• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak mogę się odnaleźć w ZHP po powrocie po wielu latach?

0 głosów
Mam niemal 40 lat, wracam po latach, zaproszona do starszyzny hufcowej. Czy powinnam zdobywać stopnie harcerskie/instruktorskie? Jestem pedagogiem, mam na tym polu duże doświadczenie, wiele działam. Czy powinnam zrobić kurs wędrowniczy, skoro jestem już w innej grupie wiekowej? Czy otwierając próbę na stopień (o ile mogę), powinien być brany pod uwagę mój wiek? Dodam, że wiedzę ogólną o ZHP i umiejętności mam na poziomie HO (gubię się jednak w formalnościach). Jakaś podpowiedź/pomysł na moja osobę?
pytanie zadane 14 sierpnia 2018 w Pomysł na... przez użytkownika eis (105)   1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+1 głos

To pytanie powraca co jakiś czas, więc w pierwszym kroku proponowałbym przejrzeć udzielone już wcześniej odpowiedzi:

jak wrócić do harcerstwa?

czy w wieku 40 lat można wrócić do harcerstwa?

W dużym skrócie: musisz zacząć od odpowiedzi na pytanie, co chcesz w harcerstwie robić. Możesz iść ścieżką instruktora-wychowawcy (pewnie na to się zdecydujesz), możesz zostać kadrą wspierającą, pomagającą organizacji funkcjonować, ale niekoniecznie bezpośrednio pracującą z harcerzami. Robienie kursu wędrowniczego... jakiego kursu? Drużynowych wędrowniczych? Bo kursu „na wędrownika” nie ma... Stopni harcerskich (HO, HR) już sobie nie pozdobywasz, one są przeznaczone dla wędrowników, nie dla dorosłej kadry.

edit: No to rozwijam.

Dorosły nie jest już uczestnikiem, odbiorcą działań programowych, a kadrą prowadzącą takie działania (lub wspierającą ludzi, którzy je prowadzą, bo wsparcie organizacyjne jest niezwykle ważne). Jeśli zdecydujesz się na ścieżkę instruktora-wychwawcy (czyli w pewnym przybliżeniu: drużynowej), będziesz zdobywać stopnie instruktorskie, a w ramach pierwszego z nich (przewodniczki) odbędziesz kurs przewodnikowski i prawdopodobnie kurs drużynowych metodyki, na którą będziesz się nastawiać. Do tego będziesz potrzebować opiekuna próby i to jest w sumie pierwszy krok do wykonania: znaleźć kogoś, kto podejmie się wprowadzenia Cię na ścieżkę instruktorską (instruktora w stopniu phm lub hm). Przy układaniu próby pwd oczywiście Twój etap życia, posiadane umiejętności i zdobyte doświadczenie będą brane pod uwagę. Jeśli nie znasz żadnego oczywistego kandydata, udaj się do komendy hufca, komenda m.in. po to istnieje.

Co do stopni wędrowniczych, one są przeznaczone dla wędrowników. Osoby niebędące wędrownikami, w tym dorosłe, ich nie zdobywają. W ramach próby pwd będziesz się musiała wykazać wiedzą i umiejętnościami na poziomie HO (tak naprawdę to samarytanki, bo HO nie skupia się już na wiedzy i umiejętnosciach), ale samego stopnia nie zdobędziesz.

Druga opcja to kadra wspierająca. To ludzie, którzy nie prowadzą drużyn, ale wspierają funkcjonowanie organizacji swymi umiejętnosciami (np. księgowymi, organizacyjnymi, specjalistycznymi itd.). Jeśli nie chcesz pracować bezpośrednio z dziećmi, to może być lepsze rozwiązanie. W takim przypadku też powinnaś się udać do komendy hufca, oni Cię pokierują. Ta ścieżka jest dużo mniej sformalizowana niż instruktorska, próbujemy stworzyć tu jakieś stopnie lub ich odpowiedniki, ale za szybko to nie idzie...

odpowiedź 14 sierpnia 2018 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
edycja 14 sierpnia 2018 przez użytkownika vanadey
Dziękuję za tę lakoniczną odpowiedź. Czuję się nieco zbyta. Powyższe pytania i odpowiedzi przeczytałam na wstępie i stąd moje rozterki. Nie wiem czy mam coś uzupełniać. Odpowiedź "sobie nie pozdobywasz" mnie dziwi. Nie mam na celu "zdobywania sobie" tylko działanie, ale z drugiej strony coś chyba powinnam? Prosiłam o wskazanie kierunku, w którym mam się udać. Jeśli to możliwe.
OK, to rozwinąłem odpowiedź powyżej. :)
O, to rozumiem i przyswajam. Serdecznie dziękuję.
Jeśli pojawią się dalsze pytania – a pewnie się pojawią, bo dla osoby z zewnątrz ileś kwestii nie będzie intuicyjnych – zapraszamy. :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 330 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 1,619 wizyt
pytanie zadane 3 czerwca 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika druzynowazuchow (193)   4 9 16
0 głosów
1 odpowiedź 401 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2018 przez użytkownika Dominik (120)   1 3 6
+1 głos
1 odpowiedź 1,058 wizyt
pytanie zadane 27 lutego 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Mikasa (176)   5 8 14
0 głosów
3 odpowiedzi 1,057 wizyt
pytanie zadane 2 października 2015 przez użytkownika Roux (371)   22 33 41
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...