• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Moro do munduru

0 głosów

Czuwaj Druhny i Druhowie !

Występuje do was z zapytaniem czy ​zabronione​ jest noszenie spodni moro do munduru. W regulaminie jest napisane tylko jakie powinny być , natomiast nie ma ani jednego zdania na temat jakich nie może być ani żadnej wzmianki o moro. Na stroni Woda Góry Las są dostępne właśnie spodnie mundurowe w kolorze moro ( tam to nazwali wood- coś tam) Proszę abyście odpowiedzieli mi na to pytanie możliwie najsprawniej jak się tylko da , oraz wyrazili swoją opinię na temat moro do munduru. Napiszcie również czy taka wzmianka o moro powinna znajdować się w regulaminie mundurowym .

Czuwaj!

pytanie zadane 22 listopada 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druh_ananas (237)   7 12 18
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Trochę odgrzane, ale niedawno GK wydała uchwałę nr 60/2019 z dnia 29 kwietnia 2019 r. w której nie wyraziła zgody na noszenie spodni w kamuflażu jako wyjątku od regulaminu i opatrzyła to uzasadnieniem. Warto poczytać.

2 odpowiedzi

+3 głosów

Jak rozumiem, chodzi Ci o kamuflaż woodland (czasem nazywany moro, ale błędnie). Generalnie regulamin mundurowy jest tu jednoznaczny:

39. Na mundur podstawowy męski składają się:

...

b. krótkie spodnie zielone wzoru ZHP bądź zielone, czarne, granatowe, oliwkowe długie spodnie o jednolitej barwie;

...

Czyli do munduru nosimy spodnie jednolite, w jednym z tych kolorów. A więc kamuflażu nosić w ZHP do munduru nie można. Nie wiem, czemu WGL twierdzi, że można je nosić do munduru, ale to nie WGL decyduje, a władze ZHP.

 

I na tym można by skończyć, ale że pytasz o osobistą opinię to dodam kilka spostrzeżeń:

  • Spodnie w kamuflaż to zwykle ubranie do brudzenia, niszczenia i pracy, podczas gdy koszula mundurowa ma jednak w sobie coś bardziej eleganckiego i należy dbać o jej wygląd. Po kilku dniach obozu spodnie "do brudzenia" będą całe w błocie i raczej nie będą się nadawać na uroczysty apel.
  • Kamuflaż służy do tego, żeby nas nie widziano, podczas gdy mundur właśnie służy do tego, żeby się pokazać. W wojsku również kamuflaż stosuje się tylko w mundurach polowych
  • Zielony kamuflaż od razu kojarzy się z wojskiem, a harcerstwo i wojsko różni bardzo wiele
To wszystko powoduje, że te dwie części garderoby to jak marynarka i spodnie dresowe - oba mają swoje zastosowanie, ale trudno wskazać okoliczności, w których pasowałoby ubranie obu
odpowiedź 22 listopada 2018 przez użytkownika karol-gro (17,694)  
+2 normalnie!

W punkt zwłaszcza ostatni komentarz. Chciałbym, żeby tak rozumowano wszędzie... a rzeczywistość skrzeczy ;(
Jeśli harcerz jedzie na obóz to potrafi sobie mundur wyprać jeśli go mocno ubrudzi, to raz. Mundur harcerski moim zdaniem świetnie komponuje się z "wuzetą", i nie chodzi tu o kamuflaż. Po prostu dobrze wygląda, jest tani i nie ma co się martwić, że jak drużynowy chce mieć jednolicie umundurowaną drużynę i powie "wszyscy polski wzór" to każdy taki kupi, a nie że każdy ma mieć bojówki, to jeden przyjdzie w olive, drugi w coyote a trzeci w czarnych. To po drugie. A z tym wojskiem. Różni się, na pewno. Ale na Boga, nie oddzielajmy wojska od harcerstwa. Nie chodzi mi tu o Szare Szeregi, Powstanie itd. Sięgnijmy do źródeł naszego pochodzenia, to zobaczymy z jakich organizacji się wywodzimy. I nie próbujmy tego zmieniać, bo wchodzimy w czasy, z których śmiejemy się że harcerz płacze za mamą i nie potrafi zrobić 5 pompek, ale dużą role mamy w tym my, instruktorzy.
Niektórych to zdziwi, ale harcerstwo nie polega na robieniu pompek.
–2 głosów
Wszystko zależy od okoliczności - jak to oficjałka, to pozostaje kompletny mundur. A już na pełnym obozie, gdzie jest brudna robota do wykonania, elegancki strój będzie kompletnie niepraktyczny. Odzież roboczą typu <link usunięty> też ciężko mi sobie wyobrazić, chociaż... Spotkałem się kiedyś z opinią, że w niektórzy celowo wymagają zabierania munduru wszędzie... żeby te szybko się niszczyły i było więcej zamówień. Just quoting.
Swoją drogą to czasami regulaminy pozostawiają tak mało swobody, że można odnieść wrażenie iż niektórzy robią z harcerstwa tresurę, a nie poznawania świata, zdobywanie doświadczeń i umiejętności, a przede wszystkim: NAWIĄZYWANIE ZNAJOMOŚCI.
odpowiedź 24 maja 2019 przez użytkownika lonesome (91)   3
edycja 27 maja 2019 przez użytkownika karol-gro
link oczywiście usunąłem...

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 297 wizyt
pytanie zadane 7 października 2022 w Regulamin mundurowy przez użytkownika wiktoria.zhp (110)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 535 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika czogu (107)   1 1 3
+3 głosów
3 odpowiedzi 4,249 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Lawenda21 (122)   1 1 4
0 głosów
2 odpowiedzi 1,301 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druhna Gosia (105)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 947 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...