• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Przyboczna w zuchach czy w drużynie harcerskiej?

0 głosów
Czuwaj!

Potrzebuję pomocy a mianowicie sprawa wygląda tak,że mogę być przyboczną w drużynie harcerskiej i zuchowej tylko nie wiem tak naprawdę gdzie nią chce być.Więc mam prośbę żebyście mi napisali + i - bycia przyboczną w zuchach albo drużynie harcerskiej.
pytanie zadane 12 marca 2018 w meta-zapytaj przez użytkownika Julkafilozofka (105)   1 1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Trudno wypisać konkretne plusy i minusy. Każdy z tych pionów inaczej pracuje; na innych zasadach. Bycie przyboczną w obu z nich może dawać dużo satysfakcji.

Może zastanów się jakie Ty masz predyspozycje i umiejętności? Gdzie będzie Ci lepiej pracować.

Poczytaj jak działają oba piony i pomyśl, w którym łatwiej będzie Ci się odnaleźć. Nie każdy jest stworzony do pracy z zuchami :D Ale pamiętaj też, że w harcerstwie trzeba stawiać sobie wyzwania.
odpowiedź 12 marca 2018 przez użytkownika Aleksandraa (442)   7 11 23
+1 głos
Nie jest łatwo stwierdzić w którym pionie będzie ci lepiej. Każdy z nich różni się pod wieloma względami. Musisz pomyśleć co daję ci wiecej radości, ponieważ praca z zuchami jest często po zmyciu pierwszej mgły bardzo odbiegająca od zakładanej. Ale nie mówię że z pionem harcerskim nie jest podobnie. Wiadomo oczywiście że gdy idzie się do zuchów po niedługim okresie zostaję się przybocznym (nieistnieje w gromadzie system zastępowych) w drużynie harcerskiej (a tym bardziej bardzo licznej) zostanie drużynowym wymaga w większości przypadków wiele poswiecenia i czasu. Zauważam minusy pracy w obu pionach ale jeszcze więcej w obu z nich plusów. Niestety ciężko mi je jakoś ująć w słowach. Jednakże z tego co ja przyóważyłam w swoim hufcu, przeważnie to kadra zuchów rozwija się szybciej, poprzez obejmowanie nowych funkcji i zdobywanie stopni (ale to może być przypadłość tylko mojego szczepu tego nie mam jak porównać).
Radzę ci porozmawiać z drużynową by dała ci miesiąc (wyjdzie ok4 zbiórek) i pójdź do gromady na zbiórkę oraz do harcerzy, sama też przeprowadź chociaż 2 z nich zobaczysz jaki to kawał chleba i co ci daję więcej sarysfakcji. Wiadomo że jeśli nagle okaże się, że to nie to, można niby odejść i zrezygnować z funkcji  i jeżeli dalej jest aktualne zostać przybpcnzym w H. Ale zapewne wtedy już z przyzwyczajenia oraz jakiejkolwiek odpowiedzialności będziesz się "męczyć" z danym pionem. W jaki sposób sprawdzisz gdzie bardziej chciałabyś przynależeć? Nic trudnego poprostu po zbiórkach nie będziesz mogła doczekać się następnej. ( z swojej strony polecam iść też tam gdzie łatwo ci dogadać się drużynowym)
odpowiedź 13 marca 2018 przez użytkownika kena (445)   4 10 23

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 1,004 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika nicnicnicnic (174)   5 6 11
+2 głosów
1 odpowiedź 909 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 737 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2016 przez użytkownika wikciaw16 (107)   1 1 4
+1 głos
2 odpowiedzi 409 wizyt
pytanie zadane 9 lipca 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Ciekawska (110)   1 4
+8 głosów
1 odpowiedź 880 wizyt
pytanie zadane 31 grudnia 2013 przez użytkownika Lilyan (177)   2 5 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...