• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


czy powinnam zmienić, czy przejąć drużynę?

+1 głos
Mam 17 lat, otwartą próbę przewodnikowską i funkcję przybocznej. W naszej drużynie było mało osób, ale aktualne rozwinęłam ją do około 15. Uwielbiam pracę z młodymi ludźmi, jest jednak pewien problem - drużynowy. Ma on już swój wiek, nie pojawia się na zbiórkach, wiecznie spóźniony, praktycznie dużo rozmów(jak to było kiedyś, młodzież już taka nie jest...), mało działania. Nie jest za często i dzieci zazwyczaj są pod moją opieką, wychodzimy w teren lub robimy coś ciekawego. Na wszystkie imprezy, święta państwowe organizuję ekipę, chodzę na rady hufca, piszę plany pracy (zaczęłam już w wieku 15 lat). Stwierdzam jednak, że nie wytrzymuję tego,że muszę na wszystko mieć zgodę osoby, która tak rzadko odbiera telefon. Z powodu mojego wieku nie mogę jeszcze być opiekunem na rajdach itd. Mam dużo obowiązków z powodu tego, że nikt mi nie pomaga... Ale nie dość, że wszystko praktycznie robię za swojego drużynowego, to dostaję cięte reprymendy, np. pomagaliśmy w naszym mieście na imprezie, mnie tam nie było, ale drużynowy się pojawił i zamiast wyznaczyć ludzi wtedy na 1 września, to zrobił to postem na facebooku o 22 i później najeżdżał słownie, że jak tak ma być to rozwiąże tą drużynę... Mamy się gdzie przenieść, bo jest jeszcze 30-osobowa drużyna w naszym mieście, która jest zorganizowana, zawsze przygotowana, często wygrywa rajdy, pełne umundurowanie... Wszystko :o Pytanie, czy odejść i w ten sposób rozwalić 35-letnią drużynę z tradycją, kronikami, najstarszym sztandarem w powiecie... Czy zostać i czekać aż drużynowy stwierdzi, że jestem gotowa? Jest jakaś inna opcja? (oczywiście, nie zrezygnuję z harcerstwa)
pytanie zadane 12 września 2019 w Drużyna przez użytkownika druhna1005 (110)   1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Jestem w tej drużynie 7,5 roku i taka sytuacja była odkąd się tam pojawiłam,ale dopiero teraz wzięłam się na odwagę by zacząć działać...

1 odpowiedź

0 głosów
Druhno, musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytania. Czy jak się nie uda przejąć drużyny to czy chcesz być nadal w harcerstwie w innej drużynie? Czy klimat i ludzie w innej drużynie będzie odpowiedni dla ciebie i twoich podopiecznych ? Albo czy jak się uda przejąć drużynę, to czy będziesz miała ludzi którzy by ci pomogli ją prowadzić?
odpowiedź 13 września 2019 przez użytkownika Druh_Dobra_Rada (102)   2
Chcę być nadal, ta druga drużyna też mi odpowiada, odpowiada mi klimat, ale nie jestem pewna czy reszta moich podopiecznych się tam odnajdzie, ponieważ nasz drużynowy toczy odwieczny "spór" i niektórzy słuchając gawęd doszli do wniosku że tamta drużyna to sztywniacy... Gdybym przejęła drużynę miałabym trochę pomocy, ale na krótki czas, bo dziewczyny chcą iść do średniej poza naszym miasteczkiem. Może z czasem młodsi harcerze też zaczną pomagać...

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 736 wizyt
pytanie zadane 18 lipca 2018 w Drużyna przez użytkownika Po_prostu_Ola (137)   4 4 9
+1 głos
1 odpowiedź 535 wizyt
pytanie zadane 8 października 2019 w Regulamin mundurowy przez użytkownika .?!, (162)   5 8 13
0 głosów
1 odpowiedź 590 wizyt
pytanie zadane 16 września 2019 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Oleńka (547)   11 30 45
+4 głosów
1 odpowiedź 508 wizyt
pytanie zadane 17 czerwca 2019 w Harcerze przez użytkownika Arolina (135)   1 1 5
0 głosów
1 odpowiedź 381 wizyt
pytanie zadane 19 września 2019 w Drużyna przez użytkownika KaoRo (105)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...