• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Gdzie trafia składka osoby niewpisanej do eEwidencji

+3 głosów
Chodzi o osobę nie została wpisana do ewidencji, ani w kwartale w którym wstąpiła do ZHP, ani w następnym kwartale. Czy składka takiej osoby trafia w 100% do drużyny?
pytanie zadane 26 marca 2018 przez użytkownika royas (22,194)  
Współczynnik akceptacji: 38%
   

1 odpowiedź

+2 głosów

Tu jest kilka aspektów które należy wziąć pod uwagę:

  1. Zgodnie z regulaminem spraw członkowskich ZHP maksymalne dopuszczalne opóźnienie w ewidencji wynosi 1 miesiąc (jak również ewidencja powinna być bezwzględnie aktualna na dzień naliczenia podstawowej składki członkowskiej za co odpowiada drużynowy / kierownik jednostki)

    Jak piszesz nie mówimy o osobie która dopiero przyszła do ZHP i jest w drużynie / jednostce pierwszy kwartał (wtedy składka trafiłaby w 100% do drużyny). W innej sytuacji z założenia zatrzymanie składki w 100% w drużynie jest świadomym oszustwem drużynowego / kierownika jednostki :-)
     
  2. Uchwała RN nr 47/XXXVIII z dnia 4 grudnia 2016 w sprawie podstawowej składki członkowskiej określa naliczanie składek według ewidencji jedynie dla jednostek od hufca wzwyż. Jest to moim zdaniem racjonalne w związku z kolejnym punktem:
     
  3. Zebrane w drużynie składki członkowskie podlegają wpłaceniu na rachunek bankowy hufca i dopiero następnie właściwa ich część przysługuje do dyspozycji drużynie - tym samym nie można ukryć wpłaconej składki przed hufcem (więc nie jest konieczne naliczenie według ewidencji), ani więc zatrzymanie składki osoby nie wpisanej do ewidencji w drużynie

Oczywiście praktyka swoje, ale zakładam, że pytasz o sytuację modelową :-) upraszczając więc:

Nie, składka danej osoby zostaje w 100% w drużynie jedynie gdy jest to pierwszy kwartał przynależności tej osoby do ZHP. W przeciwnym wypadku podlega przekazaniu do hufca, któremu dopiero naliczana jest należność za składki według ewidencji - tym samym, jeśli ta osoba nie jest zaewidencjonowana, w praktyce część składki należnych wyższym poziomom struktury zostanie w hufcu. Tam również może zostać rozpoznana ewentualna niezgodność i podjęte działania zmierzające do jej uregulowania.

Kwestia ewentualnie jak dany hufiec uregulował rozliczenie składek u siebie.

odpowiedź 26 marca 2018 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82

"Tam również może zostać rozpoznana ewentualna niezgodność i podjęte działania zmierzające do jej uregulowania." właściwie to o rozwinięcie tego fragmentu mi chodzi. :)

Składka (tak jak w przypadku "nowych") zebrana i wpłacona na konto hufca. Akurat tu jest sytuacja taka, że hufiec też nalicza drużynom wg ewidencji. I co dalej? Wszystko zostaje w dyspozycji drużyny? Wszystko, z wyjątkiem części dla hufca, zostaje dla drużyny? 

Pytam głównie dlatego, że nie jestem w stanie dodać osób zgodnie ze stanem faktycznym, moje zgłoszenie wisi w helpdesku od kilku miesięcy otagowane jako "propozycje, uwagi". Chętnie bym te osoby wpisał, ale ewidencja nie przyjmuje. Wiem, że skrajnie upraszczam, ale wygląda tak, jakby władzom nie zależało na części tych składek.

No to pytanie do Twojej komendy hufca :-)
Komenda Choragwi nie robi korekt naliczenia skladek. Wiec jesli w hufcu powiedza Ci, zebys zatrzymal kase, to na tym sie skonczy cala sprawa.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,137 wizyt
pytanie zadane 15 października 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,194)   90 264 490
+1 głos
1 odpowiedź 1,136 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 5,514 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,547 wizyt
pytanie zadane 21 czerwca 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Baptow Loshad (105)   1 1 2
+3 głosów
3 odpowiedzi 2,292 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika sengi (124)   1 1 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...