• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak namówić rodziców na kontynuację mojej przygody z harcerstwem?

+4 głosów
Czuwaj!

Jestem harcerką czwarty rok. Zostałam nią na początku IV klasy. Moi rodzice byli z tego dość zadowoleni, mama sama należała kiedyś do ZHP. Minęły lata, w V i VI klasie pełniłam  funkcję zastępowej w DH, a we wrześniu przeszłam do DSH. Równocześnie zaczęła się siódma klasa. Wiadomo, dużo materiału, mnóstwo nauki. Ze średniej 5,40 "spadłam" do 4,00, a i tak często musiałam uczyć się do późna na sprawdzian czy kartkówkę. Moi rodzice uznali, że w ósmej klasie muszę odpuścić sobie część zajęć dodatkowych. Zgodziłam się. Jednak tydzień temu oznajmili mi, że od września nie mogę chodzić na zbiórki. Stwierdzili, że harcerstwo zabiera mi za dużo czasu, a ja muszę przygotować się do egzaminów. Błagałam, mówiłam,  że harcerstwo to moje całe życie, że jakoś sobie poradzę. Oni mówili "ZHP nie da ci przepustki na studia. Musisz myśleć przyszłościowo. Za 10 lat nie znajdziesz pracy, bo traciłaś czas na gry terenowe!"

Czy ktoś był w podobnej sytuacji i jest w stanie mi pomóc? Nie wiem, jakich argumentów użyć, żeby zostać w ZHP...
pytanie zadane 24 maja 2019 przez użytkownika Jula (130)   1 1 6
Współczynnik akceptacji: 100%
   

1 odpowiedź

+1 głos
 
Najlepsza

Czuwaj!

Czy masz jakąś funkcję w drużynie, czy tylko chodzisz na zbiórki ? Napisz więcej o tym to podam ci parę argumentów w jednej i drugiej sytuacji ;)

Jeśli chodzi o argument "że ZHP nic ci nie da" to tutaj można się wykazać. Możesz powiedzieć, że może nie daje bezpośrednio nauki takiej jak w szkole, ale uczy życia. Pokaż rodzicom sprawności jakie można zdobyć - naprawdę jest wiele sprawności przydaje się w dorosłym życiu, nawet tych 1-gwiazdkowych! Mówię na przykładzie mojej znajomej, która dzięki temu, że zdobyła kilka lat temu sprawność Igiełka ( tylko że 3-gwiazdkową) dostała awans w pracy ;) Czy wiesz czym chciałabyś się mniej więcej zajmować w życiu ? Czy naprawdę do zostania sportsmenką będzie ci potrzebna znajomość budowy komórki zwierzęcej ? Czy do zostania prawniczką musisz znać wszystkie prawa fizyki? I najważniejsze - zapytaj rodziców czy naprawdę średnia ocen pomoże ci bardzo w dostawaniu się do liceum ? Jestem w 8 klasie, więc jestem na bieżąco - za świadectwo z paskiem masz tylko 7 punktów rekrutacyjnych (przeliczanych przy składaniu wniosków do liceum), a za 5 z polskiego aż 17. Sprawdź profile liceów do których chciałabyś się dostać, wybierz takie które ci pasują, zobacz jakie przedmioty są wymagane i na nich się skup. Po co ci 5 z fizyki i chemii kiedy chcesz iść na profil humanistyczny ? Przy składania wniosków do liceum liczą się 4 oceny : matma, polski, i 2 wybrane przedmioty. Ty na razie przecież nie idziesz na studia, tylko do liceum. Nikt nie powie ci : ooo, ma średnią 4,0 i nie dostanie się do naszego liceum. Znam osoby które miały niższą średnią a dostały się do bardzo dobrego liceum. Czemu masz mieć lepszą ocenę z przedmiotu, który do niczego nie jest potrzebny kosztem harcerstwa ? Jak pisałam, jestem w 8 klasie i muszę łączyć obowiązki przybocznej z nauką w szkole - i tego i tego jest sporo. Konspekty na moim biurku przeplatają się z notatkami, a mimo tego mam jeszcze czas na jazdę konną i malowanie, a najgorsza średnia jaka może mi wyjść to 5,2. Czyli da się! ZHP daje mi taką odskocznię od nauki, kartkówek i ciągłej gonitwy. Jakby nie patrzeć - to 2 godziny tygodniowo spędzone z przyjaciółmi !
 
Jak potrzebujesz więcej argumentów, to napisz czy masz funkcję czy nie. To dopiero jest temat rzeka ;)
 
Trzymam za ciebie kciuki, mam nadzieję, że choć trochę pomogłam ;)
 
odpowiedź 26 maja 2019 przez użytkownika h.a.r.c.e.r.k.a. (1,437)   4 11 33
wybrane 14 czerwca 2019 przez użytkownika Jula
Jestem podzastępową, w przyszłym roku mam/miałam przejąć zastęp.
Właśnie, czyli  to kolejny argument - jesteś  i masz być za coś odpowiedzialna. To, że zostałaś wybrana na podzastępową i masz przejąć zastęp to znaczy że drużyna/zastępowa cię docenia i jesteś im potrzebna. Owszem, będzie to trochę zajęć, ale przecież nie musisz organizować całych biwaków i zbiórek drużyny! Poza tym , w internecie jest mnostwo pomyslow na zbiorki a to znacznie skróci czas . Zbiórki możesz też przecież organizować co 2 tygodnie ( chyba że macie inny system w drużynie). Poza tym egzamin ósmoklasisty to nie matura! Nie ma aż tye materiału żeby kuć bez przerwy cały rok. Musisz mieć czas dla siebie! Jeśli  część tego czasu poświęcisz na harcerstwo, to nic się przecież nie stanie. Jeśli natomiast będziesz harowała cały rok bez regularnych chwil odpoczynku od nauki, to twój mózg może się po prostu zbuntować.

Masz w drużynie i w zastępie przyjaciół - to jasne. Rezygnowanie z harcerstwa to tak jakbyś poświęciła przyjaźnie dla nauki na egzamin, który w sumie i tak nie za dużo ci da, bo w przyszłym roku już nie trzeba będzie ( nawet w teorii) walczyć z nikim o miejsca :)

Mam  nadzieję, że ta odpowiedź pomoże ci przekonać rodziców :)
Dziękuję bardzo, mam nadzieję, że się uda! :D

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 192 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2022 w Drużyna przez użytkownika Szyszunia (105)   1 3
+2 głosów
1 odpowiedź 353 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 310 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 498 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2021 w Drużyna przez użytkownika afftlen (707)   4 8 19
0 głosów
2 odpowiedzi 813 wizyt
pytanie zadane 24 lipca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Marlon (105)   1 1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...