+1 głos
2 odpowiedzi 760 wizyt
pytanie zadane 7 maja 2019 w Harcerze przez użytkownika Dh.Kamila17 (147)   3 5 10
0 głosów
1 odpowiedź 967 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2018 w Drużyna przez użytkownika Druh_ananas (237)   7 12 18
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...