• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Problem z podzastępową

+4 głosów
Czuwaj!

Jestem zastępową od niedawna. Ostatnio przeprowadziłam moją pierwszą zbiórkę i zauważyłam problem, otóż podzastępową... Problem tkwi w tym, że podzastępowa jest starsza i uważa się za ważniejszą. Ponadto jest to moja znajoma z klasy i to jeszcze bardziej pogarsza sprawę. Problemem jest też to, że podzastępowa także chciała być zastępową i jest zazdrosna o to, że ja nią zostałam. Sprawa wygląda mniej więcej tak: Jest zbiórka zastępu. Chcę zrobić zbiórkę, żeby sprawdzić czy wszyscy są (bo zbiórka jest w terenie). Wszyscy grzecznie się słuchają i stają w dwuszeregu, a podzastępowa robi co? stoi i ma mnie głęboko w nosie. Ogólnie, nie chce ze mną (Ani z nikim innym) współpracować, wywyższa się, zachowuje się jakby była, nawet nie zastępową, ale królową.Żeby nie było mówiłam o tym druhnie drużynowej. Druhna wytłumaczyła wszystko podzastępowej. Wydawało się, że wszystko będzie już dobrze... Ale na następnej zbiórce co? Znów to samo... Nie potrafię sobie z tym poradzić,  Ale od zawsze marzyłam o byciu zastępową... To uprzykrza mi życie, Co mam zrobić?
pytanie zadane 30 marca 2018 w Drużyna przez użytkownika ZośkaOW22ŚDH232 (193)   3 7 12
Współczynnik akceptacji: 0%
   

3 odpowiedzi

+4 głosów
Zastępową powinien wybrać zastęp! Podzastępową zastępowa, za zgodą zastępu! Jeśli podzastępowa Ci nie odpowiada, po prostu zwolnij ją z funkcji, powiadamiając o tym radę i drużynowego/drużynową. Podzastępowa ma być twoją prawą ręką, a nie kulą u nogi, zastęp może powiedzieć: " Nie chcemy Cię". Przynajmniej tak działają moje harcerki i harcerze. Zastęp, to paczka przyjaciół.
odpowiedź 31 marca 2018 przez użytkownika karbon (1,594)   14 30 63
+3 głosów
Najlepiej zgłoś to drużynowej jeszcze raz, a jak nie pomoże to może chociaż do innych zastępowych bądź przybocznych. To że jest podzastępową i jest starsza nie oznacza że ma prawo zakłócać przebieg zbiórki - będąc podzastępową wrecz powinna Ci pomagać.
odpowiedź 31 marca 2018 przez użytkownika Ikarin (133)   1 6
–2 głosów
Sadze ze powinnas, nagrac ja dyskretnie by nie zauwazyla i pokazac to przybocznej lub druzynowej, i wytlumaczyc ta cala sytuacja druzynowej jak wspominałas. Lub poprostu wyznacz jej kare , u nas jest robienie papek lub przysiady , powinnas porozmawiac z druzynowa i dogadywac sie z nia by ci ufała :) czuwaj mam nadzieje ze pomogłam
odpowiedź 8 kwietnia 2018 przez użytkownika Lelo12 (156)   7 11 17
Nagrywanie odradzam - jest nielegalne. A pompek nie rozumiem - w jaki sposób maja budować zaufanie? W najlepszym wypadku po prostu ją zniechęci do harcerstwa...

Podobne pytania

+2 głosów
6 odpowiedzi 2,731 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 764 wizyt
pytanie zadane 18 marca 2018 w Drużyna przez użytkownika aloesowakrowa (105)   1 1 3
+3 głosów
3 odpowiedzi 1,103 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2014 w Harcerze przez użytkownika pytanko (120)   1 1 4
+1 głos
1 odpowiedź 670 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2016 w Drużyna przez użytkownika Weronika Podlecka (119)   1 2 3
+2 głosów
1 odpowiedź 2,230 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2014 w Drużyna przez użytkownika Jakub Bernat (115)   1 1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...