• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Sprawności zdobyte w ZHR przechodzą?

+19 głosów

Sprawa prosta lecz nie jasna.


Czy sprawności zdobyte z ZHR są nadal "aktualne" po przejściu do ZHP ?
Czy można wyszyć ich odpowiedniki na mundurze?

Czy należy zdobywać od początku?

Wymagania wielu są podobne, ale niektóre łączy tylko nazwa.

pytanie zadane 3 lutego 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika OSTRA (211)   2 2 4
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 15 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   
nie jest z nimi tak jak ze stopniami harcerskimi i instruktorskimi, które należy potwierdzać, bo wymagania się różnią... sprawność to sprawność, albo się ja ma, albo nie... sensowne jest pozostawienie ich tak jak są...
A jak wygląda sprawa z Krzyżem Harcerskim?
Jeśli treść przyrzeczenia jest taka sama no to nie ma wątpliwości że się składa raz. Jeśli natomiast różne - to nic nie stoi na przeszkodzie by złożyć jeszcze raz - symbolicznie lecz drużynowy nie powinien zabronić takiej osobie noszenia krzyża gdyż już ma do tego "prawo" :)
Niekoniecznie. W SH np. jest możliwy inny tekst Przyrzeczenia. Który obowiązuje? Składany, czy obowiązujący w ZHP? Dla jasności przydatny byłby odpowiedni obrzęd.

3 odpowiedzi

+17 głosów

Krzyż harcerski jest oznaką przynależności do harcerstwa, a nie do ZHR, do ZHP czy Zawiszy!!!! jak czytam że ktoś składał 3 razy Przyrzeczenie, że nie uznali prawidłowo zdobytego ćwika (powinno się TYLKO uzupełnic różnice w wymaganiach) to myślę sobie - jakich to instruktorów mamy w drużynach? sad nie znających regulaminów, bez empatii, bez zrozumienia idei ruchu harcerskiego... 

odpowiedź 3 lutego 2013 przez użytkownika "Mors" (846)  
"Ukochanie i odczucie idei bardziej ją wcieli w życie niż najokrutniejsze regulaminy." - Andrzej Małkowski
W Zawiszy mają inny krzyż niż ZHP i ZHR, poza tym inną rotę Przyrzeczenia, więc jak dla mnie ponowny obrzęd jest jak najbardziej na miejscu w tym przypadku.
Co innego z przechodzeniem do ZHP z ZHR i odwrotnie.
+6 głosów
Formalnie automatycznie nie przechodzą, ale zdobywanie ich od nowa było bezsensu. Rozsądnie byłoby te bardzo podobne nazwać i oznaczyć wg systemu ZHP. A pozostałe potraktować jak sprawności lokalne, a w nazwie w książeczce harcerskiej dodać "ZHR". Wszystko powinno przejść przez głowę i rozkaz drużynowego.
odpowiedź 3 lutego 2013 przez użytkownika royas (22,184)  
0 głosów
Definitywnie nic nie przechodzi. Ani stopień, ani sprawności. Jestem żywym przykładem. Natomiast z praktykami o jakich mówił dh Royas - nigdy się nie spotkałem. Zatitalamy od 0 :)
odpowiedź 3 lutego 2013 przez użytkownika JW (1,403)   10 19 38
Ale robienie wszystkiego od nowa jest przecież bez sensu. Sprawność czy stopień to oznaka rozwoju, nieważne w jakiej organizacji. Według mnie to tylko i wyłącznie kwestia drużynowego, który powinien rozpatrzeć różnice i zastanowić się jak "zaliczyć" umiejętności kogoś, kto już przecież je ma.
Druhno to prawda, że to bez sensu, ale ja się spotkałem z takimi realiami. W ZHR miałem ćwika, który nie przeszedł, bo... Bo nie. Przecież na stopień też musiałem się wykazać pewnymi umiejętnościami, które musiałem nabyć i w magicznych okolicznościach ich nie straciłem. Jednak i krzyż i stopień i sprawności musiałem zdobyć od nowa. Tak powiedziano mi w hufcu.
Chwila... Jak to krzyż też? Jeszcze raz składałeś Przyrzeczenie?
Dokładnie 3 razy. Pierwszy raz w Zawiszy, drugi w ZHR, a trzeci w ZHP.
No i mamy znów do czynienia z patologiami i ludzką niewiedzą. Nie można od człowieka wymagać powtórnego przechodzenia tych samych prób - to jest po prostu nie mądre.

Sam osobiście składałem dwa Przyrzeczenia lecz to drugie miało jedynie charakter symboliczny gdyż składane w Irlandzkim Skautingu jako forma powitania w nowej organizacji.

Realizacja prób na stopnie i sprawności po raz kolejny moim zdaniem nigdy nie powinny mieć miejsca. Niestety wszystko w Naszej organizacji zależy w wielkiej mierze od bezpośrednich przełożonych a ci niestety bądź co bądź często są niedoinformowani, leniwi - nie chce im się poznać dogłębnie problemu z którym harcerz przychodzi, boją się odpowiedzialności lub po prostu wychodzą z założenia "ja się męczyłem to i on się będzie męczył". O tym trzeba mówić otwarcie i jawnie...
Zgadzam się, bo irytowało mnie to bardzo. Jednak gdzie są przepisy, które definiują to?
problem w tym ze nie istnieją przepisy mówiące że tak należy - to pozostawia się racjonalnej ocenie "inteligentnego" drużynowego. Można rzec, że skoro nasze regulaminy mówią jak wygląda system zdobywania sprawności i te zdobyte były zgodnie z tym systemem to spełniły wszelkie wymagania czyli drużynowy "nie miał prawa" zanegować ich. Tak samo stopnie.
Jędrzej, jedno mi się tylko nasuwa na myśl w twojej sytuacji... "MASAKRA".

Liczę na to, że może ta strona pozwoli na unikanie takich sytuacji. Jak ktoś nie będzie wiedział to po prostu zapyta. Wszak da się anonimowo, więc nie ma wstydu w razie czego.
to źle Ci powiedziano... niezgodnie z obowiązującym systemem stopni
Mój Szczep przechodził ZHR do ZHP. Zamknięte stopnie i odznaczenia (barwa, lilijka, krzyż) przechodziły.

Podobne pytania

+6 głosów
4 odpowiedzi 494 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2013 przez użytkownika Dżdżownica (951)   18 32 53
+17 głosów
5 odpowiedzi 1,241 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober (4,592)   29 59 101
+34 głosów
11 odpowiedzi 3,484 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2012 przez użytkownika Filip (481)   2 4 10
+5 głosów
1 odpowiedź 357 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2013 w Metodyka i metoda przez użytkownika wąski!:D (717)   20 39 58
+15 głosów
4 odpowiedzi 508 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2013 przez użytkownika paulita55 (331)   7 10 21
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...