• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy powinnam oddać funkcję?

0 głosów
Jestem w 2 klasie gimnazjum, razem z moją przyjaciółką (którą znam od 3 klasy podstawówki i jesteśmy razem w harcerstwie od 4) dostałam pod opiekę zastęp dzieci w wieku 4-6 klasa. Od końca 1gim zastanawiam się, czy nie oddać funkcji. Nie mam zupełnie pomysłów na zbiórki, a gdy coś wreszcie przyjdzie mi do głowy to nie zainteresuje to dzieci, E. (moja przyjaciółka) mówi mi, że będą się nudzić i tak dalej. Nie czuję się też zwyczajnie jako lider, po prostu nie widzę się w tym. Coraz gorzej dogaduję się z E., z ludzmi z hufca i drużyny mało rozmawiam. Jestem bardziej typem samotnika, jestem nieśmiała. Strasznie się tym stresuję, na zbiórki nie chodzę już z taką przyjemnością jak niedawno. Mało brakowało i odeszłabym z funkcji na początku tego roku szkolnego, ale zestresowałam się podczas rozmowy z drużynową twarzą w twarz i w koncu zostałam. Moja przyjaciółka mówi, że sobie beze mnie nie poradzi, ale ja czuję, że praktycznie nic nie robię dla tego zastępu. Chciałabym, ale stresuje mnie to i już nie czuję się w tym dobrze.  Uważacie, że powinnam dać sobie spokój w 3 klasie/1 liceum czy czekać i może sytuacja się poprawi? Dodam jeszcze, że nie chcę przyjmować funkcji przybocznej, bo czuję, że sobie nie poradzę, ogólnie mam też dużo nauki i konkursy, a w liceum będzie jeszcze więcej. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Czuwaj!
pytanie zadane 18 marca 2018 w Drużyna przez użytkownika aloesowakrowa (105)   1 1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Czy działasz gdzieś w harcerstwie w grupie rówieśników? Np. drużynie lub zastępie starszoharcerskim albo radzie drużyny lub zastępie zastępowych?

1 odpowiedź

+1 głos
Byłaś może na kursie zastępowych? Jeżeli nie, to warto byłoby się tam wybrać. Doszkoliłabyś się w prowadzeniu zastępu, poznałabyś nowe zabawy i pląsy, pokazaliby Ci jak prowadzić efektywne zbiórki. Pamietaj, że dzieciaki z klas 4-6 potrzebują ruchu. Może twoje zbiórki są zbyt nużące? Spróbuj wprowadzić  więcej przerywników w postaci pląsów albo przekaż im jakieś istotnie informacje przez zabawe. Zorganizuj grę terenową albo może nawet wyjście gdzieś? To wskazówki jeżeli chcesz zostać, ale czujesz, że się "wypalasz".

Inna sprawa jest kiedy po prostu masz dość i nie chce dłużej prowadzić tego zastępu. Najlepiej będzie wtedy zrezygnować. Nie warto żeby dzieci się zniechęciły do harcerstwa. Bardziej chodzi nam o zaszczepienie w nich idei ZHP. Jeśli czujesz że to nie dla ciebie, męczysz się tam, to oddaj funkcję.

Najpierw jednak, najlepiej przełamać strach i porozmawiać szczerze z drużynową. To ona jest osobą, która powinna Ci pomagać. Powodzenia, Czuwaj!
odpowiedź 18 marca 2018 przez użytkownika ___ (262)   5 7 15
dziękuję za odpowiedź, na pewno to przemyślę!

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 766 wizyt
pytanie zadane 23 czerwca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika asia705 (109)   1 3 7
+1 głos
1 odpowiedź 130 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2022 w Drużyna przez użytkownika Izkacym3 (182)   1 5 10
0 głosów
2 odpowiedzi 868 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2016 w Drużyna przez użytkownika dh. Maja (440)   24 53 62
+2 głosów
6 odpowiedzi 2,285 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 521 wizyt
pytanie zadane 3 października 2015 w Drużyna przez użytkownika dh_Bartek (115)   1 2 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...