• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


jakie jest harcerstwo w xxi wieku?

0 głosów
Hej, niedawno byłam na mojej pierwszej zbiórce harcerskiej. Marzyłam o tym od wielu miesięcy, naprawdę. Braterstwo, piosenki harcerskie, czuwaj i wiele wiele innych rzeczy które wyczytałam z internetu lub z opowieści mojego taty, ktory również był w harcerstwie. Poszłam tam, i spotkało mnie ogromne rozczarowanie, nic nie było takie jak myslalam. Żadnego 'czuwaj', no po prostu nic czego bym się spodziewała. Ludzie tam 'udawali' że to spotkanie biznesowe czy coś w tym stylu. Nie wiem, poddać się? Czy wszędzie tak jest w tych czasach, czy to po prostu ten hufiec taki jest? Chciałabym pójść do drużyny w której jest dużo braterstwa, w której ważne jest prawo harcerskie, która promuje patriotyzm.. Kiedyś myślałam że w harcerstwie znajdę ludzi takich jak ja, że to moje miejsce.. Powiedzcie mi, jak to jest u was w drużynach i czy próbować dalej czy się poddać bo nie znajdę tego o czym marzyłam?
pytanie zadane 6 maja 2018 przez użytkownika Daria14 (117)   3 6
Współczynnik akceptacji: 50%
   

4 odpowiedzi

+2 głosów
No ja się nie zgodzę z przedmówcą, przynajmniej co do pozdrowienia Czuwaj. U mnie w drużynie i szczepie staram się wpajać harcerzom że gdy np. wchodzi się do harcówki czy też widzimy się na drodze itp. to zawsze witamy/ pozdrawiamy się Czuwaj, a nie tylko na apelu.

Co do tego spotkania "biznesowego" nie wiem dokładnie o czym piszesz ale może po prostu zbiórka miała taką formę - w sensie taki był zamysł drużynowego - pytałaś?

Co do braterstwa to tak jak pisał przedmówca - to ujawnia się z czasem ( no i zapewne nie wszystkim wychodzi - nikt nie jest idealny).

Ja bym na Twoim miejscu nie skreślał od razu tej drużyny. Idź kolejny raz i kolejny zobacz jak jest, nie oceniaj powierzchownie po jednym spotkaniu.

pozdrawiam/ czuwaj
odpowiedź 7 maja 2018 przez użytkownika jack741 (350)   4 17 22
0 głosów
Sądzę, że nie znajdziesz bo próbujesz oceniać harcerstwo po stereotypach. Piosenki harcerskie śpiewamy głównie mając na to czas - a idealny czas na śpiewanie jest na obozowych ogniskach. Pozdrowienie Czuwaj stosuje się na apelach, czasem na bardziej "oficjalnych" spotkaniach. Braterstwo to rodzaj miłości, przyjaźni - więc ciężko nieraz je zobaczyć od razu. Często widzi się po latach dopiero, że to było braterstwo. :)

I kolejna rzecz co sądzę - że skoro piszesz na tej stronie o harcerstwie z harcerzami, to jest to Twoje miejsce i musisz szukać dalej. Ale mniej impulsywnie oceniać i dać szansę ludziom z harcerstwa pokazać Ci i pokochać to harcerstwo z XXI wieku. Do skutku zmieniaj drużyny i znajdziesz ;)
odpowiedź 6 maja 2018 przez użytkownika niezalogowany  
0 głosów

Nie da się ocenić po jednym spotkaniu, które zapewne trwało niecałe dwie godziny, czy między ludźmi tam zgromadzonymi panuje braterstwo, czy przestrzegają oni Prawa Harcerskiego, czy są patriotami. 

Może poniekąd Cię rozczaruję, tym, co powiem, ale obecne harcerstwo idzie z duchem czasu; co jednak nie zmienia faktu, że pielęgnujemy tradycje, jakie rozpoczęli przedwojenni skauci. 

Nie każdą zbiórkę rozpoczynamy harcerskim pozdrowieniem, nie na każdą zbiórkę przychodzimy w pełnym umundurowaniu i nie na każdej zbiórce gramy na gitarze - choć takie spotkania odbywają się często, to równie często organizujemy też takie, które mają formę głównie rozrywkową. I jest to zupełnie normalne, bo żeby mieć jakieś podstawy do tworzenia braterstwa, trzeba się ze sobą zintegrować i zawiązać bliższą więź, co nie uda się, stojąc non stop na baczność. 

Radzę Ci wstrzymać się do najbliższego wyjazdu harcerskiego - pojedź na niego, tam będziesz miała możliwość stwierdzić, czy to, co praktykują ci ludzie, jest tym, czego oczekiwałaś. Jeśli nie, to niestety może się również okazać, że nie znajdziesz drużyny, która sprosta Twoim oczekiwaniom, bo poniekąd bazujesz jednak na utartych w społeczeństwie stereotypach. 

Padło też w Twojej wypowiedzi sformułowanie - "kiedyś myślałam, że w harcerstwie znajdę ludzi takich jak ja". Doskonale rozumiem, co masz na myśli, jednakże weź na poprawkę fakt, że ludzie trafiają do harcerstwa w rozmaitych celach, nie zawsze szukają oni okazji do pielęgnowania wartości takich jak "Bóg, Honor, Ojczyzna". Przez tyle lat, ile spędziłam w ZHP, natrafiłam na różnych ludzi; bywały jednostki "takie jak ja", ale też zupełnie odmienne. 

 

odpowiedź 21 maja 2018 przez użytkownika Roux (366)   20 33 41
0 głosów
To już chyba kwestia ludzi i drużyny - u mnie klimat, z którym byś się spotkała jest dokładnie taki, jaki chciałaś spotkać :) Jak zawsze - klimat tworzą ludzie, więc widocznie w tym problem leży.
odpowiedź 19 czerwca 2018 przez użytkownika Jancio Wędrownik (102)   1 1 3

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 698 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2017 przez użytkownika Aspi (107)   1 1 4
–2 głosów
1 odpowiedź 780 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2014 w Pomysł na... przez użytkownika baba (101)   1 1 2
+2 głosów
1 odpowiedź 513 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2013 przez użytkownika Krajka (88)   1 1 6
+5 głosów
4 odpowiedzi 1,031 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2013 przez użytkownika harcerkata (130)   1 2 3
+2 głosów
3 odpowiedzi 572 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2013 przez użytkownika Wilk Samotnik (2,486)   9 30 55
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...