• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy znacie jakieś ciekawostki o Bi-Pi?

+1 głos
Chodzi mi o coś bardziej "niezwykłego" niż to, kiedy się urodził. Potrzebuję ich 5-6. Szukałam w internecie, ale niczego nie mogę znaleźć. Będę szukać jeszcze książki "Wilk, który nigdy nie śpi", ale wątpię, że znajdę ją w bibliotece. Jak coś-mam zadanie na stopień, do którego są mi bardzo potrzebne :-).
pytanie zadane 16 czerwca 2019 przez użytkownika Ronnie (790)   14 29 48
Współczynnik akceptacji: 56%
   

1 odpowiedź

+1 głos
-Obserwował hinduskich myśliwych, od których nauczył się na przykład wcześniej nieznanego wśród Europejczyków języka hindi
-Troje dzieci, które urodziły się z małżeństwa jego rodziców a przed narodzinami Roberta, zmarło niedługo po urodzeniu. Stosunkowo szybko odszedł także jego ukochany brat. Fakty te miały niezaprzeczalny wpływ na kondycje Powella, na dowód czego świadczył jego humanitaryzm oraz chęć prowadzenia strategii wojskowych mających na celu radykalną minimalizacje strat w ludziach
-Został Komandorem Legii Honorowej (najwyższym odznaczeniem nadawanym przez rząd francuski) w 1925 roku
-Nie wiem, czy takie ciekawostki chcesz przekazywać młodym (choć moim zdaniem harcerze powinni wiedzieć o wszystkim, aby mogli wyrabiać własny światopogląd, a nie tylko z tego, co sami im dobieramy), ale poodczas obrony Mafekingu, przyszły ojciec skautingu dał się poznać jako postać kontrowersyjna. Na samym początku oblężenia wydał rozkaz, iż znajdująca się w mieście żywność jest przeznaczona wyłącznie dla białych. Kto z czarnoskórych będzie próbował ją ukraść – karany będzie śmiercią. Wskutek tej decyzji, głód i Brytyjczycy, zabili około 2 tys. rdzennych mieszkańców Mafeking. Oczywiście wieść o oblężeniu Mafeking dotarła do Wielkiej Brytanii , gdzie Baden-Powella okrzyknięto bohaterem narodowym. Ogólnie rzecz biorąc B-P był postacią nietolerancyjną rasowo, podczas pobytu w Afryce w 1896 roku, podobnie jak podczas obrony Mafeking, dał się poznać jako dyskryminujący miejscową ludność. W swoich wspomnieniach pisał: „Gapiowaty czarnuch, ze swoją beznadziejną biernością, jest gorszy niż wół; pies zrozumiałby szybciej, o co ci chodzi. Ludzie i bracia! Mogą być braćmi, ale na pewno nie są ludźmi”
Niestety, tylko tyle ciekawostek znam. Według mnie harcerze z wyższymi funkcjami oraz instruktorzy popełniają błąd, przekazując młodym harcerzom tylko te pozytywne rzeczy o Baden Powellu, robiąc z niego postać idealną. Oczywiście, najważniejsze jest to, co robił pozytywnego, bo było tego wiele - służył w wojsku, dzielnie walczył, stworzył scouting itp. Jednak tak jak każdy człowiek, posiadał też wady, o czym niewiele się mówi, każdy się chyba zgodzi, że największą jego wadą był brak tolerancji rasowej.
odpowiedź 17 czerwca 2019 przez użytkownika agu1092 (222)   3 6 13
Dziękuję :-).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 451 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2017 przez użytkownika Pestka (1,184)   35 59 71
0 głosów
1 odpowiedź 1,351 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2016 przez użytkownika Littlefriendy Violet (181)   7 10 14
0 głosów
1 odpowiedź 784 wizyt
pytanie zadane 22 października 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Qlas40 (115)   2 4 8
0 głosów
1 odpowiedź 503 wizyt
pytanie zadane 12 listopada 2015 w Pomysł na... przez użytkownika Sławka.Maj (110)   1 2 5
+1 głos
1 odpowiedź 1,324 wizyt
pytanie zadane 27 marca 2015 w Próby przez użytkownika Dominika Ziemba (110)   2 2 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...