Czuwaj,
nurtuje mnie kwestia związana z zachowaniem pocztu sztandarowego w trakcie Mszy Świętej. Przeczytałem "Regulamin Musztry i Ceremoniału Harcerskiego" i kwesta ta mogłaby wydawać się dość oczywista:
"2.3.8. Zachowanie sztandaru podczas uroczystości patriotyczno-religijnych
Sztandarowy wykonuje sztandarem chwyt “Prezentuj” w czasie Ewangelii
i Błogosławieństwa. Podczas Podniesienia sztandarowy salutuje sztandarem (asystujący nie salutują)."
Jednak podczas dokładnego czytania Wstępu natrafiłem na zdanie:
"Występując jako umundurowana – a więc wyróżniająca się grupa – harcerze muszą swoim zachowaniem, sposobem poruszania się, odróżniać się od innych uczestników uroczystości. Zobowiązuje ich do tego harcerski styl i fason. Muszą także dostosowywać się do ogólnie przyjętych wymogów ceremoniału wojskowego, dyplomatycznego i religijnego."
Sprawdziłem jak została opisana ta kwestia w "Ceremoniale Wojskowym" i szybko znalazłem to:
"w trakcie Mszy Świętej organizowanej w obiektach sakralnych oraz podczas polowej Mszy Świętej poczet sztandarowy wykonuje następujące czynności: przed „Podniesieniem” – oddaje honory, po „Podniesieniu” – przyjmuje postawę swobodną; przed „Ewangelią” i „Błogosławieństwem” – przyjmuje postawę zasadniczą, po „Ewangelii” i „Błogosławieństwie” – postawę swobodną."
Widać wyraźną różnice między zachowaniem pocztu sztandarowego opisanym w naszym regulaminie a regulaminie wojskowym. Byłbym bardzo wdzięczny, za odpowiedź, którym dokumentem powinienem się kierować i jak powinno wyglądać postępowanie pocztu w czasie mszy?
Regulamin Musztry i Ceremoniału Harcerskiego:
https://dokumenty.zhp.pl/zasady-musztry-i-ceremonia%C5%82u-harcerskiego/
Ceremoniał Wojskowy:
http://www.wojsko-polskie.pl/pl/pages/ceremonial-wojskowy-sz-rp-p/