• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy w chorągwi mogą być 2 jednostki o tym samym numerze?

+10 głosów
Wiem, że było już pytanie dotyczące hufca i ostatecznie padła odpowiedź, że nie jest wprost nigdzie napisane że nie i zależy od zwyczajów.

W naszej okolicy, w tej samej dzielnicy niedawno powstała drużyna z takim samym numerem jak nasz, na tym samym poziomie metodycznym, ale w innym hufcu. No cóż, jesteśmy z tego powodu raczej niezadowoleni ;p

Czy możemy mieć o to jakieś pretensje? Czy jest jakaś możliwość odwołania się od tego?
pytanie zadane 3 lutego 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Nataniel (319)   5 10 14
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 14 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   

4 odpowiedzi

+5 głosów

Jedynie na czym możecie się formalnie oprzeć to

"8.     Numerację drużyn w miejscowości określa komenda hufca zgodnie z przyjętymi w hufcu i chorągwi zwyczajami."

z Zasad przyjmowania nazw i imion (Uchwała RN z 24.11.2004).

Jeśli w chorągwi jest zwyczaj, że w danej miejscowości nie powtarzają się numery to jest to jakiś argument. Najalpiej w pierwszej kolejności porozmawiać ze swoim komendantem hufca, potem razem z nim z komendantem chorągwi, lub komendantem tego drugiego hufca.

odpowiedź 3 lutego 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
edycja 16 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
Jeszcze tak dodam, że rozsądek i pierwotna tradycja jest po Waszej stronie. Pierwotnie numerowano drużyny w danej miejscowości (I Lwowska, II Lwowska, I Krakowska ...). Powtarzające się numery mają uzasadnienie właściwie tylko gdy drużyna rozrasta się w szczep.
+3 głosów
No to kiepska sytuacja.

Jak chcecie się odwołać jak nie ma raczej żadnej podstawy prawnej? I do kogo byście chcieli się odwołać? Sądu Harcerskiego, Komendy Chorągwi?

Wydaje mi się jedynym słusznym rozwiązaniem to porozmawianie z tą drugą drużyną i nakłonieniem jej do zmiany numeru, zwłaszcza, że tamta drużyna jest dość młoda.
odpowiedź 3 lutego 2013 przez użytkownika KopczyK (3,470)   9 33 72
+1 głos
Generalnie to nie rozumiem w czym problem... Gdyby ta drużyna powstała w TYM SAMYM hufcu wtedy jest problem... Drużyny działają na terenie hufca (rejon/obszar). Drużyna ma taki sam numer ale działa w innym hufcu... Równie dobrze można sprzeczać się o to że w innej chorągwi jest drużyna która nosi taki sam numer i taką samą nazwę jak nasza drużyna... Jak to sobie wyobrażacie?

Hufiec A:
1 drużyna
2 drużyna
5 drużyna
8 drużyna

Hufiec B
3 drużyna
4 drużyna
6 drużyna
7 drużyna

?

 

Numery są po to, żeby zachować porządek w hufcu a nie w chorągwi.
odpowiedź 6 lipca 2013 przez użytkownika amelia (206)   2 4 8
edycja 7 lipca 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin
a jednak pełna nazwa drużyny, to w naszym przypadku X. PDH "Y", gdzie PDH rozwija się do Poznańska Drużyna Harcerzy. Jak to sobie wyobrażasz, żeby np. w każdym hufcu w Poznaniu była 12. Poznańska Drużyna Harcerzy? I co, ma być siedem, 12. Poznańskich Drużyn Harcerskich? Jak dla mnie straszny bałagan i problem z identyfikacją poszczególnych drużyn, a już zwłaszcza z szukaniem informacji o nich, np. w Internecie. Z jednej strony nie ma regulacji które by tego zabraniały, a z drugiej strony - nakładające się numery na terenie jednego miasta są choćby organizacyjnie kompletnie bez sensu ;p
+1 głos
Jeśli w tej samej dzielnicy, to sprawdź najpierw granice terytorialne hufców. Czy na pewno tamta drużyna działa w rejonie terytorialnym tamtego hufca?

Po drugie: jeśli cała wasza identyfikacja oparta jest na numerze, to... kiepsko u was z obrzędowością. Nazwa, bohater, barwy - to powinno was wyróżniać.

A jeśli tamta drużyna spróbuje was naśladować: niech wasz drużynowy uda się do tamtego, z prośbą o zaniechanie naśladownictwa. Potem, jesli to nie pomoże - niech się zwróci do komendanta hufca o pośrednictwo. A jesli i to nic nie da - Sąd Harcerski Chorągwi. Powód? Nielegalne, niechciane nasladownictwo, działanie na szkodę dobrego imienia drużyny: ale powtarzam, tylko w wypadku pełnego naśladownictwa: numer, bohater, barwy - i o ile i wy, i oni nie odwołujecie się do cudzych tradycji historycznych (jak choćby Czarnej 13).
odpowiedź 7 lipca 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189

Podobne pytania

+4 głosów
3 odpowiedzi 735 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2015 w Drużyna przez użytkownika Jeleniowaty (1,891)   7 21 50
0 głosów
0 odpowiedzi 142 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2020 przez użytkownika Ronnie (790)   13 29 48
+19 głosów
10 odpowiedzi 1,797 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2012 w Drużyna przez użytkownika Gabriel Filipiak (302)   6 8 16
0 głosów
1 odpowiedź 177 wizyt
pytanie zadane 1 sierpnia 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Anonimowaciekawska (136)   2 6 9
+1 głos
2 odpowiedzi 176 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2022 w Drużyna przez użytkownika Izkacym3 (182)   1 7 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...