To pytanie powraca co jakiś czas, więc w pierwszym kroku proponowałbym przejrzeć udzielone już wcześniej odpowiedzi:
jak wrócić do harcerstwa?
czy w wieku 40 lat można wrócić do harcerstwa?
W dużym skrócie: musisz zacząć od odpowiedzi na pytanie, co chcesz w harcerstwie robić. Możesz iść ścieżką instruktora-wychowawcy (pewnie na to się zdecydujesz), możesz zostać kadrą wspierającą, pomagającą organizacji funkcjonować, ale niekoniecznie bezpośrednio pracującą z harcerzami. Robienie kursu wędrowniczego... jakiego kursu? Drużynowych wędrowniczych? Bo kursu „na wędrownika” nie ma... Stopni harcerskich (HO, HR) już sobie nie pozdobywasz, one są przeznaczone dla wędrowników, nie dla dorosłej kadry.
edit: No to rozwijam.
Dorosły nie jest już uczestnikiem, odbiorcą działań programowych, a kadrą prowadzącą takie działania (lub wspierającą ludzi, którzy je prowadzą, bo wsparcie organizacyjne jest niezwykle ważne). Jeśli zdecydujesz się na ścieżkę instruktora-wychwawcy (czyli w pewnym przybliżeniu: drużynowej), będziesz zdobywać stopnie instruktorskie, a w ramach pierwszego z nich (przewodniczki) odbędziesz kurs przewodnikowski i prawdopodobnie kurs drużynowych metodyki, na którą będziesz się nastawiać. Do tego będziesz potrzebować opiekuna próby i to jest w sumie pierwszy krok do wykonania: znaleźć kogoś, kto podejmie się wprowadzenia Cię na ścieżkę instruktorską (instruktora w stopniu phm lub hm). Przy układaniu próby pwd oczywiście Twój etap życia, posiadane umiejętności i zdobyte doświadczenie będą brane pod uwagę. Jeśli nie znasz żadnego oczywistego kandydata, udaj się do komendy hufca, komenda m.in. po to istnieje.
Co do stopni wędrowniczych, one są przeznaczone dla wędrowników. Osoby niebędące wędrownikami, w tym dorosłe, ich nie zdobywają. W ramach próby pwd będziesz się musiała wykazać wiedzą i umiejętnościami na poziomie HO (tak naprawdę to samarytanki, bo HO nie skupia się już na wiedzy i umiejętnosciach), ale samego stopnia nie zdobędziesz.
Druga opcja to kadra wspierająca. To ludzie, którzy nie prowadzą drużyn, ale wspierają funkcjonowanie organizacji swymi umiejętnosciami (np. księgowymi, organizacyjnymi, specjalistycznymi itd.). Jeśli nie chcesz pracować bezpośrednio z dziećmi, to może być lepsze rozwiązanie. W takim przypadku też powinnaś się udać do komendy hufca, oni Cię pokierują. Ta ścieżka jest dużo mniej sformalizowana niż instruktorska, próbujemy stworzyć tu jakieś stopnie lub ich odpowiedniki, ale za szybko to nie idzie...