• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak wrócić do harcerstwa?

+3 głosów
Witajcie kochani, moja córka wstąpiła w szeregi ZHP od września 2017 i od tamtej pory zastanawiam się czy mogłabym wrócić?? Zastanawiałam się już wcześniej tylko nie miałam kontaktu z harcerzami. Ja swoją przygodę zaczęłam w 4 kl podstawówki, dołączyłam do 27łdh w ZHR. Jeździłam na obozy, biwaki, zdobywałam sprawności, krzyż, kiedy nasz zastęp zrobił się "stary" :) to przenieśli mnie do innej drużyny w roli zastępowej. Tam po krótkim epizodzie znów mnie przenieśli do zuchów już jako przyboczna. I tam zakończyłam swoją przygodę z harcerstwem ponieważ zaszłam w ciążę. Nigdy sobie nie wybaczyłam że to wszystko się jakoś rozmyło.... :( Chciałabym wrócić tylko do ZHP, jak to zrobić?? Bardzo dużo pozapominałam, czy będę musiała zaczynać od zera?? Od czego zacząć?? Widziałam podobny wątek, ale chciałabym żebyście się odnieśli do mojego przypadku. W tej chwili mam 26lat.
pytanie zadane 23 lipca 2018 przez użytkownika kasia2212 (122)   1 2 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
Pomysł jest generalnie super, na Zachodzie bardzo wiele osób wraca do skautingu po początkowym ogarnięciu życia rodzinnego i zawodowego. U nas jest to wciąż rzadsze, a szkoda, bo to bardzo dobre rozwiązanie.

Przede wszystkim musiałabyś mieć jakąś wizję, co chcesz w harcerstwie robić. :) Na etapie życia, na którym jesteś, nie będziesz już „harcerką” w sensie osoby, która w zastępie jeździ na biwaki i dobrze się tam bawi. Dorośli są kadrą, albo bezpośrednio wychowawczą (drużynowa, przyboczna), albo wspierającą (robią coś dla drużyn lub hufców, ale raczej organizacyjnego, technicznego, specjalistycznego, a nie prowadzą zbiórki).

Dalej da się podpowiadać, gdy będziesz miała trochę więcej szczegółów. Chciałabyś pomagać w gromadzie córki? W innej jednostce? Poprowadzić swoją? Wesprzeć drużynę czy hufiec swoimi zawodowymi umiejętnościami?...
odpowiedź 24 lipca 2018 przez użytkownika vanadey (15,575)   16 80 293
Począrkowo myślałam żeby pomagać w drużynie córki. Jest to mała drużyna 10-11 osób, od drużynowej wiem że będą się łączyć z chłopakami, ale nie wiem jaką ewentualnie funkcje miałabym pełnić. Na pewno byłoby świetnie prowadzić swoją drużynę, ale na początku musiałabym znaleźć kogoś kto chciałby mi pomóc, powiedział jakie informacje muszę opanować i co dalej :) Kilka dni temu byłam u córki na obozie w "odwiedziny" z mężem i synami. Miałam przyjemność uczestniczyć w szczepowym ognisku, wspomnienia wróciły jak bumerang :D
Prowadzenie własnej drużyny to super sprawa, ale wymaga konkretnych umiejętności, w zasadzie nie do nabycia jakoś „spontanicznie”. Tak realnie, trzeba przejść przeszkolenie i zrealizować próbę instruktorską, najlepiej jeszcze podziałać chwilę w czyjejś dobrze prowadzonej drużynie, żeby zobaczyć funkcjonowanie tych rzeczy z kursów w praktyce. Warto, każdy drużynowy Ci to powie, ale to nie jest zadanie na miesiąc, przygotowania zajmą pewnie minimum pół roku, a lepiej rok.

W opisanej sytuacji sensowne wydaje się zaczepienie się na razie w drużynie córki (nie znam drużyny, która wzgardziłaby chętną do pomocy osobą), „wciągnięcie się w rytm” i jeśli ochota nie przeminie, poszukiwanie opiekuna próby przewodnikowskiej – kogoś, kto prowadzi lub niedawno przestał prowadzić drużynę i robił to dobrze (to ważne!). Taka osoba będzie w stanie sensownie Cię dalej pokierować, widząc konkretną sytuację w Waszej okolicy.
Hmmmm, czyli co radzisz, najpierw porozmawiać z drużynową czy udać się gdzieś wyżej i obgadać całą sytuację???
W sprawie wstąpienia do ZHP do hufca. W sprawie pomagania w drużynie - koniecznie najpierw z drużynową, szczególnie jeśli jest to młoda osoba. Pomagać możesz też nie będąc jeszcze formalnie w ZHP.
W tym rzecz że nie chce gdzieś stać z boku i gdzieś tam cichutko pomagać :) tylko martwi mnie sprawa drużyny u córki. Jest ich mało, nabory są mało skuteczne, mają się łączyć z chłopakami, bo ich też jest mało, a do tego druzynowa dziewczynek to dziewczyna druzynowego chlopcow, nie wiem czy to moze miec cos wspolnego z tym ale chyba sobie nie radzą albo coś. Nie chce osądzać bo to są tylko jakieś luźne moje spostrzeżenia, ale nawet moja córka ma obawy że jej drużyna się rozpadnie :(
+1 głos
Cieszę się, kiedy czytam takie pytanie. Już kiedyś je zadano i po mojej odpowiedzi, człowiek został harcerzem, nie wrócił, a został, jako dorosły. Z wpisu wynika, że wiesz w co chcesz wejść, sprawa jest prosta, jest hufiec, jest społeczność instruktorska, zgłoś się do komendy, porozmawiaj, myślę, że lepiej, niż my, komentujący, znają realia w swoim hufcu. Moja rada jest taka, abyś zaczęła od "praktyki" w zaprzyjaźnionej drużynie, zapłaciła składki i po prostu rozpoczęła działanie od pomocy, lub na funkcji przybocznej. Jeśli uznasz, że chcesz, to droga wolna: próba pwd, kurs, lub kursy drużynowych i zostajesz instruktorką. Dodam, że są kursy, dla dorosłych, które wprowadzają na ścieżkę instruktorską, tych, co wrócili, jak i tych zupełnie zielonych. Masz doświadczenie, jako przyboczna w zuchach. Moja rada, pogadaj z zaprzyjaźnionymi drużynowymi i idźcie razem do hufca.
odpowiedź 29 lipca 2018 przez użytkownika karbon (1,594)   13 30 63
Super, dziękuje za odpowiedź. Zgłoszę się pod koniec sierpnia, ponieważ muszę domknąć kilka spraw osobistych (operacja) i lecę. Na pewno dam Wam znać jak sytuacja się rozwija. Pozdrawiam
Czekamy na rozwój sytuacji.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 838 wizyt
pytanie zadane 1 maja 2018 przez użytkownika Sasquatch (115)   1 1 4
+2 głosów
1 odpowiedź 500 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2018 przez użytkownika weronikaw (115)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 330 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2018 przez użytkownika Adrianna M. (105)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 554 wizyt
pytanie zadane 30 października 2016 przez użytkownika Kasiik_01 (110)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 200 wizyt
pytanie zadane 24 października 2016 w Drużyna przez użytkownika Rafal1133 (135)   2 6 9
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...