• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Nabór Gromada Zuchowa

0 głosów
Czuwaj ! W grudniu dostałam propozycję reaktywacji drużyny harcerskiej w swojej miejscowości. Podjęłam próbę zrobienia tego z młodzieżą w wieku gimnazjalnym, okazał się niewypał, bo nagle wszystkie moje harcerki znalazły wymówkę żeby nie należeć do drużyny. Wpadłam więc na pomysł, żeby spróbować z dzieciakami w wieku zuchowym. Myślałam nad tym, żeby gromada była związana z lasem albo indianami, w każdym razie blisko natury. Nie mam zarysowanej do końca obrzędowości gromady, dopiero zarysy tworzą mi się w głowie i nie mam kompletnie pomysłu na nabór a mam dwa miesiące do września. Nie byłam nigdy zuchem dlatego jest mi ciężko coś wymyśleć samej. Ktoś ma jakieś pomysły? Będę wdzięczna za każdy pomysł. Z góry dziękuję ❤️
pytanie zadane 6 lipca 2018 w Pomysł na... przez użytkownika Gosia Fijał (150)   2 8 12
Współczynnik akceptacji: 33%
   
Masz ukończony kurs drużynowych zuchowych? Działaś kiedyś z zuchami (np. jako przyboczna)?
Niestety jeszcze nie, jestem w trakcie robienia Pwd, ale kurs drużynowych zuchowych mam w planach. W gromadzie zuchowej nigdy nie pełniłam żadnej funkcji, niestety.

No i tu jest pies pogrzebany ;) Trochę nie rozumiem komendanta hufca, który zostawia Ci rozkręcanie drużyny metodą prób i błędów. Kurs nie jest tylko kolejnym papierem do zaliczenia, ale naprawdę przygotowuje do funkcji, którą pełniłaś u HS-ów i planujesz u zuchów. Myślę, że gdybyś poszła na kurs drużynowych HS to szybko byś wiedziała, dlaczego harcerki szukały wymówek, żeby nie należeć do drużyny. I, niestety, nie widzę powodu, dla którego prowadzenie gromady zuchowej miało by być łatwiejsze czy bardziej intuicyjne. Próba rozkręcenia gromady, jeśli nigdy się w gromadzie nie pracowało, nigdy się w gromadzie nie było i nigdy nie zostało się nauczonym, jak działają gromady, to dość karkołomny plan. A jeśli jeszcze nigdy nie miało się szkoleń z prawa czy finansów to dobrze, żeby nie skończyło się w sądzie.

Dlatego proponuję zupełnie odwrotną kolejność:

  1. Idź do jakiejś istniejącej gromady (albo drużyny, jeśli chcesz inny pion) i zobacz, jak tam się pracuje, na co spędza się ile czasu itp.. Dzięki temu zobaczysz, czy to w ogóle metodyka, która Ciebie interesuje, czy może wyobrażałaś sobie inaczej i jednak zmieniasz zdanie
  2. Ukończ kurs drużynowych tej metodyki - tam dostaniesz wiedzę i umiejętności, które oszczędzą Ci wiele pracy metodą prób i błędów. Gotowe formy, narzędzia, pomysły
  3. Reaktywuj gromadę/drużynę tak, jak Cię nauczono na kursie
W ten sposób nie tylko drużyna będzie lepiej funkcjonować, ale też sama sobie zaoszczędzisz ogromu pracy potrzebnego, żeby dojść samemu do rzeczy, które na kursie dostaniesz na tacy ;)
Właśnie chciałam zacząć od gromady ze względu na to że młodzież w mojej miejscowości miała nie jeden kontakt z harcerstwem, niestety z powodu źle prowadzonej drużyny i trochę nie angażującej się drużynowej, zrazili się do harcerstwa, dlatego chciałam zachęcić dzieciaki, które nie znają harcerstwa z tej złej strony ;)
Pomysł dobry, o ile wiesz, jak ich znów nie zrazić ;)

1 odpowiedź

0 głosów
CZUWAJ!

Też nigdy nie należałam do zuchów, ale spróbuję Ci pomóc.

POMYSŁ 1: Moim zdaniem warto zrobić w jakimś programie, (np. Microsoft Publisher) kilkadziesiąt ulotek, rozdawać je w szkołach na przerwach, na ulicy... Ulotki oczywiście tylko dla dzieci, które są zainteresowane harcerstwem, albo dla ich rodziców. Na tych ulotkach będzie informacja, dlaczego warto dołączyć do Gromady Zuchowej, jak często zbiórki itp.

POMYSŁ 2: Myślę, że warto również zorganizować jakąś grę terenową, przeznaczoną dla dzieci w takim wieku, że mogłyby należeć do zuchów. Oczywiście bezpłatną. Ogólnie cała gra terenowa będzie w jakimś parku. Na koniec dzieci mogą dostać te ulotki, o których wcześniej wspomniałam. Ty im powiesz, że jeśli będą chciały więcej takich gier terenowych, to muszą dołączyć do Twojej Gromady Zuchowej ZHP. Tylko ta gra terenowa musi być naprawdę dobrze przemyślana i zorganizowana.

JULIA
odpowiedź 9 lipca 2018 przez użytkownika julia_pawi (182)   1 8
edycja 9 lipca 2018 przez użytkownika julia_pawi

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 784 wizyt
pytanie zadane 8 października 2017 w Pomysł na... przez użytkownika fullmoongirl (140)   1 1 5
0 głosów
2 odpowiedzi 1,646 wizyt
pytanie zadane 30 sierpnia 2016 w Drużyna przez użytkownika Dawidekrypek28 (363)   7 19 28
+2 głosów
1 odpowiedź 423 wizyt
pytanie zadane 1 października 2014 w Pomysł na... przez użytkownika Michał Kowalczyk (1,942)   13 27 58
0 głosów
1 odpowiedź 380 wizyt
pytanie zadane 18 września 2018 w Pomysł na... przez użytkownika julkkaga (307)   10 26 33
0 głosów
1 odpowiedź 775 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2017 w Pomysł na... przez użytkownika chomik95 (216)   4 9 13
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...