• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Wstąpić w wieku 40 lat? Taki ktoś może się przydać?

+5 głosów
Czy w wieku 40 lat można się przydać w ZHP? W jaki sposób przykładowo? Czy można zostać [oczywiście stopniowo] instruktorem? Ale przecież trudno przechodzić fazy związane z aktywnością młodzieżową w harcerstwie. Więc jak praktycznie to bywa? Dziękuję z góry wszystkim za naświetlenie sprawy.
pytanie zadane 20 kwietnia 2019 przez użytkownika ssdg3 (130)   1 3 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   

3 odpowiedzi

+2 głosów

Jak najbardziej można.

Najpierw trzeba sobie zadać pytanie, co się chce w tym harcerstwie robić. Harcerstwo jest ruchem wychowującym młodych; nie zajmuje się wychowywaniem dorosłych ani nawet zwiększaniem ich kompetencji (to ostatnie się dzieje, ale raczej przy okazji, nie jest to cel funkcjonowania harcerstwa). To oznacza, że rolą dorosłych jest albo bezpośrednie prowadzenie tego procesu wychowawczego (drużynowi), albo wspieranie tego procesu (instruktorzy działający gdziekolwiek poza gromadami i drużynami + kadra wspierająca). Nie ma za dużego pola, by dorosły był sobie w harcerstwie i po prostu się bawił.

Skoro dalej pytasz o instruktorów: jak najbardziej, dołączenie do harcerstwa z myślą o zostaniu wychowawcą jest zupełnie OK; w wielu krajach jest to podstawowy model pozyskiwanai kadry do prowadzenia drużyn. Ponieważ wtedy od początku nastawiasz się na zostanie wychowawcą, musisz opanować umiejętności stricte harcerskie jako narzędzia, którymi będziesz potem pracować z dzieciakami. Nie będziesz zdobywać stopni harcerskich, sprawności itd., to są narzędzia przeznaczone dla wychowanków. Z jednej strony pozbawia Cię to pewnych przeżyć (ale one są związane z wiekiem i po prostu dorosły nie będzie się bał jak 10-latek, stojąc w nocy na warcie obozowej...), z drugiej – daje trzeźwą perspektywę, czasem umykającą osobom wychowanym w harcerstwie od samego początku.

Popytaj w chorągwi o „program 35+”, to jest opracowane jakiś czas temu podejście skierowane właśnie na osoby dorosłe przychodzące do harcerstwa. W chorągwi, bo generalnie raczej chorągwie ten temat ogarniają, na poziomie hufca to rzadziej dobrze działa.

odpowiedź 25 kwietnia 2019 przez użytkownika vanadey (15,555)   16 79 293
0 głosów
Myślę, że przydać można się na pewno, jeśli np chce się pracować bezpośrednio z harcerzami to można współpracować z drużyną harcerską, zostać przybocznym, instruktorem a potem może założyć swoją drużynę. Dużo jest grup harcerskich które chciały by założyć drużynę ale nie mają pełnoletniego opiekuna.  Działa tak jedna z gromad zuchowych w naszym środowisku (formalnie jeszcze nią nie są, ale nauczycielka własnie w wieku około 40 lat zdobywa uprawnienia do prowadzenia drużyny). Możliwe jest to więc na pewno, trzeba tylko porozmawiać z władzami szczepu czy hufca w którym chciałoby się działać :)
odpowiedź 23 kwietnia 2019 przez użytkownika h.a.r.c.e.r.k.a. (1,405)   4 11 33
0 głosów
Oczywiście, że taki ktoś może się przydać, właśnie takich osób często brakuje, bo drużyny składają się z młodych osób i często brakuje odpowiedniej ilości opiekunów, aby zrobić biwak czy rajd. W harcerstwie nie liczy się wiek, każdy jest tam młodym chłopcem albo dziewczynom, nawet jak masz 60 lat. Nie wiem jak to wygląda we wszystkich drużynach, ale gdy już dojdziesz do drużyny, to oczywiście musisz zdać barwy (próba na harcerza), a następnie wziąć się za robienie stopni harcerskich. Otóż każdy stopień w ZHP jest przypisany odpowiedniemu wiekowi, a z racji twojego wieku zapewne będziesz miał coś takiego jak łączone stopnie (na jednej lub dwóch kartach na stopień będą wszystkie zadania ze wszystkich stopni, jakie musisz zrobić, aby dostać stopień najwyższy). Harcerstwo to jest coś na prawdę pięknego, mam nadzieję, że spróbujesz, w końcu nic nie stracisz możesz tylko zyskać - nową pasję, umiejętności i przyjaciół na całe życie. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, chętnie pomogę. Mam nadzieję, że pomogłam. Czuwaj!
odpowiedź 24 kwietnia 2019 przez użytkownika agu1092 (222)   1 6 13

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 811 wizyt
pytanie zadane 1 maja 2018 przez użytkownika Sasquatch (115)   1 1 4
0 głosów
2 odpowiedzi 126 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 484 wizyt
pytanie zadane 7 listopada 2019 przez użytkownika Baskowska (105)   1 3
+1 głos
1 odpowiedź 608 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 251 wizyt
pytanie zadane 27 marca 2018 przez użytkownika harcerka_z_p (152)   3 5 11
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...