• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zbiórka dla wędrowników (bardzo ważne ,muszę zrealizować jak najszybciej )

+1 głos
Czuwaj!
Zacznijmy może od tego, że jestem w trakcie realizacji Naramiennika. Jako jedno z zadań (Wyczyn) mam przeprowadzenie zbiórki dla drużyny wędrowniczej. Problem jest w tym, że większość ludzi w drużynie jest ode mnie starsza. Strasznie stresuje mnie ten fakt i nie mam pojęcia co mogę zrobić, żeby ich po prostu nie zanudzić (na "codzień" działam z gromadą zuchową). Staram się czynnie brać udział w życiu wędrowników (drużyna się tak naprawdę dopiero rozwija),ale ta zbiórka to dla mnie bardzo duże wyzwanie. Rozmawiałam z drużynową na temat zmiany zadania, gdyż to mnie przerasta, ale stwierdziła, że chce, żebym spróbowała chociaż. Szczerze mówiąc po prostu boję się przeprowadzić tej zbiórki, bo wiem, że tak naprawdę jestem jeszcze dzieckiem, wśród dorosłych. No ale mus to mus. Dlatego piszę tutaj o pomoc, co mogę zrobić dla nich ciekawego (na pewno niczego ich nie nauczę, bo już wszystko wiedzą, więc zbiórki o technikach odpadają). Myślałam nad jakimś kominkiem, ale za nic nie mam pojęcia, jak przeprowadzić takie coś. Ogólnie należę do dosyć nieśmiałych osób i kontakty interpersonalne są dla mnie wyzwaniem w wielu sytuacjach. Boję się bardzo oceny i dlatego jest to dla mnie mega wyzwaniem.

P. S dodam, bo może być to ważna informacja, że w harcerstwie działam już w miarę długo.

Z góry dziękuję za pomoc.
pytanie zadane 1 listopada 2019 przez użytkownika Harcowniczka (230)   6 10 16
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+1 głos
Ja na Twoim miejscu w całość prowadzonej przez Ciebie zbiórki wplotłabym element Kuźnicy. Myślę, że wiesz na czym to polega. Jeśli nie-prowadzący czyta tezę, a uczestnicy powinni wyrazić swoją opinię. Co ważne, każdy, kto zabiera głos może odnieść się jedynie do postawionej tezy – nie wolno komentować tego, co powiedział poprzednik. Myślę, że dobrym pomysłem na zbiórkę będzie przeczytanie lub opowiedzenie ciekawej gawędy, następnie postawienie tezy na temat tej gawędy i potem poproszenie o ustosunkowanie się do tezy na zasadach Kuźnicy. Wędrownicy będą mogli wypowiedzieć się ciekawiej i dłużej, jeśli gawęda będzie wystarczająco długa (pamiętaj, że to wędrownicy, nie harcerze i im można dać dłuższą i bardziej rozwiłą gawędę) i jeśli teza będzie ciekawa. W zależności od tego, ile ma trwać prowadzona przez Ciebie zbiórka, po wszystkim możesz zorganizować jakieś ciekawe zajęcia w parach lub grupach. Myślę, że skoro pracujesz z zuchami to jesteś wystarczająco kreatywna i poradzisz sobie z wymyśleniem gawędy, tezy i ewentualnie zajęć. Z pomocą mogą Ci przyjść różne poradniki i strony internetowe. Jeśli dobierzesz dobrą gawędę, to reszta przyjdzie już łatwo-teza i zajęcia powinny być związane z gawędą.
odpowiedź 2 listopada 2019 przez użytkownika Bonzi (196)   3 4 8
Bardzo dziękuję za pomoc. Ale nadal nie wiem co zrobić i jak. Boję się, że nie dobiorę dobrego tematu, że będzie zbyt dziecinny. Albo, że nikt nie weźmie udziału w tym, bo bedzie beznadziejny. Ewentualnie wszystko skończy się po 15 minutach (w najlepszym wypadku).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,034 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2018 w Pomysł na... przez użytkownika .?!, (162)   5 8 13
0 głosów
2 odpowiedzi 1,875 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Wędrownik (137)   4 5 8
0 głosów
1 odpowiedź 1,660 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Oldżi (105)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 745 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2016 w Drużyna przez użytkownika AKINOM (159)   1 6 11
0 głosów
1 odpowiedź 995 wizyt
pytanie zadane 4 marca 2018 w Pomysł na... przez użytkownika ;D (110)   1 1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...