• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


jak przedstawić symbolike watry wedrowniczej harcerzom?

+1 głos
Hejka! jutro bede prowadziła 25 minutowe zajecia z harcerzami o symbolice watry wedrowniczej. jakieś pomysly jak to zrobic?jak przedstawic w ciekawy sposó a nie tylko mówić?? pilne!
pytanie zadane 14 czerwca 2018 w Pomysł na... przez użytkownika emilka37 (133)   1 2 7
Współczynnik akceptacji: 50%

zmienione kategorie 15 czerwca 2018 przez użytkownika qj0n
   
A w jakim wieku ci harcerze? Warto sie zastanowić czy jest sens robić takie coś. Symbolikę Watry poznaje się podczas próby wędrowniczej. Wcześniej jest to moim zdaniem zupełnie niepotrzebne. Symbolika nie jest po to żeby ją znać, tylko żeby z nią pracować.
harcerze są w wieku 11-12 ,myślę że warto znać symbolikę watry aby z nią pracowąc ;)
Ojej! To czemu oni mieliby pracować z wędrowniczą watrą?

1 odpowiedź

+1 głos
 
Najlepsza
To zależy od wielkości grupy, ale moim zdaniem najciekawsze zajęcia tego typu pozwoliłyby od razu uczestnikom na ocenę siebie w oparciu o watrę. Tak naprawdę symbolikę można samodzielnie wyprowadzić, więc proponuję, żebyście polecieli według poniższego schematu rysując duży plakat na brystolu z sylwetką człowieka w centrum (krótkiej dyskusji nie da się uniknąć, ale można zrobić tak, żebyś nie ty mówiła, a naprowadzała uczestników na własne odpowiedzi)

1) z czego składa się człowiek? Z ciała, umysłu i duszy. Ciało służy umysłowi, a one oba są domem duszy która jest naszą tożsamością. To jest spojrzenie do wewnątrz (na plakacie można duszę oznaczyć w miejscu serca na przykład)

2) a co jest wokół? Społeczeństwo, w którym musimy/chcemy się odnaleźć ("poszukiwanie swojego miejsca w społeczeństwie"), zaistnieć, wyróżnić się ("praca nad sobą"), a przy tym chcemy być wartościową jego częścią ("służba") - tu pojawią się jeszcze inne pomysły, jak przyroda, powietrze, Bóg, etc. - czy warto je wykorzystać i jak to kwestia własnego pomysłu.

3) jak łączą się te obie strony (wnętrze i zewnętrze)? Służba jest pokarmem dla duszy, praca nad sobą wzmacnia ciało i umysł, poszukiwanie swojego miejsca w społeczeństwie musi angażować wszystkie trzy siły, by było udane - pragnienie odnalezienia swojego miejsca jest też motywacją do rozwijania wszystkich trzech sił wewnętrznych

4) przedstawmy służbę, pracę nad sobą i poszukiwanie swojego miejsca w społeczeństwie jako polana na których rozpalony płomień staje się źródłem wewnętrznego ognia człowieka (można zrobić listewki z napisami na nich) - z nich wzrastają trzy płomienie stanowiące trzy siły - i mamy watrę (można faktycznie rozpalić ognisko, lub dołożyć coś innego jako przedstawienie płomieni)
odpowiedź 15 czerwca 2018 przez użytkownika Adam Nowak (3,283)   10 25 82
wybrane 15 czerwca 2018 przez użytkownika emilka37

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 299 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2019 przez użytkownika Julia72 (122)   4 6 10
0 głosów
1 odpowiedź 496 wizyt
pytanie zadane 24 listopada 2015 w Pomysł na... przez użytkownika harcereczka123 (130)   3 4 9
+2 głosów
1 odpowiedź 357 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2015 w Pomysł na... przez użytkownika Marysienka (366)   5 11 25
0 głosów
1 odpowiedź 178 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 279 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Kafyka11 (105)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...