• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak mieć dobre spotkania z kadrą?

0 głosów
Każdy prowadząc jednostkę/zespół instruktorski wie, że na spotkaniu chce mieć 2 rzeczy.  Pierwsza - skutecznie coś wypracować (np. napisać plan pracy). Druga - nie mieć przy tym drętwej atmosfery, dobrze sie bawic generalnie, śmiać i rozmawiać na luźne tematy. Chodzi mi o sposoby na zachowanie tego balansu.

 

Co robicie, że jednocześnie dobrze się czujecie na spotkaniu i przez cały czas wymyślacie/planujecie/skutecznie wypracowujecie koncepcję na coś? Czy lepiej wychodzą spotkania u kogoś w mieszkaniu czy "na mieście"? Czy lepiej w grupie kadry mieć kompa  na który wszyscy patrzą? Rzutnik? Jakieś inne dobre rozwiązania?

Dodam trochę o swojej grupie kadry: lubimy się. jesteśmy w różnym wieku, znamy się najczęściej po parę lat, dużo się śmiejemy, nikt też raczej nie unika pracy, ale dla większości - nie jest ona najwyższym, a przynajmniej nie jedynym celem swojego bycia w jednostce.
pytanie zadane 11 września 2018 w Drużyna przez użytkownika niezalogowany  
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Moim zdaniem, jeśli na spotkaniach roboczych zbyt często dyskusje są o luźnych tematach to znaczy, że brakuje im okazji do takich rozmów. Jeśli ci sami ludzie będą mieli okazje do integracji kiedy indziej to jak przyjdzie czas na pracę to łatwiej będzie im odłożyć zabawę na bok i skupić się na pracy. Trzeba też pamiętać o oddzielaniu czasu pracy od czasu zabawy. Zwykle działa to na większość osób, a jeśli wiadomo, że spotkanie ma na celu wypracowanie dokumentu to pewnie każdy będzie chciał to mieć jak najszybciej z głowy i zespół raczej sam będzie pilnować osób, które przedłużają spotkanie.

Większość wolontariuszy nie będzie mieć czasu na uzupełnienie każdego spotkania o obrzędowość, śpiewanki czy grę. Tego typu formy pojawiają się u dorosłych wtedy, gdy jest to potrzebne, czyli np. w kształceniu, gdzie właśnie takiej pracy z dziećmi chcemy nauczyć uczestników. Można je stosować też przed niektórymi formami pracy, gdy chcemy wprowadzić uczestników w "kreatywny nastrój" (są to tzw. ice-breakery). Nie oznacza to, że rezygnujemy z metody harcerskiej - dla osoby dorosłej 2 godziny skupienia nie są nienaturalne, wolontariusze robią to dobrowolnie i inne cechy metody nadal zachowujemy.

Co do kwestii technicznych - form jest wiele, ja nie mam problemów z rzutnikiem, ale trzeba wtedy pamiętać o utrzymywaniu kontaktu z uczestnikami. Ew. osoba podpięta do rzutnika pełni rolę protokolanta/skryby, a dyskusja odbywa się między uczestnikami i facylitatorem jest kto inny. Alternatywnie można by pracować tak, że każdy jest przy swoim kompie (lub w parach) i pracujemy nad jednym dokumentem. Albo bez elektroniki - post-ity czy biała tablica. Najgorzej chyba pracuje się gdy prowadzący ma laptop, ale nikt nie widzi, co on pisze - ale to tylko moje subiektywne zdanie.
odpowiedź 13 września 2018 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 14 września 2018 przez użytkownika karol-gro
0 głosów
Nie jestem zwolenniczka rzutnika, za to bardzo dobrym pomyslem bedzie korzystanie z roznych form dyskusyjnych i szkoleniowych, oplecionych w metode harcerska. Moze jakas gra? Jesli jest ladna pogoda- gra w terenie? Wedrowka? Gitara, piosenka,  ciekawy podzial na grupy czy wprowadzenie do tematu moga pomoc rozladowac sztywna atmosfere. Odpuscilabym tematy na luzne rozmowy, kiedy chce sie cos wypracowac- po co sie rozpraszac? Chyba ze maja byc wstepem do pracy.
odpowiedź 13 września 2018 przez użytkownika justyna097 (143)   2 7 10
Czy masz jakiś konkretny przykład z zycia jak Ci sie udało to zastosować? :) jakieś konkrety gier etc

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 365 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2021 w Drużyna przez użytkownika hanula <3 (190)  
0 głosów
1 odpowiedź 341 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2021 w Drużyna przez użytkownika mari (329)   4 8 20
0 głosów
1 odpowiedź 194 wizyt
pytanie zadane 5 maja 2022 w Drużyna przez użytkownika julek (115)   3 5
+5 głosów
3 odpowiedzi 4,434 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika scaut17 (258)   2 8 15
+1 głos
1 odpowiedź 375 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2017 w Drużyna przez użytkownika harcereczkaiza (115)   2 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...