• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kiedy salutować?

0 głosów
Czuwaj! Od zawsze mnie ciekawiło kiedy i do kogo salutuje taki zwykły harcerz nieposiadający stopnia instruktorskiego. Słyszałem, że podczas śpiewania hymnu państwowego lecz moja przełożona inaczej powiedziała. Chciałbym mieć taką jednolitą odpowiedź przez, którą nie będę uznany za kogoś na siłę bawiącego się w salutującego żołnierza.
pytanie zadane 12 listopada 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Greniol (151)   4 5 9
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Jeśli chodzi o hymn, to salutuje się jeśli nie stoi się w szyku i ma nakrycie głowy. Jeśli jesteś w szyku to tylko stoisz w postawie zasadniczej.

Oddawanie honorów w sytuacjach słuzbowych jest raczej jasne.

Natomiast największy problem jest z takim zwykłym indywidualnym. Bo praktyka mocno rozjeżdża się tu z regulaminem. Wg regulaminu, kiedy spotykasz innego harcerza (jestęscie w mundurach i widzieliście się na tyle dawno, że normalnie byśicie się przywitali jakimś cześć czy czuwaj) powinniście wymienić saluty. Problem w tym, że prawie nikt tego nie robi, a kto robi jest zazwyczaj uznawany za dziwaka. Ja np. wiem kto kuma o co chodzi (kilku seniorów) i sobie wymieniamy saluty, z resztą nie, aby ich nie wprawiać w zakłopotanie.
odpowiedź 13 listopada 2018 przez użytkownika royas (22,194)  
Ok dziękuje za odpowiedź. Akurat w tej sytuacji co opisałem w pytaniu to staliśmy w tłumie w pełnym umundurowaniu z nakryciami głowy, ale przełożona i tak powiedziała inaczej.
0 głosów

Nie do końca, "ZASADY MUSZTRY I CEREMONIAŁU HARCERSKIEGO" opisują, że w takim wypadku honory oddają wyłącznie instruktorzy,

5.1. Harcerze i instruktorzy są zobowiązani oddawać honory:
– prezydentowi RP,
– prezesowi Rady Ministrów,
– fladze państwowej w czasie jej podnoszenia i opuszczania, sztandarom wojskowym, sztandarom organizacji społecznych, banderze wojennej w czasie jej podnoszenia i opuszczania,
– przed Grobem Nieznanego Żołnierza,
– przed miejscem upamiętnionym bohaterską walką i męczeństwem narodów, jeżeli są tam wystawione wojskowe lub harcerskie posterunki honorowe,
– pogrzebom z asystą honorową.

5.2.5.2. Fladze państwowej oraz sztandarom wojskowym, sztandarom organizacji społecznych, banderze wojennej, pogrzebom z asystą honorową harcerze oddają honory przez salutowanie, po zatrzymaniu się i zwróceniu frontem do flagi, sztandaru, bandery lub konduktu
pogrzebowego.

5.3. W czasie oficjalnego grania hymnu państwowego, hymnów innych państw, hymnu ZHP harcerze, instruktorzy występujący indywidualnie przyjmują postawę zasadniczą, a jeśli są w nakryciu głowy - salutują.

Czyli przełożona miała rację.

i Jeszcze jedno o instruktorach podczas podnoszenia flagi (z odśpiewaniem hymnu lub bez):

W tym czasie nw. osoby oddają honory (salutują):
– asystujący przy podnoszeniu flagi,
– dowódcy grup stojących w szyku,
– nie pokryci instruktorzy stojący w szyku,
– instruktorzy nie stojący w szyku, po uprzednim zwróceniu się w kierunku masztu.
Osoby oddające honory nie śpiewają hymnu, a wszyscy zwracają głowy w kierunku masztu.

odpowiedź 16 listopada 2018 przez użytkownika Zyga (751)   10 16 29

5.3. W czasie oficjalnego grania hymnu państwowego, hymnów innych państw, hymnu ZHP harcerze, instruktorzy występujący indywidualnie przyjmują postawę zasadniczą, a jeśli są w nakryciu głowy - salutują.

Moim zdaniem to też dotyczy harcerzy. 

Gdyby w "harcerze, instruktorzy" chodzi o "harcerzy będących instruktorami" to nie byłoby przecinka. https://sjp.pwn.pl/zasady/135-25-Pisownia-zestawien-typu-artysta-malarz;629463.html

Być może, bo dlaczego miano by wykluczać zwykłych harcerzy, a ale przy podnoszeniu flagi nie wspomina się o harcerzach? Może aby więcej osób śpiewało hymn?
Ale w takim razie autorzy byli niekonsekwentni. Raz użyto formy: Harcerze i instruktorzy, innym razem harcerze, instruktorzy, a w przypadku punktu 5.2 tylko harcerze?

Poza tym co z instruktorami stojącymi w szyku, który jest SZEREGIEM, każda osoba stojąca w szeregu jest "niepokryta" i niefajnie wyglądałoby gdyby w układzie I, H, H, I, I, H, I, H, H,H instruktorzy salutowali.

I też co na to ustawa o hymnie? Jest w niej ujęte, że osoby nie stojące w szyku, które są umundurowane i mają nakrycie głowy salutują.

Greniol, dzięki za przypomnienie, że ta ustawa to reguluje. W takim razie, niezależnie od interpretacji naszego ceremoniału, ustawa ta jasno określa w art. 14:

osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie.

Dotyczy to hymnu państwowego, ale zapewne identycznie należy się zachować podczas hymnu ZHP.

 

Ponieważ może pojawić się wątpliwość czy nasz mundur to mundur w rozumieniu ww ustawy, to warto zauważyć, że jeśli uznalibyśmy, że nie jest mundurem, to druhowie powinni podczas hymnu zdjąć rogatywki. Tzn. ustawa o hymnie daje mężczyznom dwie opcje: zdjąć czapke, albo salutować.
Ustawa ta nie zawiera definicji umundurowania. Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że mundur ZHP jest MUNDUREM!

Co do zdjęcia nakrycia głowy, zapewne można to zrobić ale będzie to chyba dziwne, i moim zdaniem trochę bez sensu: "a ponadto mężczyźni w ubraniach cywilnych – zdejmują nakrycia głowy", z założenia osoby, które sa w umundurowaniu w nakryciu głowy - salutują. Powiem więcej, osobiście gdybym nie miał nakrycia głowy, to w momencie grania hymnu niezwłocznie założyłbym rogatywkę.
Ja mam spore wątpliwości czy nasz mundur jest mundurem w rozumieniu przepisów państwowych.
Wydaje mi się, że "mundur" odwołuje się tu do powszechnego rozumienia ubioru. Ustawa ta spisuje i ujednoznacznia ceremoniał, który utrwalił się w kulturze. A przyjęło się nie zdejmować nakryć głowy w mundurach i to nie tylko policji czy wojska, ale też harcerskich, górniczych, żeglarskich czy myśliwskich.

Podobne pytania

+6 głosów
1 odpowiedź 449 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2013 przez użytkownika Luna (184)   2 5 8
0 głosów
1 odpowiedź 528 wizyt
pytanie zadane 20 września 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Aa123 (111)   1 1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 1,221 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2018 przez użytkownika szakal (105)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 1,016 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika minimini (147)   7 13 17
+1 głos
1 odpowiedź 177 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2018 przez użytkownika TigerPL (110)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...