• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Na co idą składki ZHP?

0 głosów
Moja sytuacja wygląda tak: Nie mam nr ewidencji, od 2 lat nie było żadnej zbiórki a rajdy stają się coraz droższe i uboższe. I tu moje pytanie gdzie idą składki?
pytanie zadane 22 sierpnia 2018 w Finanse przez użytkownika Wyklęty (85)   1 1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+3 głosów

Składki mają różną wysokość i rozkład w zależności od chorągwi, rozpiska tutaj. Dodatkowo niektóre hufce mogą tę składkę obniżyć. Pieniądze idą na m.in takie cele:

  • kasa dla drużyny - tu decyzja drużynowego, ale najczęściej są to chusty, krzyże cz sprawności (i wszystko, co członkowie dostają "za darmo"). Czasem też sprzęt biwakowy czy materiały papiernicze na zbiórki. 
  • część dla hufca - z tego utrzymywane jest np. biuro i księgowość hufca, gdzie wszystkie biwaki są rozliczane i realizowane są inne obowiązki narzucone przez prawo podatkowe. Poza tym, hufce kupują czasem sprzęt na obozy. Czasem też hufiec dofinansowuje niektóre imprezy albo kursy dla instruktorów i innych wolontariuszy
  • część dla chorągwi - chorągwie mają tzw. osobowość prawną i są zarejestrowane w rejestrze sądowym. To narzuca na nie wiele obowiązków biurokratycznych - zarówno księgowość ("zbierają" księgowość hufców) jak i np. sprawozdania dla sądu czy ministerstwa. Tutaj również rozlicza się zwykle obozy. Tym wszystkim zajmują się już zwykle pracownicy na etacie, bo zajmuje to za dużo czasu, by robił to wolontariusz.
    Chorągiew również kupuje ubezpieczenie NW dla członków - np. w Chorągwi Gdańskiej każdy harcerz na imprezach czy zbiórkach harcerskich oraz w drodze z lub do imprezy jest ubezpieczony chyba do 32 000 zł 
  • 2 zł na GK-ę - te pieniądze idą na podobne rzeczy, co w chorągwiach + na składki dla organizacji międzynarodowych (WOSM czy WAGGGS), które również potrzebują np. biur. Dodatkowo to chyba GK-a kupuje całej kadrze ubezpieczenie OC, ale szczegółów nie znam

Podsumowując, składki członkowskie w dużej części nie idą na biwaki, a raczej na rzeczy wspierające ciągłą i długofalową pracę drużyn. Biwaki w wielu miejscach są coraz droższe m.in ze względu na to, że coraz więcej szkół pobiera za nie opłaty.

Ale jeśli mimo płacenia składek nie jesteś wpisany do ewidencji i jeśli w drużynie nie odbywają zbiórki to jest to na pewno temat dla komendy hufca, która nadzoruje pracę drużyny w kwestii pracy zgodnej z metodyką (zbiórki) czy obowiązków organizacyjnych (wprowadzenie do ewidencji)

odpowiedź 23 sierpnia 2018 przez użytkownika karol-gro (17,694)  
edycja 23 sierpnia 2018 przez użytkownika karol-gro

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 412 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2017 w Finanse przez użytkownika kochamharcerstwo (105)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 382 wizyt
pytanie zadane 30 marca 2020 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Babel (105)   1 3
+14 głosów
6 odpowiedzi 1,932 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 271 wizyt
pytanie zadane 9 lipca 2018 przez użytkownika julia_pawi (182)   1 8
0 głosów
2 odpowiedzi 346 wizyt
pytanie zadane 19 października 2019 w Finanse przez użytkownika cog (105)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...