• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy mogę naszyć logo WOPR na mundur?

0 głosów
Niedawno zostłam ratownikiem WOPR i tak się zastanawiam, czy mogłabym naszyć logo WOPR na mundur? W regulaminie konkretnie nic na ten temat nie znalazłam. Gwoli ścisłości jestem wodniakiem :)

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam ;)
pytanie zadane 2 czerwca 2019 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Nasse_Erundilme (110)   1 5
Współczynnik akceptacji: 100%
   
A masz państwowego ratownika wodnego?
Tak, mam (muszę coś jeszcze napisać bo za mało znaków)

1 odpowiedź

0 głosów
 
Najlepsza

No to państwowego ratownika wodnego możesz oznaczyć zgodnie z tym https://cwm.edu.pl/pww

Natomiast regulamin mundurowy nie przewiduje noszenia oznaczeń innych organizacji, i zabrania noszenia tego czego nie przewiduje. Właściwie nie wiem czym takie logo WOPR formalnie jest. 

odpowiedź 3 czerwca 2019 przez użytkownika royas (21,826)  
wybrane 4 czerwca 2019 przez użytkownika Nasse_Erundilme
Ale czy żeby móc nosić te naszywki nie trzeba zrobić osobnej sprawności? Bo jeśli tak to dla mnie to jest niepotrzebna papierologia i szczerze mi się nie chce w to bawić
Nie pamiętam, czytałem to jakiś czas temu. Przypuszczam, że w materiałach dla drużynowego jest to wyjaśnione.
Tutaj można by wykorzystać zapiski "ogólnego" regulaminu sprawności, mówiące, że uprawnienia państwowe (w tym właśnie np. ratownika WOPR) są równoważne ze sprawnościami mistrzowskimi (****).
Faktycznie. Tu się pojawia zagadnienie, czy te uprawniania pełniące rolę sprawności mistrzowskich oznacza się na mundurze. Są tu dwa zdania. Ale jeśli tak, to wtedy mogłaby to być sprawność pływacka z czarną obwódką. Ale dalej nie logo WOPR.
Regulamin sprawności nie mówi, że uprawnienia są równoważne ze sprawnościami, a że pełnią ich rolę. To oznacza, że drużynowy może ich używać w ten sposób, ale nie oznacza, że mają identyczne odznaki

A co do stopnia ratownika (to jest stopień żeglarski, nie sprawność):

Zdobycie stopnia na poziomie mistrzowskim i profesjonalnym polega na uzyskaniu wewnętrznych lub zewnętrznych uprawnień specjalistycznych. 

Czyli posiadanie uprawnień ratownika WOPR pozwala przyszyć sobie plakietkę z dwiema gwiazdkami

W książeczce dla harcerzy jest "ratownik wodny (państwowy)", a z tego co słyszałem rok temu, nie każdy ratownik WOPR ma państwowy papier. Ktoś wie coś więcej jaka jest relacja między tymi dwoma ratownikami?
Z tego, co wiem i widzę w sieci to obecnie jest jedno uprawnienie - ratownik wodny (państwowe). Ratownik WOPR to nazwa starego uprawnienia sprzed 2012. Żeby trochę temat skomplikować to uprawnienia zdobyte przed 2012 są zachowane, a do tego sam WOPR dziś używa tych samych stopni, ale tylko w ramach hierarchii wewnętrznej. Czy da się dziś zdobyć stopień Ratownika WOPR bez uprawnień ratownika wodnego to nie wiem, ale najwyraźniej tak...
Młodszy ratownik WOPR jest tylko stopniem wewnętrznym. Jak ktoś już robi ratownika WOPR to od razu robi też państwowe uprawnienie, nie słyszałam o tym żeby ktoś miał stopień wewnętrzny bez państwowego
Obecnie WOPR nie ma monopolu na ratownictwo wodne, jak było dawniej.

Teraz do wykonywania zawodu ratownika wodnego potrzebne są uprawnienia ratownika wodnego, kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i kilka innych czynników.

Ratownik WOPR natomiast to wewnętrzny stopień, nie mający żadnego przełożenia na zewnątrz organizacji (coś takiego jak nasz Ratownik ZHP).

Stopnie te są od siebie całkowicie niezależne. Można być ratownikiem wodnym nienależącym do WOPRu (na przykład w RWR), a można być ratownikiem WOPR nie mającym uprawnień ratownika wodnego.

W praktyce najczęściej robi się uprawnienia Młodszego Ratownika WOPRu w wieku okołogimnazjalnym, potem kończąc 16 lat można zrobić sobie stopień Ratownika WOPRu (co pozwala na zagłębienie się w środowisko ratownicze, poznanie ludzi, sprzętu, może nawet społeczne popracowanie na jakimś kąpielisku), a dopiero w okresie pełnoletności robi się uprawnienia ratownika wodnego wraz z KPP.
W takim razie sam ratownik WOPR niewiele daje, ale już w połączeniu z ratownikiem wodnym - można przyszyć plakietkę

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,294 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 191 wizyt
pytanie zadane 20 września 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Aa123 (111)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 692 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 258 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2019 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druh_84 (107)   1 4
0 głosów
2 odpowiedzi 209 wizyt
pytanie zadane 8 maja 2019 przez użytkownika Oliwiaa.xx (112)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...