Nie ma co wypytywać „jednych czy innych”, najlepiej sprawdzić u źródła, tj. w Instrukcji PJO
(dostępna na dokumenty.zhp.pl/ > Strefa drużynowego > Tworzenie i działanie drużyny)
57. Rozpoczęcie realizowania specjalności harcerskiej w gromadzie/drużynie może nastąpić w dowolnym momencie jej istnienia i wymaga zgody właściwego komendanta.
58. [...]
59. Gromada/drużyna chcąca realizować specjalność musi:
-
wykazać, że kwalifikacje osób prowadzących działania specjalnościowe (kadry jednostki lub współpracowników zewnętrznych) umożliwią realizowanie działań specjalnościowych w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu członków jednostki oraz osobom postronnym;
-
przedstawić sposób realizacji celów wychowawczych ZHP przy użyciu instrumentów metodycznych ZHP oraz działań i narzędzi wybranej specjalności (tj. włączenia działań i narzędzi specjalnościowych w system narzędzi wychowawczych opisany w Systemie Metodycznym ZHP).
60. Właściwy komendant stwierdza spełnienie przez gromadę/drużynę wymagań określonych w p. 59
i ogłasza ją w rozkazie jednostką specjalnościową.
Szef wyszkolenia specjalnościowego to pojęcie z przeszłości; dawniej było tak, że wiedzę specjalnościową musiała mieć przynajmniej jedna zdefiniowana osoba: domyślnie drużynowy, a jeśli on nie miał – właśnie szef wyszkolenia. Dziś ten zapis jest ogólniejszy i mówi, że sumaryczne kwalifikacje kadry muszą pozwalać na bezpieczne realizowanie specjalności (p. 59.1).