• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Po co nam tyle regulaminów?

+6 głosów
W Związku zbyt często bawimy się w speców od regulaminów - jest ich tyle że wciąż pojawia się mnóstwo pytań czy jakiegoś przepisu nie złamiemy tworząc "sztuczne byty" jakimi są nieistniejące funkcje, próby itp... Jaki jest cel posiadania setek dokumentów?
pytanie zadane 5 lutego 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 14 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   

4 odpowiedzi

+5 głosów
Problemem nie jest ilość a jakość. Regulacje są często porozrzucane w wielu dokumentach, są powtórzone, często niespójne, czasami bez sensu połączone pod niepoprawnym tytułem (przepisy biwaków śródrocznych w instrukcji HALIZ). Oczywiste i wymagające wiele wysiłku błędy nie są poprawiane. Regulaminy "liniowe" nie są publikowane w wersji ujednoliconej (choćby mundurowy). Słaby serwis "dokumenty" - nie wiadomo co obowiązuje co nie, na zhp.org.pl było to lepiej opracowywane. Do tego w wielu dokumentach stosowanie list nienumerowancyh co utrudnia odnoszenie się do konkretnych przepisów (normalnie tiret stosuje się bardzo głęboko w strukturze dokumentu).

No ale ma być opcja "zero".
odpowiedź 5 lutego 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
edycja 5 lutego 2013 przez użytkownika royas
+1 głos
a jaki regulamin jest nie potrzebny? często mówią tak osoby które ich nie znają... a przecież często regulaminy i instrukcje sa po to by ułatwić życie a nie utrudnić... by ujednolicić..
może podasz jakies konkretne przykłady bo trudno odnieść sie do ogólników...
odpowiedź 5 lutego 2013 przez użytkownika "Mors" (846)  
Chodzi mi przede wszystkim o to, że regulaminy i wszelkiego rodzaju dyrektywy są strasznie rozbudowane przez co nieczytelne. Szukanie jakiejkolwiek informacji jest czasochłonne o ile gdzieś ta informacja jest. Wiele dokumentów ma status regulaminu przy czym są w nim różnego typu "furtki" w stylu "i inne przyjęte w środowisku...". W takim momencie zamiast rozbudowanego regulaminu powinniśmy mieć zestaw dobrych praktyk / rad.

Nasze regulaminy myślę, że  powinny ograniczać się do zagadnień statutowych, finansowych i typowo organizacyjnych. Pozostałe treści powinny być przekazane w sposób pełny i rzetelny na kursach drużynowych i innych formach kształceniowych.

Będąc w kraju przepełnionym "papierkologią" poprzez kolejne regulacje ograniczamy możliwości decyzyjne wielu ludzi.

Bardzo prosty przykład - to akurat zmiana na plus - kiedyś regulamin prób instruktorskich nie zawierał zapisu o zaliczaniu "dotychczasowego dorobku" i choć nie zabraniał takich praktyk wiele Komisji wychodziło z założenia że nie wolno. W końcu pojawił się zapis i skutek niestety jest mizerny: te które do tej pory zaliczały nadal zaliczają a te które nie zaliczały z przyzwyczajenia, tradycji lub z niewiedzy że się coś zmieniło lub czego tam jeszcze innego nie stosują. Zmiana niewielka ale na plus, gdyż ktoś pomyślał by dać możliwość "walki" ze służbistami.

Bardzo możliwe, że gdybyśmy mieli tylko luźne wymagania ( opis jakiego typu osobą jest instruktor w stopniu np. phm ) zamiast bawić się w studiowanie papierków i "zadowalanie" KSI probant mógłby skupić się na swojej zwyczajnej pracy z harcerzami a nie myśleć czy organizując biwak hufca w taki czy inny sposób zrealizuje  punk z regulaminu czy też nie.

Ta sama kwestia jest ze stopniami harcerskimi.

Regulaminy w połączeniu ze służbistami (jakich mamy sporo) moim zdaniem prowadzą do patologii, braku myślenia i zwykłe "narzędzia" rosną do niewyobrażalnej rangi jak np. składanie Przyrzeczenia po 3 latach bo trzeba było zasłużyć.

Takie działanie prowadzi do sytuacji kiedy już nawet nie zastanawiamy się co trzeba by było zrobić by otrzymać Krzyż Za Zasługi... bo przecież już jeden "mamy"...
Gdzie dokładnie jest ten zapis?
System stopni instruktorskich, rozdz. III, pkt 7, kropka trzecia... i tak od września 2011... :)
dh Mirku na ludzką głupotę nie poradzimy nic... w normalnej pracy harcerskiej krzyż harcerski powinno sie otrzymac po zdobyciu pierwszego stopnia, czyli po około 1 roku na obozie harcerskim... a dlaczego sie tego nie robi? bo ktoś nie uczy tego drużynowych, bo wymaga się jakiś kosmicznych zadań na chustę, na beret, na wywijki i pagon... a gubi się przy okazji humanizm i poszanowanie pracy drugiego człowieka...
Dh Dariuszu Zajączkowski twoje słowa "... w normalnej pracy harcerskiej krzyż harcerski powinno sie otrzymac po zdobyciu pierwszego stopnia, czyli po około 1 roku na obozie harcerskim... " są właśnie nie w zgodzie z regulaminem stopni i sprawności ZHP w którym mowa że przyżeczenie harcerskie to 3-6 miesięcy od zrzeszenia danego członka zhp. ponad to stopnie zdobywa się PO złożeniu przyżeczenia , poza tym już jest bałagan z tradycjami drużyn co do mundórów i praktyk a bez właśnie tych elementarnych wiadomości bałagan byłby jeszcze większy po to takie zajęcia na kursach a przyżeczenia harcerskie przecież to są sprawy wewnątrz środowiskowe jeśli ktoś nie nie uczy tego się w drużynie szczepie hufcu to tu jest według mnie problem
+1 głos

Prosze sobie wybrać jedną z opcji poniżej:

  1. Władze naczelne muszą coś robić.
  2. Władze naszelne muszą udowodnić swoją przydatność.
  3. Problem (każdy) jest najprościej rozwiązać publikując kolejny regulamin i utrudniając życie szarakom (już doszło do tego, że poza ZHP łatwiej jest zorganizować wypoczynek niż w ramach organizacji).
  4. Dziedziczymy - tu akurat niechlubną - tradycję wojskową, gdzie żołnierz nie miał myśleć, tylko wypełniać regulamin.
  5. Harcerze nie myślą, bo to za trudne, i trzeba im stworzyć kolejny zapis.

Do myślenia: W słynnej angielskiej szkole Eton, znanej od lat ze swoich mundurów uczniowskich (rozbudowanych), pierwszy regulamin dotyczący stroju opracowana w latach 60. XX wieku, bo wcześniej nie było potrzeby zapisywania uczniom w regulaminie, jak mają się ubierać.

odpowiedź 6 lutego 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
PS. Osobiście wybieram opcję 5, z dodatkiem 3 i 4.
0 głosów
Może są po to aby właśnie w nich szukać odpowiedzi na pytania :)
odpowiedź 5 lutego 2013 przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 488 wizyt
pytanie zadane 27 września 2018 przez użytkownika royas (22,194)   90 264 490
+1 głos
1 odpowiedź 930 wizyt
pytanie zadane 15 marca 2018 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
+5 głosów
1 odpowiedź 1,591 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2014 przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
+1 głos
1 odpowiedź 282 wizyt
pytanie zadane 8 września 2021 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika druhna2003 (119)   1 4
+3 głosów
2 odpowiedzi 1,169 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...