• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy instruktor może / powinien zdobywać sprawności?

+10 głosów

Czy instruktor harcerski może i powinien zdobywać sprawności?

Z jednej strony tak, bo:

  1. to droga samorozwoju, a do tego instruktor zawsze jest zobowiązany;
  2. to przykład dla harcerzy.

Z drugiej strony sprawności to narzędzie rozwoju dla harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników, więc ostatecznie instruktor w wieku wędrowniczym mógłmy zdobywać sprawności *** i mistrzowskie, ale starszy już nie - bo to nie narzędzie dla jego grupy wiekowej. Tak samo instruktorzy nie zdobywają sprawności zuchowych...

Jak zatem powinno być? Jak to robiono tradycyjnie w harcerstwie? Jak to robią inne organizacje skautowe?

pytanie zadane 1 lutego 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,866)   38 88 189
Współczynnik akceptacji: 80%

zmienione kategorie 15 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   
Załóżmy, że nie może zdobywać ( nie mówię, że tak jest, bo nie wiem ). Ale czy może mieć je przyszyte do munduru? Sprawności, które zdobył mając np. 14 lat?
Osobiście noszę sprawności, które zdobyłem/zrealizowałem jak byłem harcerzem. Nosić je będę do czasu gdy nie zakupię nowego munduru :) Dlaczego? Bo uważam, że jeśli sam mam na mundurze sprawności to wpływam (pośrednio) na moich podopiecznych żeby sami te sprawności zdobywali.

2 odpowiedzi

+8 głosów
 
Najlepsza
Są takie sprawności mistrzowskie, na które nie jest się "za starym" - np prawo jazdy czy odznaka spadochronowa nie wspominając o naszych wewnętrznych jak BORM.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze to możliwe że będziemy mieli taki zestaw sprawności, który bedą mogli realizować wszyscy niezależnie od wieku :D
odpowiedź 1 lutego 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
wybrane 21 maja 2015 przez użytkownika Dominik Jan Domin
Ty tu już nie zdradzaj sekretów prac zespołów metodycznych :P
to nie jest żadna tajemnica :)
To może jakiś większy przeciek? :)
już niebawem :)
Zawartość zestawu jest wtórna do tego jak rozumiane są sprawności. Jeżeli nie będzie powiązania ze stopniami to nic się nie zmieni. Oczywiście, o ile zaczną być zdobywane stopnie.
I tu jest haczyk - nowe spojrzenie na sprawności ;) Z powiązaniem ze stopniami.
Nowe spojrzenie ?!?!?!?!?!?! ;) ;)
Owszem. Ale więcej nie powiem, nie moja działka ;) Znam tylko z opowieści. Jak już będzie wszystko przygotowane to sami to ogłoszą - do konsultacji.
Wychodzi na to, że teraz ja zdradzam sekrety. Ech, plotkara ze mnie :P
Chyba chodziło o to, że powiązanie sprawności ze stopniami nie jest czymś nowym. :)
Te 2 zdania nie były powiązane :P nowe spojrzenie + powiązanie ;)
Poza tym jak na razie powiązanie stopni ze sprawnościami sprowadza się do tego, że w regulaminach prób zawierają się zalecenia, iż czasie zdobywania stopnia należy zdobyć x sprawności. I tyle.
W obecnym faktycznie się sprowadza do tego. Ale pomysł z mocnym i sensownym powiązaniem stopni i sprawności jest starszy od aktualnego systemu. Dlatego dla pamiętających takie systemy nie jest to nic nowego.
+1 głos

(....) Z drugiej strony sprawności to narzędzie rozwoju dla harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników, więc ostatecznie instruktor w wieku wędrowniczym mógłmy zdobywać sprawności *** i mistrzowskie, ale starszy już nie - bo to nie narzędzie dla jego grupy wiekowej. Tak samo instruktorzy nie zdobywają sprawności zuchowych... (...)

Otóż nie. Nie "tak samo".  "Zespołowe" sprawnosci zuchowe nie sa tym samym co sprawnosci harcerskie. Tą rolę pełnia zuchowe sprawnosci "indywidualne". A te są tak jakby "bezgwiazdkowymi" sprawnościami harcerskimi.

Problem ze zdobywaniem sprawności jest podobny do tego ze stopniami.

W jednym i drugim przypadku decydujaca jest odpowiedź:

- jestem ćwikiem/HO itp czy mam stopień ćwika/HO

- jestem higienistą/ratownikiem czy mam sprawność higienisty/ratownika.

 

Wbrew pozorom to nie jest to samo.

 

odpowiedź 2 lutego 2013 przez użytkownika harclot (2,605)   14 32 82

Podobne pytania

+7 głosów
3 odpowiedzi 1,470 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2013 w Próby przez użytkownika pwdKamila (158)   2 5 9
+1 głos
2 odpowiedzi 639 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2016 przez użytkownika wąski!:D (717)   22 39 58
+5 głosów
1 odpowiedź 503 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2013 w Próby przez użytkownika Marek Pęczak (2,480)   13 35 57
+3 głosów
1 odpowiedź 635 wizyt
+11 głosów
3 odpowiedzi 1,868 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...