• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Możliwość zdobywania stopnia HO i HR dla drużynowego po 50 roku życia

+1 głos
Temat prób na stopnie powraca jak bumerang. Ponieważ nie znalazłem wystarczającej odpowiedzi proszę o sugestie praktyków, zwłaszcza tych, którzy mają uczciwe i zdrowe podejście do tematu.

Po latach przerwy spowodowanej w dużej części represjami w latach 80-tych, dzięki uchwale ZHP z 2016 roku starszy już instruktor powraca do czynnej służby i zakłada dobrze zapowiadającą się drużynę. Jego droga harcerska została przerwana na poziomie stopnia pwd i ćwika. W obecnej drużynie panuje zgodne pragnienie zdobywania sprawności i stopni harcerskich.

Idąc na skróty, czy jest furtka, aby nasz drużynowy mógł uczciwie zdobyć kolejne stopnie HO i HR, aby dać początek kapitule w swojej drużynie i aby samemu być dla nich wzorem?

Jeszcze raz podkreślam najważniejsze: jego awans został przerwany nie z jego winy, stopnie mają służyć dzieciom (harcerzom) i mają być zdobyte na podstawie uczciwej próby.

Znajdziecie rozwiązanie?

Czuwaj!

Andy
pytanie zadane 11 października 2018 w Próby przez użytkownika Andy (114)   2 2 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+3 głosów
Nie, w tej chwili takiej uczciwej możliwości nie ma. Dorośli nie zdobywają stopni harcerskich, podobnie jak nie zdobywają gwiazdek zuchowych. Każdy instrument jest przeznaczony dla określonej grupy metodycznej (bywa, że kilku) i nie stosuje się go dla innych.

A uzasadnienie jest takie, że 50-letni instruktor z definicji jest dawno na poziomie HR – bo ten w pewnym skrócie wyznacza poziom dojrzałości życiowej, na wysokości „młodego dorosłego”. Gdyby taki instruktor miał uczciwie zdobywać stopień HO i stanowiłby on dla niego jakieś wyzwanie, świadczyłoby to mocno źle o poziomie rozwoju życiowego tego instruktora.

Narzędziem do stymulowania rozwoju dorosłych instruktorów są... stopnie instruktorskie. I tak to trzeba „sprzedawać” drużynie – że wy jesteście na etapie, na którym zdobywa się stopnie wędrownicze, a ja na etapie, gdy zdobywam stopień phm czy hm.

Notabene kapituła wcale nie jest modelowym wzorcem trybu pracy ze stopniami wędrowniczymi. Lepsze jest zdobywanie ich przed całą drużyną wędrowniczą i to jest model podstawowy, a kapitułę można powołać, gdy on z jakiegoś powodu nie może działać.
odpowiedź 11 października 2018 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
edycja 12 października 2018 przez użytkownika vanadey

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 851 wizyt
+9 głosów
3 odpowiedzi 1,900 wizyt
pytanie zadane 3 lutego 2014 w Próby przez użytkownika ciekawski.swiata (149)   1 2 3
+4 głosów
2 odpowiedzi 580 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2021 w Próby przez użytkownika Losia (126)   1 1 4
+7 głosów
3 odpowiedzi 1,448 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2013 przez użytkownika Mariusz Paweł Grobli (412)   6 14 21
+10 głosów
7 odpowiedzi 1,100 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2013 przez użytkownika kolorowyy (160)   2 3 6
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...