• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


wulgarne treści na fb?

+10 głosów
Dlaczego harcerzom, a tym bardziej instruktorom nie wypada wrzucać wulgarnych treści i zdjęć na portale społecznościowe?

Pytanie banalne, lecz bardzo pomocne będą dla mnie odpowiedzi, a przede wszystkim konkretne argumenty.
pytanie zadane 5 lutego 2013 przez użytkownika Anna Ania (163)   3 3 6
Współczynnik akceptacji: 0%

otagowane ponownie 5 lutego 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin
   

6 odpowiedzi

+9 głosów
Po pierwsze dlatego, że kulturalny człowiek tak nie robi. Po drugie, bo tak jest w 10. punkcie prawa harcerskiego.
odpowiedź 5 lutego 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
+9 głosów
Również dlatego że młodzież którą mamy w znajomych (jeśli już ktoś przyjmuje swoich podopiecznych) czerpie od nas wzorce, jeżeli my będziemy wulgarni na swoich ścianach, to i młodzi zaczną nas przytaczać gdy oni przewinią "Dlaczego mam usunąć/zmienić to co myślę druh/na X też tak pisze i może a ja nie?". Jeżeli ktoś ma już ogromną potrzebę uzewnętrznienia się na fb to jest prosta opcja 'Widoczność  > Tylko ja' i koniec.
odpowiedź 5 lutego 2013 przez użytkownika Marek Pęczak (2,480)   13 35 57
Dodatkowo rodzice naszych wychowanków mogą to widzieć- a żaden rodzic nie wysłałby pod opiekę swego dziecka, jeśli zobaczyłby jakieś wulgarne treści jakimi posługuje się na fb.
+8 głosów
Dodatkowo do powyższych - wulgaryzmy źle o nas świadczą, pokazują, że nie potrafimy panować nad emocjami. Pokazują, że nie dbamy o odczucia innych, którzy nie chcą zobaczyć na swojej tablicy (czy w komentarzach) informacji przepełnionych wulgaryzmami. Jako harcerze powinniśmy dawać przykład otoczeniu, że można dawać upust swoim emocjom w inny sposób.
Oprócz tego powszechne stosowanie wulgaryzmów zuboża nasz język ojczysty, a harcerz przecież dba o swój kraj - również poprzez zachowanie i odpowiednie używanie swojego ojczystego języka.
odpowiedź 5 lutego 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
Jeszcze warto zauważyć, że o ile jakieś przekleństwo w mowie, w czasie jakieś wzburzenia jest kwestią niepanowania nad emocjami i polem do ćwiczenia charakteru, to wulgarność w piśmie i w internecie to jest mniej lub bardziej świadomy wybór. To nie są emocje. To przyjmowana postawa chama i prostaka. Całkiem modne ostatnio. Harcerzy powinniśmy odciągać od takiej postawy, ale taki instruktor nie powinien być instruktorem, bo może tym więcej złego zrobić niż dobrego.
+3 głosów
dodałbym do tematu wulgaryzmów jeszcze zapytanie dotyczące zdjęć z alkoholem, w stanie upojenia, z papierosami itp łamiące nie dość że Prawo Harcerskie, to i inne prawa...

brakuje mi słów na piętnowanie, ale ja pytam pod takimi fotkami jak to się ma do ich harcerskiej drogi... paru "znajomych" straciłem, ale czy to źle???
odpowiedź 5 lutego 2013 przez użytkownika "Mors" (846)  
Jeśli ktoś z takich powodów zrywa znajomość, to nie martwić się, a raczej cieszyć.
ależ ja się cieszę... to taka naturalna selekcja... no i nie każdy chce mieć wśród znajomych "zewnętrzne sumienie" ;)
+1 głos
W portalach społecznościowych jest taka interesującoa opcja jak wykluczenie niektórych osób z publikacji. Ja miałem tak ze wszystkimi harcerzami ze swojej druzyny - nie muszą lub też nie powinni nawet wiedzieć co się u mnie dzieje. To co jest zabawne dla mnie i innych druzynowych dla młodych harcerzy może być niezrozumiałe lub obsceniczne dlatego warto dbać o to kto ogląda nasze profile i jeśli komuś nie chcemy tych treści pokazać to albo nie publikujmy tych treścli albo pamiętajmy by je ukryć przed młodymi oczami.
odpowiedź 5 lutego 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
ja się nie wstydzę swoich treści... bo staram się żyć wg praw boskich i harcerskich... :)
Ja nie mówię o wstydzie tylko o tym, że każdy ma prawo do prywatności. W tym wypadku ukrywanie pewnych treści jest szanowaniem prawa do prywatności naszych harcerzy...
0 głosów
Po pierwsze ze względów wizerunkowych, ktoś kto wie że jestesteśmy harcerzami, i widzi na naszym profilu jakieś wulgarne słowa czy coś w tym stylu, może po prostu stwierdzić że harcersto nie istanieje już tak na prawdę.

po drugie ze względu na prwo i przyrzeczenie, jeżeli jest w naszych szeregach, to znaczy żę akceptuje nasze prawa i zasady, jeżeli mu nie odpowiadają, niech skacze na bambus !  :D
odpowiedź 6 lutego 2013 przez użytkownika Paulina Krzychała (269)   1 3 10

Podobne pytania

+6 głosów
4 odpowiedzi 732 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2013 przez użytkownika systemowy (137)   1 2 5
0 głosów
1 odpowiedź 1,946 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2016 w Pomysł na... przez użytkownika sebo9872 (117)   1 3 6
+2 głosów
0 odpowiedzi 663 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 253 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 334 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Amaranciak (134)   2 5 9
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...