• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Podharcmistrz nie dla kapelana?

+1 głos
Czuwaj!

Jest taka sytuacja (czysto hipotetyczna, choć pewnie w większości drużyn tak to wygląda). Drużyna znajduje sobie kapelana. Załóżmy, że jest to ksiądz katolicki. Ma świetny kontakt z młodzieżą, z każdym się dogada, jednak nigdy wcześniej nie miał do czynienia z harcerstwem. Ale idea mu się podoba, zaczyna uczestniczyć w zbiórkach, po pewnym czasie składa Przyrzeczenie. Ksiądz chce się rozwijać, ale jako że najmłodsi księża mają 25 lat to na zdobywanie stopni harcerskich już za późno. Pozostają instruktorskie. Realizuje próbę na przewodnika (niektóre wymagania - moim zdaniem - nie do końca są dobrane dla kapelanów, bardziej dla drużynowych czy przybocznych, np. prowadzenie dokumentacji niezbędnej do działania drużyny, ale mniejsza z tym) i składa Zobowiązanie. Harcerstwo pociąga go co raz bardziej, mija rok i chciałby otworzyć kolejną próbę. A jednym z warunków otwarcia próby podharcmistrzowskiej jest "Ma doświadczenie na funkcji drużynowego lub przybocznego". Dla mnie jest dość jasne, że kapelan takiego doświadczenia mieć nie będzie, chyba że mianować go przybocznym tylko po to, by mógł otworzyć próbę. Ale to przecież będzie sztuczne i osobiście jestem czemuś takiemu przeciwna. Czy istnieje jakieś inne rozwiązanie tego problemu?

PS Oczywiście wyjątkiem od powyższego jest ksiądz, który prowadzi drużynę - u mnie w środowisku jeden ksiądz harcmistrz założył drużynę, ale kapelanem jako takim nie jest (nie był mianowany rozkazem), choć pewnie niejako "przy okazji" taką funkcję pełni.

Z góry dziękuję za odpowiedzi :))
pytanie zadane 9 lipca 2019 w Próby przez użytkownika Druhna Siwka (279)   2 3 14
Współczynnik akceptacji: 50%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza

Rozwiązanie istnieje i jest proste, ale wymaga wyjścia poza utarte przez wieloletnią niefortunną praktykę rozumienie stponi instruktorskich. Otóż nie są one uniwersalnym narzędziem do stymulowania rozwoju dorosłych powiązanych z harcerstwem. Stopnie instruktorskie służą konkretnie do stymulowania rozwoju harcerskich wychowawców, pracujących metodą harcerską z dziećmi i młodzieżą. Fakt, że na wyższych stopniach dochodzą oczekiwania współpracy z innymi dorosłymi, nie podważa tego fundamentalnego założenia.

W tym świetle odpowiedź jest prosta: każdy chętny musi sobie najpierw zadać pytanie, co konkretnie chce w tym harcerstwie robić. Odpowiedź „wychowywać metodą harcerską” oznacza ścieżkę instruktorską, inne odpowiedzi – nie. Żeby sensownie działać w harcerstwie i wspierać harcerskie wychowanie, nie trzeba być instruktorem. Jeśli ksiądz chce wspierać środowisko harcerskie w rozwoju religijnym, ale nie prowadzić bezpośrednio pracy metodą harcerską, mówimy o duszpasterzu, nie kapelanie.

Odbiciem tego jest Twoja własna obserwacja, że „niektóre zadania próby pwd nie są do końca dobrane dla kapelanów, bardziej dla drużynowych czy przybocznych”. Dokładnie tak – bo stopień przewodnika jest przewidziany właśnie dla przybocznego i drużynowego. Z tego wynikają też późniejsze wymagania wyższych stopni.

odpowiedź 9 lipca 2019 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
wybrane 9 lipca 2019 przez użytkownika Druhna Siwka
Hmm… generalnie trudno się nie zgodzić, ale nadal nie do końca znam odpowiedź na moje pytanie. Co z kapelanem - takim, który angażuje się w wychowywanie metodą harcerską - a przy okazji wspiera w rozwoju duchowym. Jeśli zaangażował się w pracę drużyny, regularnie prowadzi zbiórki - nie tylko na tematy religijne - i pod tym względem jego praca nie odbiega znacznie od pracy przybocznego to też nie może? Bo de facto przybocznym ani drużynowym nie jest, więc phm raczej nie otworzy. A pwd w takim razie też nie powinien realizować, skoro jest przewidziany dla tychże?
Hmm, jeśli dorosły regularnie samodzielnie prowadzi zbiórki i świadomie (w sensie rozumienia Metody) wspiera drużynowego w wychowywaniu harcerzy, to dlaczego nie chcemy otwarcie nazwać go przybocznym?...
Coś w tym jest, z tej strony na to nie patrzyłam... czyli w takiej sytuacji najlepiej mianować kapelana przybocznym?
Tak. Bo prowadzenie zbiórek, wspieranie drużynowego w pracy z instrumentami, rozwijanie zastepowych itd. to zadania przybocznego właśnie, nie kapelana. Najwyraźniej tu ksiądz pełni po prostu w drużynie dwie role równolegle.
0 głosów
Muszę odpowiedzieć pytaniem, jeśli jest to złamanie regulaminu, proszę usunąć.

Czy musi istnieć funkcja kapelana?

 Jeśli tak, to czemu nie ma sznura dla lekarza, prawnika, meteorologa? Funkcje tak samo przydatne, lub nawet bardziej. Osobiście nie mam nic przeciwko, aby osoba wykonująca zawód księdza była instruktorem, i przy okazji pomagała członkom danej jednostki, w rozwoju duchowym, oczywiście zainteresowanym. ZHP nie jest środowiskiem zamkniętym, w którym osoby, potrzebują wsparcia z zewnątrz, aby uczestniczyć w obrzędach religijnych. Drużyny prowadzą nauczyciele, strażacy, kierowcy, budowlańcy..., jeśli ksiądz chce mieć stopień instruktorski, to ścieżka jest jasna, ale nieco ciężka i wymagająca zaangażowania.
odpowiedź 16 lipca 2019 przez użytkownika karbon (1,594)   15 30 63
Czy musi? Nie wiem, czy musi i na szczęście nie ja o tym decyduję, tylko wiele mądrzejszych ode mnie ludzi "wyżej". Zresztą nawet nie tym chciałam się zająć w pytaniu...

Skoro jednak ta funkcja istnieje, to zastanawiałam się, jak należy postąpić w powyższej sytuacji, która - nawiasem mówiąc - nawet mnie nie dotyczy. A druh vanadey już rozwiał moje wątpliwości. Tym bardziej nie rozumiem części o sznurach dla lekarzy itp. Co to ma do mnie i mojego pytania?
Przepraszam, nie ma nic, to takie moje przemyślenia. Oczywiście, jeśli vanadey się wypowie, to już nie ma czego dodawać. :)

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 844 wizyt
+7 głosów
5 odpowiedzi 550 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
0 głosów
0 odpowiedzi 313 wizyt
pytanie zadane 26 września 2016 w Próby przez użytkownika Kaśka Koszyk (105)   1 2
+10 głosów
2 odpowiedzi 1,711 wizyt
pytanie zadane 19 sierpnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika piotr.pietrzak (1,244)   11 24 38
0 głosów
1 odpowiedź 589 wizyt
pytanie zadane 8 września 2019 w Próby przez użytkownika ra v (110)   3 3 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...