• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Dlaczego projekt starszoharcerski "kuleje"?

+12 głosów
Projekt czyli temat rzeka. Jak myślicie, dlaczego tak mało drużyn go realizuje? Co w nim jest niezrozumiałego, trudnego?
pytanie zadane 1 lutego 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
Współczynnik akceptacji: 36%

otagowane ponownie 19 listopada 2013 przez użytkownika Gacek
   

6 odpowiedzi

+6 głosów
Czytam odpowiedzi i... dziwię się. Może ja mam wyjątkowych harcerzy? Przejęłam niedawno drużynę wielopoziomową, w której mam m. in. HSów. Oni sami przychodzą do mnie i mówią: "druhno, bo my mamy taki pomysł na projekt..." Może to zasługa poprzedniego drużynowego, może oni są tacy wybitni - nie wiem? Ale jakoś nie widzę problemu z realizacją projektu starszoharcerskiego. I spokojnie realizowali to planowo, rozkazowo, za każdym razem zmienia się szef projektu i... samo się kręci, a oni sami wymyślają akcje.
odpowiedź 2 lutego 2013 przez użytkownika Joanna Fojt (355)   4 7 15
Przeczytałem co napisałaś i ... nie dziwię się.... że się dziwisz.
+4 głosów
Sama forma ludziom nie jest znajoma przez to podchodzą do tego jak do jeża. Na kursach drużynowych nie uczy się jak poprawnie pracować z tym narzędziem. Wiele osób rówież utożsamia projekt z całą masą papierków a tak naprawdę to każdy kto działa systemem: zaplanuj, wykonaj, podsumuj nieświadomie pracuje z projektem.

Brak jest również poradnictwa opisującego jak pracować z projektem starszoharcerskim.
odpowiedź 1 lutego 2013 przez użytkownika PLscout (2,677)   11 31 66
edycja 1 lutego 2013 przez użytkownika PLscout
+4 głosów

Po pierwsze jest to pewna sztuczność. Tak naprawdę (wielu się tu oburzy) metodyka starszoharcerska to niewielka modyfikacja metodyki harcerskiej, zrobiona niejako "na siłę" - "utworzyliśmy grupę wiekową dostosowaną do szkoły gimnazjalnej, to teraz doróbmy do niej metodykę". Wystarczy ją porównać z metodyką harcerską, wędrowniczą czy zuchową...

Po drugie: projekt jako zadanie zespołowe... W ZHP mamy zadania zespołowe...

  • w zuchach sprawności zespołowe, które są realizowane w cyklach zbiórkowych całą gromadą, pod kierunkiem wodza - oznakowane sprawnością trójkątną
  • potem zadania zespołowe o tejże nazwie - instrument chyba zapomniany i niewykorzystywany, nieoznakowany
  • teraz "projekt" - intrument zakładający większą samodzielność dzieciaków niż jest w rzeczywistości - dzisiejsze dzieciaki są o wiele mniej samodzielne niż 20 lat temu... - oznakowanie na mundurze - ilościowe; brak dobrych materiałów wprowadzajacych - patrz wspomniany materiał z "Czuwaj", który bardziej odstrasza niż zachęca
  • wędrownicze znaki służb - mało stosowany, w miarę dopasowany do wieku (samodzielność), oznakowany na mundurze samodzielnym znaczkiem

Wniosek: projekt nie wypada tak źle - jest na 3 miejscu na 4, pod względem opracowania :) czyli reasumując:

  1. narzędzie jest niedopracowane
  2. harcerze starsi przeciętnie są zbyt mało samodzielni, aby inicjować "projekty", a związana z tym biurokracja ich odstrasza
  3. brak materiałów zachęcających, istniejące odstraszają poziomem trudności i wskazywaniem na sformalizowaną biurokrację
  4. brak wyróżnika na mundurze zachęcającego do zdobywania
  5. sama idea "zadania zespołowego" i "pracy zespołowej" dla wielu instruktorów kłóci się z indywidualnym rozwojem harcerza - akceptują u zuchów, ale nie w grupach harcerskich
  6. robienie projektu w innym zespole niż zastęp jest działaniem antyzastępowym i rozbija pracę w drużynie - a pracując w zastępie nie nazywa się tego projektem, tylko normalną działanością.
odpowiedź 2 lutego 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
edycja 2 lutego 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin
Ciekawe jest co piszesz o odnoszeniu się niektórych instruktorów do pracy zespołowej - przecież jest to ogromnie potrzebne w rozwoju indywidualnym. Jest to działanie pośrednie, ale przecież większość naszych działań tak wygląda. A współpraca to nauka odpowiedzialności, dogadywania się z innymi, wzmacnia poczucie własnej wartości... czyż to nie jest indywidualny rozwój?
"Zadanie zespołowe" powstało w latach 60-tych jako "narzędzie antyzastępowe".

Teraz, albo się je stosuje, i nie stosuje się metody harcerskiej
albo nieświadomie używa się tego określenia dla opisania normalnych działań zastępów.

Z "projektem" jest tak samo.
Otóż to, działanie "antyzastępowe", pozwolę sobie dodać do odpowiedzi.
+4 głosów

Warto pamiętać że "projekt" to pochodna "zadania zespołowego".


A "zadanie zespołowe" powstało w latach 60-tych jako "narzędzie antyzastępowe".
Teraz, albo się je stosuje, i nie stosuje się metody harcerskiej
albo nieświadomie używa się tego określenia dla opisania normalnych działań zastępów.

Z "projektem" jest tak samo.

 

odpowiedź 2 lutego 2013 przez użytkownika harclot (2,605)   15 32 82
+3 głosów
Według mnie w większości jest to brak zrozumienia tego instrumentu. Często wydaje się, że choćby organizacja wigilii drużyny to "za mało na projekt. I co to w ogóle za temat? Powinien być jakiś harcerski, albo społeczny...".

W kazdym razie ja to tak widziałam póki nie zrozumiałam, że to jest dla HSów taki wstęp do późniejszego działania ze znakami służb. Nie musi być super rozwinięty - najważniejsze, żeby nauczył planowania, współdziałania i współodpowiedzialności. Ma być wyzwaniem, zdobyciem jakiegoś nowego szczytu, ale nie od razu Mount Everestu przy pierwszym podejściu. Odniosłam wrażenie, że projekt to musi być coś "mega" jak zobaczyłam pierwszy raz przykładową kartę projektu (był to dodatego do jednego z numerów "Czuwaj") - projekt, który był tam opisany miał na celu zorganizowanie kina letniego dla mieszkańców miasta, z pozyskiwaniem różnych zgód, środków, ogłoszeniami... Przy czymś takim zaplanowanie sobie "zwykłej" wigilii drużyny lub akcji na rzecz schroniska dla zwierząt to za mało na projekt.
W związku z tym często nie daje się możliwości HSom na zorganizowanie czegoś w formie projektu - "bo to za mało".
odpowiedź 1 lutego 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   32 76 127
0 głosów
Głównym problemem jest połączenie tego, że nie jest popularny i jednego z dwóch głównych wyróżników - że ma być inicjatywą grupy która chce go realizować. Nie jest na tyle popularny, żeby grupy HS same wpadały na pomysł jego realizacji. Drużynowi nie zachęcają, bo przecież inicjatywa ma być grupy ("to bardzo ważne bo to jest istotna różnica między projektem i zadaniem zespołowym") i kółko się zamyka.

Druga sprawa to zbytni formalizm. Zatwierdzanie planu projektu przed radą drużyny nie jest dobre. Niby HS to chwianie się autorytetów, liczenie się z opinią grupy, ale to nie może być formalna opinia. Mimo wszystko myślę, że lepsze jest krótkie "ok, działajcie" drużynowego, niż "uchwałą rady drużyny dopuszczamy do realizacji projektu ...."

A źródłem tego problemu jest sztuczna meteodyka HS, która powstała przez podążanie za podziałami w edukacji i wyciągnięcie jakieść średniej z metodyk H i W z przechłem do H, bo coś trzeba było.
odpowiedź 1 lutego 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
edycja 1 lutego 2013 przez użytkownika royas

Podobne pytania

+6 głosów
5 odpowiedzi 4,213 wizyt
pytanie zadane 18 lutego 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika harcerka13 (815)   14 20 34
+7 głosów
1 odpowiedź 1,822 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Dorota Limontas (199)   4 6 8
+7 głosów
2 odpowiedzi 981 wizyt
pytanie zadane 1 września 2013 przez użytkownika Dżdżownica (951)   20 32 53
+9 głosów
1 odpowiedź 1,013 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2014 w Harcerze Starsi przez użytkownika eK32Na (930)   10 19 35
+4 głosów
1 odpowiedź 290 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2013 w Harcerze Starsi przez użytkownika Wilczyca (475)   6 14 23
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...