• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Instruktor, a naramiennik wędrowniczy.

+1 głos
W związku z tym, że dopiero tworzymy KSW chciałabym się upewnić, czy instruktorzy pracujący z wędrownikami mogą otworzyć próbę na naramiennik wędrowniczy.

Z tego co kojarzę, kilka lat temu był gdzieś związany z tym zapis, ale w tym momencie nie mogę go odszukać. Zastanawia mnie również czy sformułowanie "pracujący z wędrownikami" oznacza tylko i wyłącznie drużynowego/przewodniczącego kręgu.
pytanie zadane 28 kwietnia 2018 przez użytkownika malgosia.b (114)   1 2 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Ale chodzi o instruktora w wieku wędrowniczym, czy starszego?
Chodzi mi o instruktora poza wiekiem wędrowniczym (ponieważ Ci, którzy są w przedziale 16-21 mogą realizować te próby z racji tego, że naramiennik wędrowniczy i stopnie HO, czy HR są dla nich, jakby nie patrzeć, przewidziane).

2 odpowiedzi

+2 głosów
Nie wiem, gdzie znalazłaś zapis: "pracujacy z.." Raczej: " znający metodykę...", w przypadku instruktorów, często nadaje się naramiennik, osobom kończącym kurs drużynowych wędrowniczych, jako znak, że potrafią. Zapis: "pracujący z..." dotyczy tylko zuców i instruktorów NS.
odpowiedź 29 kwietnia 2018 przez użytkownika karbon (1,594)   13 30 63
Chodzi właśnie o to, że go nie znalazłam. Moja była drużynowa twierdziła, że takowy istnieje i na to zezwala. Jednak powiem szczerze, że w to wątpiłam i dlatego postanowiłam się upewnić. Z tego co kojarzę mogą je zdobywać jedynie osoby w wieku wędrowniczym i tego też się trzymam (nad czym boleje połowa mojego kręgu akademickiego, bo niedawno obchodzili 21-22 urodziny i teraz nie mają już szansy nic zrobić (i tu sytuacja rozbija się u jednych o naramienniki, a u innych o stopnie)).

Tak, że dziękuję bardzo za poszerzenie horyzontów.
+2 głosów

Naramiennik wędrowniczy jest wyróżnikiem wędrowniczek i wędrowników oraz instruktorek i instruktorów pracujących z wędrownikami. 

Wędrowniczki i wędrownicy. Zarys metodyki. 

Czyli istnieje takie sformułowanie. Ale nie wynika z niego, że instruktor 21+ może realizować próbę wędrowniczą. Do naramiennika są dwie drogi. Dla osób które, chcą po prostu zostać wędrownikami - próba wędrownicza; dla osób, które chcą wspierać wędrowników - kurs drużynowych wędrowniczych. 

Dlatego też warto używać poprawnej nazwy próba wędrownicza, a nie próba na naramiennik, która nie oddaje tego czym jest lub powinna być.

odpowiedź 29 kwietnia 2018 przez użytkownika royas (22,184)  

Faktycznie, sama pisząc to pytanie zastanawiałam się, czy zapisać w nim próbę na naramiennik wędrowniczy, czy próbę wędrowniczą. Zdecydowałam się na pierwszą formę, ponieważ znalazłam kilka podobnie sformułowanych pytań (o opiekuna, czy zadania). I już rozumiem o co chodzi i jak zmieniłby się wydźwięk tego pytania. Dziękuję za pomoc.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 355 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 252 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 833 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2016 w Próby przez użytkownika Marysienka (376)   6 11 25
+5 głosów
2 odpowiedzi 442 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 271 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...