• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jaką próbę powinienem teraz otworzyć?

+2 głosów
Czuwaj! Mam prawie 17 lat i jestem przybocznym w drużynie starszoharcerskiej, od niedawna ćwik. Myślę nad otwarciem kolejnej próby: rozważam naramiennik wędrowniczy lub przewodnika (wiązałoby się to dodatkowo z próbą na HO). Boję się, że otwarcie aż trzech prób byłoby dla mnie zbyt dużym wyzwaniem. Co byłoby najodpowiedniejszym wyborem? Z góry dziękuję za odpowiedzi!
pytanie zadane 22 lutego 2019 w Próby przez użytkownika kk_1414 (145)   2 5 9
Współczynnik akceptacji: 50%

zmienione kategorie 22 lutego 2019 przez użytkownika kk_1414
   

3 odpowiedzi

+2 głosów
Trzech prób na raz nie będziesz prowadzić, bo HO otwiera się po otrzymaniu naramiennika. Więc pytanie dotyczy dwóch ścieżek - wędrowniczej i instruktorskiej. Uważam, że do obu nie należy podchodzić, jak do jakiegoś wielkiego obciążenia, a jak do planu, który organizuje czas, który i tak spędzisz w harcerstwie.

Po pierwsze próba W/HO - one organizują Twoją pracę w grupie wędrowniczej, dzięki której zwyczajnie rozwijasz się. Z tego absolutnie bym nie rezygnował, bo to jest podstawa - trudno pracować nad rozwojem innych jak nawet siebie nie rozwijamy. A wędrownictwo jest też świetną odskocznią od obowiązków instruktorskich. Więc jeśli masz grupę wędrowniczą - próby W/HO to właściwie plan działania z nimi i co najmniej część zadań zrealizujesz prowadząc zbiórki, zdobywając sprawności - czyli działając w drużynie. Jeśli nie masz grupy wędrowniczej to nie możesz otworzyć tych prób. Ale polecam wtedy z nich nie rezygnować tylko znaleźć sobie taką grupę ;)

Co do próby pwd - to jest przygotowanie do pełnienia funkcji wychowawcy. Absolutnie nieobowiązkowa rola i w wieku wędrowniczym nie polecam rezygnować z wędrownictwa na rzecz instruktorskiej ścieżki. Ale skoro jesteś przybocznym to już niejako na niej jesteś. Więc zapewne będziesz pomagać przy obozie, prowadzić zbiórki czy zajęcia na biwakach - w takim przypadku wystarczy te działania rozpisać i już masz próbę pwd ;) Bo ona nie wymaga dużo więcej pracy niż w przeciętnej drużynie jako przyboczny się robi.

Podsumowując, jeśli jesteś przybocznym ORAZ członkiem jakiejś grupy wędrowników to i tak będziesz te rzeczy robić - wystarczy je lepiej zaplanować i spisać je w próbach
odpowiedź 22 lutego 2019 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
0 głosów
Polecam rozpocząć naramiennik wędrowniczy, ponieważ z tego co mi wiadomo jest on niezbędny do rozpoczęcia próby na HO.
odpowiedź 22 lutego 2019 przez użytkownika krystek123 (132)   1 4 8
0 głosów
Najpierw zrob naramiennik wędrowniczy a potem myśl o przewodniku i HO, ja wlasnie tak zamierzam zrobić i dużo osob w moim hufcu wlasnie tak robi
odpowiedź 2 marca 2019 przez użytkownika druzynowazgwizdkiem (143)   2 5 7

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 589 wizyt
pytanie zadane 8 września 2019 w Próby przez użytkownika ra v (110)   3 3 7
0 głosów
1 odpowiedź 554 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 1,161 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 695 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2015 przez użytkownika super-zastępowa (338)   8 16 31
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...