• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Bieg harcerski

+3 głosów
Czuwaj. Chciałabym zrobić taki bieg harcerki dla dziewczyn z mojego zastępu. Chce żeby był bardzo dobry. Jeśli ma ktoś pomysł to niech napisze będe wdzięczna.
pytanie zadane 4 czerwca 2018 w Pomysł na... przez użytkownika Klaudia walkowska (120)   1 1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Cześć - a jaki cel? Sprawdzenie ich wiedzy i umiejętności które mogły wcześniej nabyć na zbiórkach? Czy ukończenie "próby harcerki" przez nowe dziewczyny w zastępie? A może jeszcze inny?
Sprawdzenie wiedzy i umiejętności
Dobry bieg powinien sprawdzac umiejenosci ktore harcerki mogly wczesniej nabyc, od tego tez zaleza zadania do zrobienia na biegu. Sprobuj zrobic i moze nam podeslac taka liste - bedzie prosciej :-)

2 odpowiedzi

+2 głosów

Cześć,

Trochę mało szczegółów w Twojej prośbie, ale poniżej podsyłam propozycję która może stanowić inspirację dla Ciebie (nie wiem, czy bieg ma być w mieście czy w lesie, czy masz kogoś do obstawy punktów - zakładam, że nie - ani jakie umiejętności konkretnie chcesz sprawdzać, dlatego propozycja opiera się na tym jak ja robiłbym bieg dla swoich harcerzy):


Uczestnicy biegu otrzymują zalakowane koperty z symbolem zastępu - 5 różnych, oznaczonych odpowiednimi numerami - oraz busolę. Odpieczętowują pierwszą z wiadomości, a w środku znajduje się list od zastępowego z opisem zasad biegu i wskazaniem symbolu który będzie wykorzystywany do oznaczenia trasy (np.: "idźcie za śladem białego królika" - cytat z Matrixa, to też można wykorzystać budując klimat biegu), opcjonalnie mogą również otrzymać mapę. Jest też pierwsze zadanie - narysować szkic z marszu trasy którą będą podążać. Po szybkim rozejrzeniu się dostrzegą umówiony znak na rogu sąsiedniego budynku, a zaraz za rogiem strzałkę którą należy podążyć.

Znaki patrolowe doprowadzą ich do miejsca kolejnego punktu - tu znów znajdą umówiony symbol a obok niego znak koperty z nr 2. Odpieczętują kolejną wiadomość - tym razem jest ona zaszyfrowana (prosty szyfr - powiedzmy KACEMINUTOWY - ale bez klucza, muszą się go domyślić). Zadaniem jest określić na podstawie wykonanego przez siebie pomiaru wysokość wieży kościoła nieopodal. Po jego wykonaniu kierują się po znakach patrolowych dalej.

Kolejny punkt (znów symbol umowny a obok niego znak koperty z nr 3). W odpieczętowanej wiadomości znajduje się mapa do tzw. "chinki" (zwanej też "chińską grą) - kartka papieru podzielona na kwadraty z których każdy zawiera rysunek kolejnego skrzyżowania w taki sposób, by na dole znajdowała się droga którą do tego skrzyżowania się dociera, a droga którą należy ze skrzyżowania podążyć jest pogrubiona. Na mapie "chinki" zaznaczone krzyżykiem kilka punktów które trzeba odnaleźć i opisać umieszczony tam znak patrolowy (co oznacza). Instrukcja zadania tym razem zaszyfrowana morsem.

Kolejny punkt (znów docierają na niego po znakach patrolowych - na nim symbol umowny a obok niego znak koperty z nr 4). Miejscowa ścianka wspinaczkowa. W odpieczętowanej wiadomości (tym razem zaszyfrowane ułamkowym) polecenie wdrapania się na szczyt ścianki (tam pozostawiony kredą znak stanowił będzie potwierdzenie realizacji zadania). Uwaga - instruktor ośrodka sportu i rekreacji który opiekuje się ścianką wspinaczkową jest w zmowie z zastępowym i wpuści Was na ściankę tylko po zademonstrowaniu 5 różnych węzłów i samodzielnym poprawnym zawiązaniu podwójnej ósemki na linie asekuracyjnej.

Punkt piąty (oznaczenie jak wcześniej) przy granicy lasu. Tu ukrytą w dziupli pnia znajdą skrzynkę zamkniętą na zamek szyfrowy. Kluczem do otwarcia zamka jest data urodzin patrona drużyny. W skrzynce 10 liści różnych drzew, które należy rozpoznać i opisać ich w notatniku. Zadanie proste, ale z tego punktu brak już kolejnych znaków patrolowych. Dotarcie na metę biegu wymaga użycia busoli, w wiadomości bowiem podana była seria azymutów i odległości do pokonania w drodze powrotnej. Tam czekać już będzie zastępowy który oceni realizację zadań i przepyta z ewentualnych dodatkowych informacji, a przy okazji sprawdzi musztrę indywidualną, poprzez odebranie meldunku po ukończeniu biegu.


Mam nadzieję, że coś się przyda z tych pomysłów :-) jak zauważysz, nie potrzeba do takiego biegu nikogo poza zastępowym (no, może jeszcze dogadanie się ze wspomnianym pracownikiem ośrodka sportu i rekreacji - warto wiedzieć, że można zaangażować takie osoby, innym przykładem może być Pani z biblioteki jeśli zadanie będzie wymagało odnalezienia jakiejś książki i w niej ukrytej wiadomości itp.).

Powodzenia i dobrej zabawy :-)

odpowiedź 7 czerwca 2018 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
0 głosów
Możesz dać coś o RBP np. jego datę śmierci i urodzenia oraz kim był , jaką książkę napisał możesz też coś o bohaterze drużyny/szczepu (jeśli go macie:p) , musztrę , poprawne umundurowanie [np. założysz źle mundur (np. beret/kapelusz/furażerka w inną stronę, przekręcony krzyż itp. a dziewczyny będą musiały powiedzieć co jest źle], sznury, stopnie harcerskie i instruktorskie i funkcję.

 Mam nadzieję ,że pomogłam ;D
odpowiedź 5 czerwca 2018 przez użytkownika dh.Małgosia (153)   4

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 521 wizyt
pytanie zadane 30 maja 2019 w Pomysł na... przez użytkownika Wiktoria00 (115)   2 3 5
+1 głos
1 odpowiedź 1,606 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Greg Sienicki (112)   1 2 3
+2 głosów
1 odpowiedź 1,558 wizyt
pytanie zadane 19 listopada 2014 w Pomysł na... przez użytkownika Gabrysia :) (362)   4 8 17
+1 głos
1 odpowiedź 265 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,407 wizyt
pytanie zadane 18 maja 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Julia72 (122)   4 6 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...