Przede wszystkim zapoznaj się z Instrukcją drużyny (załączniki znajdziesz tutaj). Są tam opisane warunki, jakie musi spełniać działająca drużyna, w tym również postanowienia dla drużyny wielopoziomowej. Dowiesz się z niej m.in., że... drużynę wielopoziomową to już masz. Choć najprawdopodobniej nieco „nielegalnie”. ;)
W skrócie: kluczowe i niezbędne jest zapewnienie, by członkowie poszczególnych poziomów metodycznych (zuchy, harcerze, harcerze starsi) działali odpowiednią metodyką, czyli np. zuchy w szóstkach realizowały cykle sprawnościowe, harcerze w zastępach zdobywali stopnie i sprawności, HS-i w swoich zastępach zdobywali stopnie, sprawności i realizowali projekty. Zastępy nie są koedukacyjne (osobno powinien działać zastęp żeński i męski). Zastanów się, czy w ogóle liczebność Waszej jednostki na to pozwala, bo bez tego cała zabawa nie ma sensu.
Następny temat to kadra. Każda metodyka musi być prowadzona przez osobę, która ją zna i umie stosować, czyli w najprostszym przypadku jest po kursie drużynowych odpowiedniego poziomu. Teoretycznie może to być jedna drużynowa, ale się zarżnie. I mówimy o osobach faktycznie prowadzących poszczególne poziomy, a nie o układzie, że drużynowa jest po kursach, a program poziomów ciągną od początku do końca inne osoby.
Co zrobić? Zacząłbym od kontaktu z hufcowym namiestnikiem albo inną osobą odpowiedzialną za wspieranie drużynowych w pracy. Koniecznie musicie poznać metodyki, którymi chcecie pracować, bez tego cała praca nie ma sensu. Prawie na pewno oznacza to kursy drużynowych.
A tak na marginesie, nie ma zasady, że drużyny na wsi mogą mieć mniej osób. A to dlatego, że minimalna liczebność drużyny wynika z tego, jak drużyna funkcjonuje, to nie jest losowa liczba.