• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Patka projektu starszoharcerskiego- miejsce

0 głosów

Czuwaj! Może Wy mi pomożecie? Pisałem już do zespołu opcji zero, ale nikt nie odpisał, jeżeli ktoś ma mail, na który powinienem pisać z takim zapytaniem to podzielenie się nim byłoby super! :) 

Regulamin mundurowy mówi:

Wynika z tego, że projektu powinien być noszony zawsze w środkowej części ramienia. Jednak sprawności harcerskie powinny zaczynać się 8cm od miejsca wszycia rękawa. Przyjmijmy hipotetycznie trzy sytuacje wszycia patki.

 

W sytuacji pierwszej jest ona naszyta nad linią 8cm od miejsca wszycia rękawa, które stanowi regulamin w przypadku miejsca wszycia sprawności. Tylko, że patka nie jest wtedy w środkowej części rękawa, a w górnej.

W drugim przypadku patka jest powyżej środkowej części rękawa, a pod nią znajdują się sprawności. W tej sytuacji sprawności wszyte są poniżej linii 8cm, ale nie centralnie pod nią, jak można wnioskować z regulaminu.

W ostatnim przypadku patka znajduje się w środkowej części rękawa a część sprawności pod linią 8cm od miejsca wszycia rękawa. Tylko tutaj sprawności są jakby przedzielone tą patką.

Jak w takim razie powinno się naszywać patkę jeżeli mamy zdobyte sprawności?

Nie wiem, czy ja nie rozumiem jasno tego aspektu regulaminu, czy jest on niedokładny, ale mam z tym problem z uwagi na to iż staram się, aby moja drużyna zawsze była regulaminowo umundurowana. Proszę o pomoc :)

pytanie zadane 25 września 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Kacper Szymczak (132)   2 3 10
Współczynnik akceptacji: 100%
   

2 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza

Myślę, że można się posłużyć obrazkiem z regulaminu, które ilustrują układ odznak:

Koszula mudurowa damska, obrazek z regulaminu

Jak widać, opcja 3 odpada - plakietka jest nad sprawnościami. Co do opcji 1 i 2 - moim zdaniem należy kierować się opcją 1. "Środkowa część ramienia" nie jest dokładnie zdefiniowana i fakt, że plakietka nie jest dokładnie na środku ramienia nie oznacza, że nie jest w jego środkowej części - wszak i tak jest jej bliżej do środka ramienia niż do któregoś z jej końców (zwracam uwagę, że chodzi o środek ramienia, nie rękawa).

 

odpowiedź 25 września 2018 przez użytkownika qj0n (17,345)  
wybrane 25 września 2018 przez użytkownika Kacper Szymczak
Dzięki wielkie! Masz rację, nie przestudiowałem też tego obrazka zbyt dokładnie :p
+3 głosów

Przepraszam za brak odpowiedzi z „opcji zero”, napisałeś w ubiegłym tygodniu i jeszcze do tego maila nie doszedłem, odpisując po powrocie z morza. :(  Ale mail dotarł i adres, na który pisałeś, działa.

Co do samego pytania: przy formułowaniu tych konkretnie zapisów regulaminu tok rozumowania był dokładnie taki, jak opisuje qjon. „Środkowa część ramienia” miała w założeniu oznaczać nie jego geometryczny środek, a „nie na samej górze i nie przy mankiecie” (to pozostałość dawnego zapisu z osobnej uchwały jednej z poprzednich Giek). Ale faktycznie nie jest to precyzyjne... i w sumie nie jest za szczęśliwym rozwiązaniem.

Z dostępnych wariantów, które zilustrowałeś, wariant 3 jest fatalny, tu się chyba zgadzamy. ;) Z pozostałych wariant 1 jest lepszy w praktyce, bo sprawności z czasem przybywa i w wariancie 2 szybko rękaw się skończy. Tak więc szedłbym zdecydowanie w rozwiązanie nr 1.

odpowiedź 25 września 2018 przez użytkownika vanadey (15,555)   16 79 293
Dziękuję bardzo ;)

P.S Korzystając z okazji dziękuję całemu zespołowi opcja zero, za Wasz trud, żeby drużynowi, tacy jak ja mogli prościej zrozumieć regulaminy obowiązujące w ZHP. Super robota!
Służba. :)  Dziękujemy za miłe słowa!

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 190 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika Wilczyca (470)   5 13 23
+4 głosów
1 odpowiedź 250 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika Wilczyca (470)   5 13 23
+12 głosów
2 odpowiedzi 412 wizyt
+7 głosów
1 odpowiedź 1,767 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Dorota Limontas (199)   3 6 8
+9 głosów
5 odpowiedzi 937 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...