• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy naramiennik wędrowniczy można zdobywać w drużynie?

+2 głosów
Czy próbę wędrowniczą/ próbę na naramiennik wędrowniczy można realizować w drużynie wędrowniczej? Czy w drużynie wędrowniczej może powstać KSW? Czy musi być to realizowane w hufcowej KSW?
pytanie zadane 24 marca 2018 w Drużyna przez użytkownika wąski!:D (717)   20 39 58
Współczynnik akceptacji: 29%
   

3 odpowiedzi

+2 głosów
Jak dh Karbon zauważył, jak najbardziej można zdobyć naramiennik w drużynie. Ja tylko dopowiem, po co istnieją KSW.

 Drużynowa powołuje kapitułę, aby odciążyć całą jednostkę i przekazać tę pracę wybranym osobom. Wyższe szczeble powołują kapitułę, aby wspomóc te jednostki, które sobie z tym zadaniem nie radzą, bo np. Nikt nie ma naramiennika. Nadal jednak zdobywanie w drużynie lub drużynowej KSW jest preferowane
odpowiedź 24 marca 2018 przez użytkownika qj0n (17,452)  
Czy są gdzieś zapisane konkretne wymagania dotyczące utworzenia KSW przy drużynie? Czy można zdobywać naramiennik w drużynie wędrowniczej w której nie działa KSW?
KSW, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się głównie stopniami i wymagania są opisane w systemie stopni. Ale jeśli chcecie utworzyć kapitułę tylko do naramienników (u nas zwaną Kapitułą Naramienników Wędrowniczych - KNW) to wymagań nie ma, choć wypadałoby, żeby ten naramiennik członkowie mieli.
I tak, można zdobywać naramiennik, wprost w drużynie, bez KSW.

Kapitułą Naramienników Wędrowniczych - KNW

A co to za twór? Nie ma czegoś takiego. Chyba, że masz na myśli "wędrowniczy krąg rady drużyny".

Próbę w drużynie otwiera rada drużyny lub właśnie taki krąg (jeżeli w radzie są osoby, które wędrownikami nie są). Również rada próbę zamyka, a naramiennik nadaje rozkazem drużynowy.

Jeżeli chodzi o pytanie główne to wskazane jest aby wszystko odbywało się w drużynie- warunek jest jeden... potrzeba ludzi z odpowiednimi stopniami a o to często trudno. Dlatego zapewne powstają kapituły przy jednostkach wyższego rzędu.

Wiele jednostek w ZHP ma prawo powołać dowolne zespoły na "własny użytek". Nie ma zamkniętej listy zespołów w hufcu czy drużynie - możemy powołać sobie zespół od promocji, komunikacji, ale też np. radę szamanów. Co więcej, zasady zdobywania naramiennika są celowo zostawione środowiskom do dookreślenia. Jeśli konstytucja drużyny określi, że przy drużynie tworzy grupę wydelegowaną do nadzorowania zdobywania naramiennika to najlepsza nazwa, jaką wymyśliliśmy to "Kapituła Naramienników Wędrowniczych".

A co do stopni - większym problemem jest brak doświadczenia w nadzorowaniu prób. Bo nigdzie nie jest określone, że KSW są konieczne do otwarcia czy zamknięcia stopnia. Jest tylko powiedziane, że JEŚLI chcemy stworzyć KSW TO członkowie muszą sami mieć stopnie. Ale KSW są tylko opcją dla drużyn - to drużyna nadzoruje zdobywanie stopni, więc ich decyzją (najczęściej zapisaną w konstytucji) mogą skorzystać z formy KSW albo rozwiązać to inaczej.
KSW nie musi być, jak napisałem "Rada drużyny" teoretycznie wystarcza. Masz też rację co do stopni, może to też robić rada drużyny. Wymagania 'posiadania odpowiedniego stopnia' dotyczą wyłącznie opiekuna.

Dla mnie kapituły dla prób wędrowniczych są lekką pomyłką, ale chyba część drużyn i drużynowych tego potrzebuje.
+2 głosów
Zachęcam Cię do przeczytania rozdziału o próbie w https://issuu.com/zhp_pl/docs/poradnik_dla_dru__ynowego_dru__yny_

I nie zdziw się, jeśli to co jest przyjęte w Twoim środowisku i wydaje się być zupełnie normalnie, ma się nijak do tego co napisane jest w tym poradniku.
odpowiedź 24 marca 2018 przez użytkownika royas (22,184)  
+1 głos
Pytanie powinno brzmieć: Czy poza drużyną, można zdobywać Naramiennik? Drużyna wędrownicza, jest niejako naturalnym środowiskiem wędrowników i to właśnie tam, powinno się go zdobyć. Można zdobywać naramiennik w innych zespołach i nie trzeba tworzyć komisji. Drużyna jest władna w przyjmowaniu do grona wędrowników harcerki i harcerzy, którzy spełnili kryteria przynależności, a drużynowa/y, ogłasza ten fakt w rozkazie. W dzisiejszych czasach, kiedy możemy wyszukać w internecie potrzebne dokumenty i instrukcje, sprawa dotarcia do przepisów, nie jest trudnym zadaniem. Z pytania wnioskuję, ze Druh jest kandydatem na wędrownika, więc dojście do szczegółów odpowiedzi, radzę potraktować, jako wstęp do wędrowniczej przygody. Nie jest to złośliwość z mojej strony, a zachęta do działania. Powodzenia w  wędrówce.
odpowiedź 24 marca 2018 przez użytkownika karbon (1,594)   13 30 63

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 415 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 731 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,555 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 356 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 252 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...