• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak wygląda życie w harcerstwie?

+1 głos
Zastanawiam się nad przystąpieniem do harcerstwa w mojej nowej szkole, a mianowicie w liceum... Chciałabym wiedzieć ile kosztuje bycie w harcerstwie, czyli mundur, składki, wyjazdy itd. i czym zajmują się harcerze na zbiórkach, czy harcerstwo "działa" także w wakacje i czy odbywają się wtedy zbiórki, czy da się to jakoś pogodzić z nauką w liceum w 2 kl? Bo właściwie to mogłabym być tylko przez 1 rok w 2 kl liceum bo w 1 kl mam przygotowanie do bierzmowania i ciągłe spotkania z tym związane a w 3 kl liceum chciałabym dobrze przygotować się do matury i czy mogłabym przystąpić tylko na 1 rok a potem się wypisać? A i najważniejsze czy spotkania, akcje przeprowadzane przez harcerzy często się odbywają i czy trzeba dużo czasu na nie poświęcić i ogl na harcerstwo?, bo ja bym miała czasami kłopot z dojazdem do miasta bo mieszkam na wsi i mam też swoje obowiązki wobec najbliższych. Czy w moim przypadku będzie to dobry pomysł? bo nie jestem zbyt bogata jak to się mówi...
pytanie zadane 20 lipca 2018 przez użytkownika Lusi333 (110)   1 1 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

0 głosów
Czuwaj!

Harcerstwo nie jest wcale drogie. Składki drużyny zależą od tego, do jakiego hufca drużyna należy, ale zazwyczaj wynoszą one około 10 zł/ miesiąc od osoby. Zbiórki w ciągu roku szkolnego są raz w tygodniu, zazwyczaj w piątki lub soboty. Jednak nie musisz być na wszystkich zbiórkach. Na zbiórkach generalnie śpiewamy przy dźwiękach gitary i przy ognisku, ustalamy ewentualne akcje i organizujemy/ bierzemy udział w grach terenowych. W zależności od tego, czy Twoja przyszła drużynowa/ drużynowy będzie pomysłowy czy nie, będziecie brać w większej lub mniejszej ilości rajdów, biwaków itp. U mnie np. jest sporo takich akcji i tego typu rzeczy. W wakacje każda drużyna jedzie na min. dwutygodniowy obóz  harcerski, w którym śpi pod namiotami. W wakacje nie ma zbiórek!

 

Pytałaś jeszcze o mundur: komplet kosztuje od 180 do 250 zł, w zależności od tego, czy będziesz chciała przystąpić do drużyny wodnej czy ziemnej. W drużynach wodnych są zupełnie inne i tańsze mundury, a w dodatku pływamy na żaglówkach i kajakach. Ale chyba w drużynach wodnych jest mniej musztry i dyscypliny. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na kupno munduru, nie martw się. Organizowane są specjalne składki na rzecz najbiedniejszych harcerzy.

A co do przystąpienia do harcerstwa w takim wieku- też spoko. Są nawet drużyny wędrownicze w ZHP, które są przeznaczone dla osób od 16 lat. Takie drużyny rządzą się zupełnie innymi prawami. Aha, i jeśli chodzi o klasę maturalną- nie rezygnuj z harcerstwa, jeśli Ci się spodoba. Po prostu w 3 kl liceum opuszczaj część zbiórek.

 

PS: Polecam zainstalowanie HarcApp- na pewno dużo się dowiesz o naszych celach wychowawczych, pieśniach harcerskich itp itd.

JULIA
odpowiedź 22 lipca 2018 przez użytkownika julia_pawi (182)   1 8

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 739 wizyt
pytanie zadane 25 października 2018 przez użytkownika Korni (120)   1 3 7
+1 głos
1 odpowiedź 897 wizyt
pytanie zadane 15 marca 2018 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
0 głosów
1 odpowiedź 560 wizyt
pytanie zadane 23 października 2016 przez użytkownika Rafał Forszmanowicz (105)   1 1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 807 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2016 przez użytkownika juliaorawsczyk (115)   3 3 6
+1 głos
0 odpowiedzi 459 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2016 przez użytkownika Polewa_Czekoladowa (130)   2 5 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...