• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Przyboczna zuchowa w radzie drużyny sh?

0 głosów
Czuwaj! Jestem przyboczną zuchowa, a jednocześnie dzialam w drużynie sh. W mojej drużynie nie działamy systemem zastępowym, po prostu. Niedługo będziemy wybierać członków rady drużyny, a że jestem jedną z nielicznych w drużynie że złożonym Przyrzeczeniem, prawdopodobnie zostanę do niej wybrana. Czy to jest możliwe? Czy tak można? Pozdrawiam <3
pytanie zadane 5 lutego 2018 w Drużyna przez użytkownika BettieJones (177)   3 7 14
Współczynnik akceptacji: 50%
   

1 odpowiedź

+1 głos
 
Najlepsza

Cześć!

Zgodnie z instrukcją działania drużyny (w pierwszym punkcie sekcji "System Pracy") i systemem metodycznym w ZHP każda drużyna musi działać z wykorzystaniem systemu małych grup (czyt. systemu zastępowego). W pełnowymiarowej drużynie (a szczególnie koedukacyjnej) szkoda jest wręcz działać inaczej! Czasem jest tak, że drużynowy nie wie jak ten system skutecznie wdrożyć, ale zgodnie z obowiązującymi w ZHP zasadami to podstawa pracy każdej drużyny i jedyny system możliwy.

Możliwe jednak, że nie o to pytasz, ale o Twoje członkostwo w Radzie Drużyny. Tu również służy pomocą instrukcja działania drużyny, w której czytamy:

W skład rady drużyny harcerskiej i starszoharcerskiej wchodzą: drużynowy, opiekun gromady/drużyny, przyboczni, zastępowi oraz ewentualnie inni członkowie drużyny, zgodnie z przyjętymi w drużynie ustaleniami. Członkowie rady drużyny powoływani są rozkazem przez drużynowego.

Co to oznacza? Że część osób wchodzi do RD z automatu, ale w drużynie może istnieć zwyczaj przyjęcia także dodatkowych osób (np. najstarszych, lub z odpowiednim stopniem). Może być też zwyczaj wybierania w ogólnym głosowaniu członków Rady Drużyny. Te zwyczaje można zmieniać z czasem, tak by dostosować je do potrzeb drużyny.

Co jeszcze warto dodać w Waszym przypadku, zgodnie z instrukcją "Działalnością drużyny starszoharcerskiej kieruje rada drużyny, której przewodzi drużynowy", więc jak już się RD ukonstytuuje, może sama określać zasady dotyczące swojego składu, w ramach określonych zacytowanym powyżej fragmentem instrukcji.

Czuwaj!

odpowiedź 6 lutego 2018 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
wybrane 6 lutego 2018 przez użytkownika BettieJones

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 984 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika nicnicnicnic (174)   5 6 11
+3 głosów
3 odpowiedzi 1,522 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika Mirek (120)   1 1 3
+2 głosów
1 odpowiedź 897 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,017 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2018 w meta-zapytaj przez użytkownika Julkafilozofka (105)   1 1 3
+1 głos
1 odpowiedź 953 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2016 w Drużyna przez użytkownika sasarenka (153)   3 4 8
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...