• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Problem z zastępe(harcerze)

+2 głosów
Czuj!
Otóż od roku jestem zastępowym (wcześniej przyboczny) i mam problem ze swoim zastępem. To mojego zastępu należą osoby generalnie olewające większość rzeczy i pojawiające się tylko na wycieczkach i innych wyjazdach. Frekwencja na zbiórkach zastępu wynosi średnio 1 osobę(mnie) i nwm co robić. Zbiórki mamy co tydzień 30 min w pt. Pytałem się czy to im pasuje i nie mieli żadnych zarzutów a jak przychodzi co do czego to ich nie ma. Próbowałem i prośbą i grozbą i nic nie działa. Konsultowałem sytuacje z przybocznymi i drużynowym ale nic nie pomogło. Mój zastęp często nie płaci składek na czas i muszę świecić oczami za nich , chcę realizować program ale bez nich to niemożliwe. Proszę o porady bo nwm co robić , myślałem nawet albo o przekazaniu komuś tej funkcji albo rozwiązaniu zastępu
Czuj!
pytanie zadane 22 grudnia 2018 w Harcerze przez użytkownika Druh_ananas (237)   7 12 18
Współczynnik akceptacji: 0%
   
W jakim przedziale wiekowym masz tych ludzi? Jak często są zbiórki drużyny? Czy na zbiórki drużyny przychodzą?
Wiek to 13-14 lat , zbiórki raz w tygodniu w piątek po południu 20-30 min(ustalane przez nich) . Przychodza tylko na zbiorki druzyny ktore sa raz na 2 tygodnie we czwartek 1 h

2 odpowiedzi

+1 głos
Znam problem... Sytuacja jest dość ciężka, sama przez to przechodziłam. Czytając pytanie mam wrażenie jakby odnosiło się ono do mojego byłego środowiska.

Są dwie strategie. Pierwsza - wnikliwie przeanalizuj zastęp. Każdą osobę w nim, wady i zalety. Ustal, kto z nich byłby najbardziej skłonny chodzić na zbiórki, kto jest sumienny, pomysłowy, towarzyski itd. I wykorzystuj to, np. dawaj jakieś zadania (zorganizowanie wyjścia zastępu, prowadzenie kroniki, profilu na FB itd., tak żeby każdy poczuł, że jest niezbędnie konieczny do istnienia zastępu), zadbaj też o zgranie zastępu, tak żeby ludzie chcieli chodzić na zbiórki, myśleli "ale super, wreszcie spotkam moich przyjaciół!". Zorganizuj zbiórkę obowiązkową, na której szczerze porozmawiacie, powiedzą Ci, dlaczego nie chodzą na zbiórki, czemu tak się zachowują. Nie akceptuj odpowiedzi "nie mam zarzutów". Dowiedz się, o co chodzi, i to zmień.

Możesz też zmienić termin zbiórek, np. po zbiórce drużyny, bo tak naprawdę nikomu nie chce się fatygować dwa razy w tygodniu na zbiórkę.

Wiele zależy też od metodyki. Jeśli to zastęp HS, to ogólnie osoby w tym wieku mają to do siebie, że takie sytuacje są dość częste.

Z doświadczenia jednak wiem, że jest to bardzo trudne. Dlatego jest też druga opcja, może troszkę głupia, ale działająca. Rozwiąż zastęp/przekaż funkcję.
odpowiedź 22 grudnia 2018 przez użytkownika Elfryda (170)   2 7 10
Właśnie próbowałem nawet tej metody ale potem okazywało się cytuje "mam za dużo zajęć więc nie" , jezeli chodzi o frekwencje to rozumiem ze mozna miec duzo zajec (ja cztery razy w tygodniu kończe po 19) ale wychodze z założenia że skoro ja potrafie zrezygnowac raz w tygodniu z godziny czegos co jest dodatkowe ( załóżmy ze mam np. Chorek 2 x w tygodniu np. Pn i pt i mówię o tym prowadzącemu) to i oni tez moga. Problen jednak tkwi w tym ze oni mysla ze ja mysle ze maja jakies zajecia a tak naprawde tylko 1 z nich je ma. Spotkalem sie tez z chamską sytuacją , otóż prosiłem ich o plany lekcji , bo druzynowy chcial ustalic daty zbiorke , na prosbe o plany odpowiadano mi w stylu " a po ci , nie mama obowiazku ci go dac" albo , "to idz do mojej wychowawczyni". Mam takich 2 osobników którzy kumplują sie z przybocznymi i gdy mam z nimi jakis problem to nic mi nie chca pomoc mowia zebym sam cos zrobil. Sytuacja jest koszmarna nawet jezeli chodzi o uroczystosci bo nagle sie okazuje ze " ja mam dziadka kilka godzin stąd " lub "mam wtedy inne zajęcia" albo " jadę gdzies z rodziną" Mój zastęp liczy 6 osób , i częstko jako jedyny z niego wyjezdzam lub uczestnicze w uroczystosciach. Jeszcze maja do mnie pretensje ze im nie daje zgod i nie jada , problem w tym ze to nie w moim interesie aby sobie tego pilnowali. Masz moze inne pomysly bo czuje ze rozumiesz mój problem?
Ogólnie sytuacja jest dość skomplikowana, łatwiej bym mogła to wytłumaczyć pisząc w wiadomości prywatnej (brakuje mi kilku informacji), jednak nie mam pojęcia czy takowe tu istnieją?
+1 głos
Nie groźbą, nie prośbą, a atrakcyjnością. Przygotuj jakąś naprawdę fajną zbiórkę (jakieś wyjście, może kogoś do pomocy w organizacji ściągnij "z zewnątrz"). Daj znać wszystkim, co to będzie (żeby przyszli) i, że będzie trochę dłuższa. Oprócz fajnej zbiórki, usiądźcie razem i zaplanujcie kolejny miesiąc. Dzięki temu, że będą po ciekawej zbiórce, powinni być lepiej nastawieni i gotowi na większą innowację.

Wymyślcie jedną większą rzecz, którą chcecie (z)robić w ciągu tego miesiąca. Jest to tzw. projekt starszoharcerski. Możecie przygotować sami dla siebie nockę, możecie zrobić własnego geocache, możecie zdobywać escape roomy, uczyć się strzelać, robić aplikacje na androida - cokolwiek. Rozpiszcie, co jest do zrobienia i od razu podzielcie się zadaniami i terminami - dzięki temu już nie będziesz jedynym prowadzącym zbiórki i oni też będą czuć się zaangażowani. No i tematyka też powinna być dla nich ciekawa.
odpowiedź 28 grudnia 2018 przez użytkownika karol-gro (17,694)  

Podobne pytania

+4 głosów
3 odpowiedzi 972 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2014 w Drużyna przez użytkownika Sara Rasti Kucharska (138)   2 3 6
+1 głos
1 odpowiedź 469 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2021 w Harcerze przez użytkownika Dżabolina (110)   1 3
+1 głos
1 odpowiedź 478 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2020 w Metodyka i metoda przez użytkownika Iga176 (122)   2 5
0 głosów
1 odpowiedź 498 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2019 przez użytkownika Natalia Bielik (105)   1 3
+4 głosów
3 odpowiedzi 1,172 wizyt
pytanie zadane 30 marca 2018 w Drużyna przez użytkownika ZośkaOW22ŚDH232 (193)   3 7 12
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...