• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Plakietka zastępu

+1 głos

Czuwaj!  :)

Jak w większości drużyn - do której ja należę także ma plakietkę drużyny. Niedawno przejęłam zastęp dziewczyn i zastanawiam się nad czymś w stylu plakietki zastępu, którą dostałaby z czasem każda dziewczyna, która się stara, w czymś pomogła i sobie zasłużyła, Nasza drużyna ma zaledwie kilka lat i nigdy w swojej karierze nie miała plakietek zastępu (plotki byłych zastępowych głoszą, że kadra nie chciała się na to zgodzić). Mam więc pytanie - w jakiej formie przygotować projekt plakietki, jak ta plakietka mogłaby wyglądać i gdzie się znajdować? A jeśli kadra nie zgodziłaby się na plakietkę zastępu to myślałam o przypince takiej na agrafkę, którą mogłybyśmy nosić na polarze lub na kieszonce koszuli mundurowej. Tylko co na niej miałoby się znajdować - jaki napis/grafika/kolor? Jak jest w Waszych zastępach? Ponadto jak mogłabym przekonać kadrę do wdrożenia plakietki zastępu? Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

pytanie zadane 23 stycznia 2019 przez użytkownika agu1092 (222)   2 6 13
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 23 stycznia 2019 przez użytkownika agu1092
   

1 odpowiedź

0 głosów
Niechęć kadry drużyny do zaakceptowania plakietki zastępu na mundur, może wynikać z tego, że taka plakietka nie jest zgodna z regulaminem mundurowym. Oznaki środowiska, nosimy na lewym rękawie, ale od poziomu drużyny/gromady wzwyż.

Znaczek przeznaczony do noszenia nie na mundurze jest dobrym pomysłem. U mnie w drużynie niektóre zastępy takie mają i noszą np. na plecakach do szkoły. Wygląd takiego znaczka najlepiej wymyślić razem z zastępem.

Inny pomysł to np. pleciony z paracordu pierścień do chusty w barwach zastępu.
odpowiedź 24 stycznia 2019 przez użytkownika royas (22,184)  
Czemu niezgodne z regulaminem? W moim rozumieniu to wlasnie patka prawej kieszeni jest miejscem na wszelkie "inne odznaki" - tu moglaby sie znalezc odznaka zastepu. W formie malej plakietki, przypinki, buttonu, lub jeszcze innej.
Niezgodna jest naszywka zastępu na lewym ramieniu. Na patce, to zależy jak bardzo wejdziemy w różnice między odznaką a oznaką i czym znaczek zastępu jest. Tzn. dla mnie znaczek zastępu nie jest "inną odznaką". Ale nie widzę problemu, żeby dla kogoś był.

A o znaczku na ubranie cywilne, czy plecak, napisałem, bo to jest bardzo pozytywne zjawisko, gdy harcerze chcą się obnosić z harcerskością poza zbiórkami.

Dla mnie sedno problemu tkwi w tym, że nie ma systemowego oznaczenia zastępu. Dlaczego? Skoro tak stawiamy na zastępy? B-P pomyślał o tym już na początku, a u nas jakoś się ponoć nie przyjęło i dalej nie ma.
Cóż, agu1092 nie napisała wprost o planach umieszczenia jej na lewym ramieniu, przywołała tylko przykład plakietki drużyny - stąd mój komentarz :)

Sedno jest takie i w tym zakładam się zgadzamy, że jedyną możliwością zgodną z regulaminem jest patka prawej kieszeni. Ale może faktycznie warto zaproponować możliwość umieszczania takiej odznaki pod plakietką drużyny?

Podobne pytania

+9 głosów
1 odpowiedź 595 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika harcerkacc (665)   15 25 39
+2 głosów
1 odpowiedź 153 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2021 w Regulamin mundurowy przez użytkownika mari (317)   2 7 19
0 głosów
2 odpowiedzi 754 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika maciej (151)   5 7 10
–4 głosów
1 odpowiedź 799 wizyt
pytanie zadane 14 października 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh. Maja (440)   24 53 62
0 głosów
1 odpowiedź 249 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2016 przez użytkownika HarcerzPodkarpacki (135)   1 7 12
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...