• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak mogę zmienić drużynę harcerską w wielopoziomową?

+1 głos
Rok temu przekazano mi drużynę. We wrześniu należało do niej 9 osób. Działamy na wsi więc wiem że drużyna może działać od mniejszej ilości osób niż w mieście, ale to i tak było za mało. Podczas naboru obniżyliśmy próg wiekowy żeby nie dopuścić do rozwiązania drużyny i mamy teraz w drużynie harcerzy w wieku od 7 do 16 (od 14 do 16 to tak właściwie sama kadra). Dzięki temu teraz drużyna liczy prawie 30 członków. Mam nadzieję że wrócą od września i przybędzie ich więcej. Wracając do pytania. Myślę nad zmianą na wielopoziomową drużynę harcerską i chciałabym zasięgnąć rady od osób które już taką prowadziły, należą do niej. Przyznam, że nie wiem jak się do tego zabrać. Z góry dziękuje za wszelka pomoc. Czuwaj!
pytanie zadane 18 lipca 2018 w Drużyna przez użytkownika Po_prostu_Ola (137)   4 4 9
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+2 głosów

Przede wszystkim zapoznaj się z Instrukcją drużyny (załączniki znajdziesz tutaj). Są tam opisane warunki, jakie musi spełniać działająca drużyna, w tym również postanowienia dla drużyny wielopoziomowej. Dowiesz się z niej m.in., że... drużynę wielopoziomową to już masz. Choć najprawdopodobniej nieco „nielegalnie”. ;)

W skrócie: kluczowe i niezbędne jest zapewnienie, by członkowie poszczególnych poziomów metodycznych (zuchy, harcerze, harcerze starsi) działali odpowiednią metodyką, czyli np. zuchy w szóstkach realizowały cykle sprawnościowe, harcerze w zastępach zdobywali stopnie i sprawności, HS-i w swoich zastępach zdobywali stopnie, sprawności i realizowali projekty. Zastępy nie są koedukacyjne (osobno powinien działać zastęp żeński i męski). Zastanów się, czy w ogóle liczebność Waszej jednostki na to pozwala, bo bez tego cała zabawa nie ma sensu.

Następny temat to kadra. Każda metodyka musi być prowadzona przez osobę, która ją zna i umie stosować, czyli w najprostszym przypadku jest po kursie drużynowych odpowiedniego poziomu. Teoretycznie może to być jedna drużynowa, ale się zarżnie. I mówimy o osobach faktycznie prowadzących poszczególne poziomy, a nie o układzie, że drużynowa jest po kursach, a program poziomów ciągną od początku do końca inne osoby.

Co zrobić? Zacząłbym od kontaktu z hufcowym namiestnikiem albo inną osobą odpowiedzialną za wspieranie drużynowych w pracy. Koniecznie musicie poznać metodyki, którymi chcecie pracować, bez tego cała praca nie ma sensu. Prawie na pewno oznacza to kursy drużynowych. 

A tak na marginesie, nie ma zasady, że drużyny na wsi mogą mieć mniej osób. A to dlatego, że minimalna liczebność drużyny wynika z tego, jak drużyna funkcjonuje, to nie jest losowa liczba.

odpowiedź 20 lipca 2018 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Dziękuję za pomoc. Poczytam, dowiem się i zobaczymy co przyniesie przyszłość. Czuwaj!

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 508 wizyt
pytanie zadane 17 czerwca 2019 w Harcerze przez użytkownika Arolina (135)   1 1 5
+1 głos
1 odpowiedź 412 wizyt
pytanie zadane 12 września 2019 w Drużyna przez użytkownika druhna1005 (110)   1 4
+1 głos
1 odpowiedź 535 wizyt
pytanie zadane 8 października 2019 w Regulamin mundurowy przez użytkownika .?!, (162)   5 8 13
0 głosów
1 odpowiedź 590 wizyt
pytanie zadane 16 września 2019 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Oleńka (547)   11 30 45
0 głosów
1 odpowiedź 367 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2017 w Drużyna przez użytkownika Bawi (327)   5 8 21
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...