• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kiermasz a przepisy.

+1 głos
Harcerki chcą zorganizować akcję wymiany-sprzedaży ciuchów. Chodzi mi o przepisy. Czy można zorganizować taką akcję, ewentualne nabycie ciucha, wiązało by się z wrzuceniem datku do puszki (dochód na drużynę), nic by nie było wycenione. Przepisy są ciężkie do ogarnięcia, a jeszcze różni "mądrzy" w hufcu, mówią rzeczy tak różne, że czasem sprzeczne, więc szukam odpowiedzi w Polsce, a właściwie to w imieniu lokalnych harcerek. Proszę o poważne odpowiedzi i jeśli można poparte linkiem do przepisów.
pytanie zadane 30 marca 2018 w Finanse przez użytkownika karbon (1,594)   15 30 63
Współczynnik akceptacji: 32%

otagowane ponownie 30 marca 2018
   

1 odpowiedź

+2 głosów
 
Najlepsza

Całkiem niezłe informacje można znaleźć w poradnikach dla NGO. Generalnie prawo nie definiuje kiermaszu i ja kojarzę kilka form kiermaszu, które różnie wyglądają z punktu widzenia prawa:

  • Sprzedaż - czyli działalność gospodarcza. Najbardziej oczywista forma, bo tak większość osób kojarzy kiermasze (konkretne ceny za produkty itp.). Wszyscy bardzo unikają tego w przypadku kiermaszu ciast z powodu sanepidu. Ale jeśli chodzi o ubrania to już nie powinno być tak źle, choć pozostaje drugi problem - kasa fiskalna. Istnieje cała lista wyłączeń, kiedy jej nie potrzeba, ale nie kojarzę, żeby coś było łatwego do zastosowania u nas (choć nie porównywałem obrotów chorągwi z limitami - to trzeba by dopytać skarbnika chorągwi)
  • sprzedaż przedmiotów darowizny - może być traktowana, jako odpłatna działalność pożytku publicznego, a nie gospodarcza. Nigdy w to nie wnikałem, ale chyba biurokracji jest mniej ;)
  • Zbiórka publiczna - oczywiście trzeba je zgłaszać, ale to pewnie kojarzysz. Problem jednak w tym, że oferowanie czegoś cenniejszego niż cegiełka w zamian za pieniądze cały czas trochę przypomina sprzedaż. Nie wiem, jak się ma do tego fakt, że nie ma ustalonej ceny, ale nadal cenny przedmiot za pieniądze wygląda trochę jak sprzedaż. Nie znam orzecznictwa, możesz ew. szukać w tej sprawie porady prawnej, choć to pewnie jedno z tych pytań, na które odpowiedź poznamy podczas kontroli urzędu skarbowego ;)
  • Aukcja charytatywna - jest to sprzedaż pomiędzy darczyńcą przedmiotu i licytującym, a następnie darowizna zapłaty na rzecz ZHP. Ważne jednak jest to, że ZHP nie jest ani przez chwilę właścicielem przedmiotu, więc tylko dostaje datek.
  • Loteria fantowa - do nagród wartości 4 tys. zł wymaga tylko zgłoszenia do izby celnej (OPP ma też tutaj dodatkowe prawa, które pozwalają na większą kwotę nagród).

Przepisy są w załączonych artykułach. Generalnie znalezienie jak zorganizować konkretną formę już pewnie jest łatwiejsze. 

odpowiedź 30 marca 2018 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
wybrane 2 kwietnia 2018 przez użytkownika karbon

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 620 wizyt
pytanie zadane 16 listopada 2013 w Finanse przez użytkownika Marlenn (3,912)   35 56 82
+4 głosów
1 odpowiedź 1,548 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2014 w Finanse przez użytkownika Witold Rząsa (164)   3 5 8
+3 głosów
1 odpowiedź 350 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2021 w Finanse przez użytkownika Harcowniczka (230)   4 10 16
+1 głos
1 odpowiedź 682 wizyt
pytanie zadane 17 września 2019 w Finanse przez użytkownika Lilka (206)   5 9 17
0 głosów
1 odpowiedź 397 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2019 w Finanse przez użytkownika milka50011 (122)   1 3 6
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...