• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Przyboczna ma większą władzę niż drużynowa?!!!!

0 głosów
Czuj!

 

Tak jak w temacie , otóż sytuacja wygląda tak że przyboczna wykonuje prawie całą pracę drużynowej , ale ją mamy /drużynową) ironicznie ta przyboczna jest jej siostrzenicą .. Drużynowa nie to że nic nie robi tylko po prostu daję sobie wchodzić w kompetencję. 1 rok temu  zdobyłem patent i z rąk drużynowej sznur. a raptem miesiąc temu byłem świadkiem sytuacji gdy przyboczna PISAŁA ROZKAZ który ODBIERAŁ I NADAWAŁ FUNKCJIE PRZYBOCZNYCH . Oczywiście znalazło się tam moje nazwisko , sznur miał mi być odebrany , drużynowa się zdziwiła że dlaczego mi odbierają sznur a dają koleżance przybocznej. bo akurat ona ma "większą wiedzę i jest bardziej ogarnięta" dodam że jest ona ode mnie o 2 stopnie młodsza . Domyślam się dlaczego to zrobiła , zrobiła to ponieważ jako pierwszy facet w drużynie uzyskałem funkcję przybocznego i było jej w to nie w smak. Gdy wręczono mi sznur usłyszałem jej "cichą" rozmowę z jakąś inną przyboczną i mówiła że długo go nie ponoszę . Rozmawiałem z osobami z drużyny i innymi poszkodowanymi funkcyjnymi i wspólnie doszliśmy do wniosku że albo ta przyboczna będzie na równi z dawnymi przybocznymi albo po prostu będą masowe odejścia.  Ta przyboczna jest starsza zaledwie rok lub 2 od całej drużyny , a zwraca się do nas "dzieci"   Jak my coś nawalimy to dostajemy od niej wielki kazanie że tak nie może być , jacy my nie ogarnięci a kiedy ona coś nawali to ta jak gdyby nic po prostu pyta się nas ironicznie : a wy nigdy nie nawaliliście .Proszę o szybką odp. i poradę co zrobić w tej sytuacji . Z góry thx

Czuj!!!
pytanie zadane 22 listopada 2018 w Drużyna przez użytkownika Druh_ananas (237)   3 12 18
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+4 głosów

Czuwaj,

Przede wszystkim rozkaz przybocznego nie ma nic do mianowania na funkcje w drużynie - robi to drużynowy. I drużynowy musi taki rozkaz podpisać. Ta sytuacja jest bardzo... zaskakująca, dlatego nie chciałbym dokonywać oceny poszczególnych osób o których piszesz. Za to zaproponuję najrozsądniejsze moim zdaniem wyjście z sytuacji (bez zbędnych "podchodów"):

  1. Porozmawiaj z drużynową o tej sprawie i spróbuj sprawić, żeby podjęła jakąś reakcję i ustaliła jasne zasady
  2. Jeśli to nie pomaga, jeśli drużynowa nie chce zmienić sytuacji w drużynie, to porozmawiaj z jej przełożonym - komendantem szczepu (jeśli w takim działacie) lub komendantem hufca. Nie krępuj się, oni od tego są a poza tym to zwykli harcerze, możesz z nimi rozmawiać śmiało i otwarcie.
  3. Nie poddawaj się, tylko drąż temat aż coś się zmieni (szkoda "uciekać" bo zostawisz innych z tym kłopotem - jeśli chcesz być przybocznym to dobrze, żebyś dał przykład jak należy stawiać czoła problemom) ale przede wszystkim poprzez otwartą i bezpośrednią rozmowę - kropla drąży skałę :)
odpowiedź 23 listopada 2018 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   10 25 82

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 410 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2018 przez użytkownika Wikikiwiktoria (137)   1 4 8
0 głosów
1 odpowiedź 501 wizyt
pytanie zadane 29 września 2019 w Drużyna przez użytkownika Julaaa1201 (130)   2 3 9
+1 głos
2 odpowiedzi 507 wizyt
pytanie zadane 7 maja 2019 w Harcerze przez użytkownika Dh.Kamila17 (147)   3 5 10
+2 głosów
2 odpowiedzi 895 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika rolfrog (429)   12 19 35
+1 głos
1 odpowiedź 202 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2021 w Drużyna przez użytkownika czesc.wszystkim (162)   2 3 8
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...