• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy instruktor może być członkiem drużyny (nie będąc drużynowym lub przybocznym tej jednostki)?

+3 głosów
Jestem instruktorem i nikt nie jest w stanie powiedzieć mi, czy mogę być członkiem drużyny (nie będąc drużynowym lub przybocznym tej jednostki). Jeżeli mogę, czy ma w tej sytuacji zastosowanie zapis o "wyższej funkcji", czyli de facto drużynowy nie mający stopnia instruktorskiego, może wydawać mi polecenia, czy też nie (jaki jest w tej sytuacji mój status)?
pytanie zadane 9 lutego 2019 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika plphz (125)   1 1 5
Współczynnik akceptacji: 100%
   

1 odpowiedź

+2 głosów
 
Najlepsza

System metodyczny ZHP: 

7. Przynależeć do gromady zuchowej, drużyny harcerskiej, drużyny starszoharcerskiej, drużyny wędrowniczej, w związku z pełnieniem w niej funkcji innej niż drużynowy mogą ponadto członkowie z innych grup członkowskich - starsi wiekiem od członków jednostki.

Więc pomijając skrajne pomysły (typu 20 letni instruktor jako szeregowy w DH) możesz. 

Jeśli jesteś ciągle wędrownikiem to możesz po prostu należeć do DW.

Jednak nie rozumiem o co chodzi z zapisem o wyższej funkcji. I co ma posiadany stopień z wydawaniem poleceń.

odpowiedź 10 lutego 2019 przez użytkownika royas (22,184)  
wybrane 11 lutego 2019 przez użytkownika plphz
Według tych zapisów co do stopnia i funkcji:

2.1. Harcerz w stosunku do innych harcerzy może być przełożonym lub podwładnym, starszym lub młodszym.

2.2. Przełożonym jest harcerz (instruktor), który na podstawie postanowień przepisów organizacyjnych lub decyzji przełożonych wyższych szczebli odpowiada za czynności służbowe innych  harcerzy (instruktorów).

Ma on prawo do:

– wydawania rozkazów lub poleceń innym harcerzom,

– kierowania służbą i działalnością podległych mu harcerzy.

Harcerz (instruktor), który jest przełożonym, powinien mieć wyższy lub równy swoim podwładnym stopień harcerski (instruktorski). Przełożony ma obowiązek swoim zachowaniem dawać przykład zdyscyplinowania, odwagi, wytrwałości, sumienności i kulturalnego postępowania.

2.3. Podwładnym jest harcerz (instruktor)  podporządkowany przełożonemu. Podwładny powinien mieć tylko jednego bezpośredniego przełożonego.

2.4. Starszym jest harcerz (instruktor), który ma wyższy stopień harcerski (instruktorski),
a młodszym ten, który ma niższy stopień harcerski (instruktorski).

Sprawa dotyczy tego, że jako instruktor jestem starsza stopniem od drużynowego (mam 20 lat- ale mniejsza z tym) jednocześnie funkcja "drużynowego" jest wyżej niż funkcja "szeregowego" i teraz pytanie, czy jako instruktor mogę należeć do drużyny wędrowniczej jako "szeregowa", ponieważ wtedy miałabym dwóch przełożonych - komendanta hufca i drużynowego.

Sytuacja z liczbą przełożonych byłaby taka sama gdybyś była przyboczną w drużynie, członkinią KI. Więc nie doszukiwałbym się tu problemu. "Bezpośredni przełożony" jest u nas sformułowanie trochę nieintuicyjnym - to osoba kierująca jednostką do której masz przydział (Regulamin spraw członkowskich), zatem komendant hufca. Jest to nieinstuicyjne, gdyż intuicyjnie bezpośrednim przełożonym członka zespołu instruktorskiego jest szef tego zespołu, a komendant jest już pośrednim. Ale tak nie jest.

Twoimi przełożonymi będą komendant hufca i drużynowy (niezależnie od stopni), nie powinno to rodzić żadnych problemów.

Nie mieszajmy kilku rzeczy. Zacytowane zapisy pochodzą z regulaminu musztry, to nie są uniwersalne zasady regulujące funkcjonowanie struktury ZHP. Zresztą nawet one mówią, że pierwszeństwo ma hierarchia funkcji, dodają jedynie, że przełożony powinien mieć stopień nie niższy od podwładnego – ale z tego nie wynika, że osoba o wyższym stopniu staje się przełożonym.

Co do bezpośredniego przełożonego z regulaminu spraw członkowskich, to jest to pojęcie dotyczące zaliczania służby, kwestii dyscyplinarnych, Ewidencji i tego typu zagadnień, nie bezpośredniego kierowania pracą.

Nie jest niczym niezwykłym posiadanie kilku przełożonych. Powiem więcej: nie jest niczym niezwykłym współpraca z kimś na różnych polach, gdzie raz jedna osoba jest przełożonym, a raz druga. Nasza struktura nie jest jednowymiarowym drzewem, a wśród dorosłych zwierzchność formalna nie oznacza władzy absolutnej, więc nie warto się za bardzo na niej fiksować.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 454 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 263 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2018 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika justyna097 (143)   2 7 10
+1 głos
1 odpowiedź 514 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 344 wizyt
+11 głosów
3 odpowiedzi 1,688 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...