• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak zmotywować harcerki starsze do większego zaangażowania?

0 głosów

Czuwaj!

Od roku jestem zastępową  sześcioosobowego zastępu harcerek starszych. Reszta zastępów w drużynie zrzesza harcerki, na razie nie mamy możliwośći powołania DSH. Dziewczyny przychodzą na zbiórki, jeżdżą na wyjazdy, często jest stuprocentowa frekwencja. Ale ich aktywność i zaangażowanie są jednak słabe. Nie chcą realizować projektów, zdobywać stopni i sprawności, organizować zbiórek. Ostatnio zaproponowałam im poprowadzenie zajęć o swoich hobby. Ich reakcja to A muszę? Justyna, ja nie chcę. Ja nie mam żadnych zainteresowań! Kompletnie nie wiem, jak je zachęcić do większego zaangażowania. Druhny mają 14 lat, ja 16.

pytanie zadane 7 lipca 2019 w Harcerze Starsi przez użytkownika Justynaaa (125)   1 2 7
Współczynnik akceptacji: 100%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza
Czuwaj!

Skoro mówisz, że przychodzą na zbiórki, jest 100 % frekwencji, to może dać każdej z dziewczyn jakąś funkcję ? Nie muszą to być funkcje jakie obowiązują  w każdym zastępie, typu kronikarz itd. możecie wymyślić własne np. grajek, strażnik tradycji, fotograf itd itd. Tak żeby każda z nich na zbiórce robiła coś więcej niż tylko uczestniczyła. Wtedy będą czuły, że są po części "organizatorami". Potem coraz częściej dawać im bardziej wymagające zadania, aż w końcu nie będą uciekać od prowadzenia zbiórki. Dawaj im także zadania między zbiórkowe, ale takie, które będą np. potrzebne do prowadzenia zbiórki następnej. Kombinuj, kombinuj i jeszcze raz kombinuj. Możesz raz na miesiąc zrobić kompletnie "odjechaną" i szaloną zbiórkę (wylot na Marsa) do której potrzebne są materiały (rakieta itd)  robione przez dziewczyny .

Zapytaj (albo zastanów się) dlaczego dziewczyny nie chcą nic robić. Czy same robiły już wcześniej   zbiórki, projekty ? Mają dużo nauki ? Może po prostu trzeba im powiedzieć stanowczo - ty  proszę zrób tą zbiórkę , ty zrób tą. Może niech każda po kolei organizuje zbiórkę ( nie ma "nie chcę"), w ramach np. konkursu - kto zrobi najfajniejszą wygra jakąś ciekawą nagrodę. Mówią, że nie mają żadnych zainteresowań. To pytaj co w takim razie robią po powrocie ze szkoły. Leżą i patrzą w sufit? Nie wierzę. Praktycznie wszystko można podciągnąć pod hobby - np. słuchanie muzyki także.

Niestety, do zdobywania stopni nikogo nie zmusisz, ale możesz ustalić że wspólnie zdobywacie jakąś sprawność w tym miesiącu i zbiórki dotyczą tematu tej sprawności.

Pozdrawiam :)
odpowiedź 9 lipca 2019 przez użytkownika h.a.r.c.e.r.k.a. (1,451)   4 11 34
wybrane 9 lipca 2019 przez użytkownika Justynaaa
Ślicznie dziękuję za odpowiedź :3.
+1 głos
Małymi kroczkami do celu, a nawet nie zauważysz, kiedy same zaczną wychodzić z inicjatywą. Może na początek poprowadzenie zbiórki to coś, co je przerasta. Zacznij od wyznaczania odpowiedzialnych za drobne rzeczy, przy czym osoba odpowiedzialna nie musi wykonywać wszystkiego sama. Może to być chociażby przyniesienie materiałów na zbiórkę prowadzoną przez Ciebie. Pamiętaj również o tym, aby dawać im poczuć, że mają wpływ na pracę zastępu. Na początek możesz pozwolić im wybrać temat kolejnej zbiórki, chociażby z 2 czy 3 propozycji. Bądź otwarta na sugestie, pytaj je o zdanie na przeróżne tematy. Zobaczysz, że przyniesie to efekty. Nawet jeśli poczujesz, że to już - nie rzucaj ich na głęboką wodę. Przed samodzielnym prowadzeniem zbiórki mogą wymyślać jej temat albo prowadzić tylko część.
odpowiedź 25 lipca 2019 przez użytkownika Marshmallow (150)   1 6 10

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 371 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 691 wizyt
+11 głosów
1 odpowiedź 902 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
+1 głos
1 odpowiedź 312 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2019 w Harcerze Starsi przez użytkownika Joanne (215)   2 8 13
+1 głos
3 odpowiedzi 266 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Roux (371)   20 33 41
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...